Bezpečnější EU. Komise představila obrysy nové strategie, má čtyři pilíře

Evropská komise dnes zveřejnila obrysy nové pětileté strategie posílení bezpečnosti v "reálném i digitálním prostředí". Chce se zaměřit na budování infrastruktury odolné vůči hackerským útokům, boj proti terorismu a organizovanému zločinu či na rozvoj unijní policejní agentury Europol.

EU
doporučujeme

Evropská komise dělí své "strategické priority" do čtyř skupin. Tou první je zabezpečování "klíčové infrastruktury", jako jsou dopravní uzly, ale i počítačové systémy. Unijní exekutiva plánuje do konce roku nastínit priority v oblasti kybernetické bezpečnosti, zároveň avizuje "nová pravidla ochraně a odolnosti klíčové infrastruktury".

Dalším pilířem bezpečnostní politiky má být přímo boj proti kyberzločincům, kteří prý "čím dál více zneužívají technologického vývoje". EK chce vyhodnotit účinnost stávajících norem o počítačové kriminalitě a zváží mimo jiné opatření namířená proti krádežím identity.

Boj proti terorismu podle Komise začíná u potlačování polarizace ve společnosti, jedním z cílů tedy bude brzké odhalování radikalizace jednotlivců.

Čtvrtým aspektem nové strategie je snaha vytvořit silný systém bezpečnostních vazeb postavený na spolupráci úřadů se soukromým sektorem a dalšími organizacemi. Za klíčové opatření v tomto směru plán EK označuje posílení mandátu agentury Europol.

"Je načase překonat mylné rozlišování mezi online a offline, mezi digitálními a reálnými, mezi vnitřními a vnějšími bezpečnostními zájmy a hrozbami," komentoval novou strategii místopředseda Evropské komise Margaritis Schinas. Plán podle něj "spojuje všechny body ve snaze vybudovat skutečný bezpečnostní ekosystém".

Unijní exekutiva dnes v tomto směru představila první tři konkrétní iniciativy včetně plánu boje proti zneužívání dětí. Zatímco v roce 2010 Evropská unie registrovala na 23.000 stížností na sexuální zneužívání na internetu, v loňském roce už to bylo více než 725.000. Od vypuknutí pandemie covidu-19 pak údajně Europol zaznamenal nárůst ve sdílení dětské pornografie. Evropská komise se proto chce v následujících letech zaměřit na lepší koordinaci boje proti tomuto fenoménu a na posílení prevence, zváží také nová legislativní opatření, například ve vztahu k poskytovatelům internetových služeb.

"Zneužívání dětí a sexuální zneužívání na internetu je odporným zločinem. Pandemie problém prohloubila," prohlásila eurokomisařka pro vnitřní věci Ylva Johanssonová.

"Dnes mohu ohlásit, že předložíme zákon, který uloží online platformám odhalovat a hlásit sdílení tohoto nelegálního obsahu. Rovněž budeme zvažovat vytvoření nového evropského centra pro prevenci a boj proti sexuálnímu zneužívání dětí," uvedla.

EK kromě toho oznámila také "akční plány" týkající se boje proti obchodu s drogami a proti pašování zbraní.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nevozte děti do školy autem, apeluje na rodiče v Německu řada spolků

10.08.2020 13:55 Nevozte děti do školy autem, jeďte raději na kole nebo jděte pěšky, protože je to přínosnější k…

Německou SPD povede do voleb Olaf Scholz, lídr CDU/CSU zatím není znám

10.08.2020 12:45 Německou sociální demokracii (SPD) povede do parlamentních voleb v příštím roce ministr financí…

Charles Michel odsoudil násilí vůči demonstrantům v Bělorusku, Polsko chce…

10.08.2020 12:03 Předseda Evropské rady Charles Michel dnes ostře odsoudil agresivní postup bezpečnostních sil proti…

Německo má 436 nových případů koronaviru, v neděli jich bylo 555

10.08.2020 08:04 V Německu bylo za posledních 24 hodin zjištěno 436 nově nakažených koronavirem. Celková bilance…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama