Bude Salvini triumfovat? Regionální volby mohou vyústit v pád vlády

Ve dvou italských regionech se dnes konají klíčové regionální volby. Své místní zástupce volí obyvatelé regionu Emilia Romagna na severu země a Kalábrie ve špici italské "boty". Na vítězství v prvním z nich, kde levice vládne přes 70 let, sází šéf krajně pravicové Ligy Matteo Salvini. Pokud mu výsledky zveřejněné v pondělí brzy ráno dají za pravdu, bude požadovat předčasné volby, které by mu patrně přinesly premiérské křeslo. První odhady výsledků se očekávají kolem půlnoci.

Matteo Salvini (Liga severu)

Levý střed vládne v obou regionech. Zatímco na jihu se na základě předvolebních průzkumů výhra Ligy očekává, volební zápas v bohaté Emilii Romagni bude těsnější a bude mít významnější politický dopad. Salvini podle agentury AP chápe volby v Emilii Romagni jako referendum o vládní koalici levicové Demokratické strany a protestního Hnutí pěti hvězd (M5S). Nynější premiér Giuseppe Conte se však nechal slyšet, že výsledek regionálních voleb nic nezmění na tom, že koalice bude vládnout až do dalších voleb v roce 2023.

Liga byla součástí první Conteho vlády. Salvini loni v létě vyvolal vládní krizi - podle agentur chtěl dosáhnout předčasných voleb a zúročit popularitu Ligy, která je podle průzkumů i nyní nejsilnější italskou stranou. Jeho plán ale nevyšel, vládní koalici nakonec utvořily M5S a Demokratická strana.

Emilia Romagna, jeden z nejbohatších italských regionů, je baštou levice od konce druhé světové války. Ta zde má nyní navrch spíše ve velkých městech, zatímco v těch menších a na venkově ztrácí, napsala agentura AFP. Sídlí zde firmy jako Ferrari či Lamborghini, odtud pochází parmská šunka i parmezán.

Za stávajícího guvernéra Stefana Bonacciniho, který je kandidátem Demokratické strany, region posílil svou reputaci v oblasti zdravotní péče i veřejných služeb a těšil se nízké nezaměstnanosti. Podle analytiků zde ale mnoho rodinných firem pociťuje nespokojenost a mají pocit, že kvůli globalizaci strádají, napsala agentura AFP.

Kandidátka Ligy na guvernérku Lucia Borgonzoniová vešla ve známost jako náměstkyně ministra kultury v první Conteho vládě. Médiím loni neuniklo, když si stěžovala, že pařížský Louvre dostane od Itálie příliš zápůjček na pětisté výročí smrti Leonarda da Vinci. Italská média i světové agentury nicméně zaznamenaly, že předvolební kampaň v regionu vedl hlavně Salvini, a to i v sobotu, kdy už se měli politici před volbami podle pravidel odmlčet.

Loni ve volbách do Evropského parlamentu zde Liga vyhrála s 34 procenty odevzdaných hlasů. Demokratická strany jich získala 31 procent.

Stabilitu vládní koalice budou podle AFP zaručovat obavy z předčasných voleb, po nichž by u moci zřejmě skočil Salvini. Případné vítězství Ligy ale umocní třenice mezi koaličními partnery. Demokratická strana by mohla hnutí M5S vyčíst, že nechtělo postavit společného kandidáta, a tím se roztříštily hlasy lidí volících proti Lize.

Demokratická strana by také mohla dojít k závěru, že spojenectvím se stále slabším hnutím M5S riskuje víc, než by ji mohly ohrozit předčasné parlamentní volby, uvedla společnost Berenberg Economics.

Policie ve Francii zasahovala na technoparty, dvaadvacetiletý mladík…

19.06.2021 20:38 Aktualizováno Několik set policistů rozhánělo účastníky technoparty na západě Francie. Akce se totiž konala…

Šéf diplomacie EU Borrell pohrozil sankcemi libanonským politikům

19.06.2021 19:13 Šéf diplomacie Evropské unie Josep Borrell dnes kritizoval libanonské politiky za prodlevy při…

Maďarský premirér Orbán navrhl omezit pravomoci Evropského parlamentu

19.06.2021 15:37 Maďarský nacionálně konzervativní premiér Viktor Orbán navrhl omezit pravomoci Evropského…

Italský premiér vyzval lidi naočkované AstraZenekou, aby očkování dokončili

19.06.2021 07:57 Italský premiér Mario Draghi dnes vyzval osoby, které dostaly první dávku vakcíny od britsko…

EU by měla udržet dialog s Ruskem navzdory rozdílným názorům, řekla…

18.06.2021 21:30 Aktualizováno Evropská unie by měla udržet dialog s Ruskem navzdory hlubokým rozdílům v pohledu na mnoho…

Ve Španělsku a Nizozemsku se nebudou muset venku nosit roušky od 26. června

18.06.2021 19:50 Ve Španělsku skončí povinnost nosit roušky venku 26. června, oznámil dnes premiér Pedro Sánchez.…

EU údajně našla technickou shodu na přísnějších sankcích proti Bělorusku

18.06.2021 17:19 Zástupci zemí Evropské unie našli technickou shodu na přísnějších ekonomických sankcích proti…

Itálie zavede karanténu pro cestující z Británie

18.06.2021 16:01 Itálie zavede pro cestující z Británie povinnou pětidenní karanténu a testování. Důvodem jsou obavy…

EU zařadila Česko na seznam zelených zemí. Lidem to usnadní cestování

18.06.2021 13:23 Evropské středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (ECDC) zařadilo ode dneška Česko mezi zelené země…

Nejde o to jestli, ale kdy. Německo se obává mutace delta

18.06.2021 11:31 Není otázka zda, ale kdy se koronavirová mutace delta stane v Německu dominantní. Dnes to na…

Související:

Právě se děje