Bude Salvini triumfovat? Regionální volby mohou vyústit v pád vlády

Ve dvou italských regionech se dnes konají klíčové regionální volby. Své místní zástupce volí obyvatelé regionu Emilia Romagna na severu země a Kalábrie ve špici italské "boty". Na vítězství v prvním z nich, kde levice vládne přes 70 let, sází šéf krajně pravicové Ligy Matteo Salvini. Pokud mu výsledky zveřejněné v pondělí brzy ráno dají za pravdu, bude požadovat předčasné volby, které by mu patrně přinesly premiérské křeslo. První odhady výsledků se očekávají kolem půlnoci.

Přidejte svůj názor 7 komentářů

Matteo Salvini (Liga severu)
doporučujeme

Levý střed vládne v obou regionech. Zatímco na jihu se na základě předvolebních průzkumů výhra Ligy očekává, volební zápas v bohaté Emilii Romagni bude těsnější a bude mít významnější politický dopad. Salvini podle agentury AP chápe volby v Emilii Romagni jako referendum o vládní koalici levicové Demokratické strany a protestního Hnutí pěti hvězd (M5S). Nynější premiér Giuseppe Conte se však nechal slyšet, že výsledek regionálních voleb nic nezmění na tom, že koalice bude vládnout až do dalších voleb v roce 2023.

Liga byla součástí první Conteho vlády. Salvini loni v létě vyvolal vládní krizi - podle agentur chtěl dosáhnout předčasných voleb a zúročit popularitu Ligy, která je podle průzkumů i nyní nejsilnější italskou stranou. Jeho plán ale nevyšel, vládní koalici nakonec utvořily M5S a Demokratická strana.

Emilia Romagna, jeden z nejbohatších italských regionů, je baštou levice od konce druhé světové války. Ta zde má nyní navrch spíše ve velkých městech, zatímco v těch menších a na venkově ztrácí, napsala agentura AFP. Sídlí zde firmy jako Ferrari či Lamborghini, odtud pochází parmská šunka i parmezán.

Za stávajícího guvernéra Stefana Bonacciniho, který je kandidátem Demokratické strany, region posílil svou reputaci v oblasti zdravotní péče i veřejných služeb a těšil se nízké nezaměstnanosti. Podle analytiků zde ale mnoho rodinných firem pociťuje nespokojenost a mají pocit, že kvůli globalizaci strádají, napsala agentura AFP.

Kandidátka Ligy na guvernérku Lucia Borgonzoniová vešla ve známost jako náměstkyně ministra kultury v první Conteho vládě. Médiím loni neuniklo, když si stěžovala, že pařížský Louvre dostane od Itálie příliš zápůjček na pětisté výročí smrti Leonarda da Vinci. Italská média i světové agentury nicméně zaznamenaly, že předvolební kampaň v regionu vedl hlavně Salvini, a to i v sobotu, kdy už se měli politici před volbami podle pravidel odmlčet.

Loni ve volbách do Evropského parlamentu zde Liga vyhrála s 34 procenty odevzdaných hlasů. Demokratická strany jich získala 31 procent.

Stabilitu vládní koalice budou podle AFP zaručovat obavy z předčasných voleb, po nichž by u moci zřejmě skočil Salvini. Případné vítězství Ligy ale umocní třenice mezi koaličními partnery. Demokratická strana by mohla hnutí M5S vyčíst, že nechtělo postavit společného kandidáta, a tím se roztříštily hlasy lidí volících proti Lize.

Demokratická strana by také mohla dojít k závěru, že spojenectvím se stále slabším hnutím M5S riskuje víc, než by ji mohly ohrozit předčasné parlamentní volby, uvedla společnost Berenberg Economics.

Loading...
Vstupte do diskuze (7)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Covid-19: Kolik nakažených a mrtvých má Německo? Statistiky se rozcházejí

06.04.2020 07:56 Počet potvrzených případů nákazy koronavirem v Německu stoupl za minulých 24 hodin o 3677. Vyplývá…

Francie je z nejhoršího venku? Obětí covid-19 přibylo nejméně za týden

05.04.2020 20:51 Ve francouzských nemocnicích zemřelo od soboty 357 pacientů s nemocí covid-19, informovaly tamní…

EU potřebuje Marshallův plán. Rozpočet se musí proměnit, říká Ursula von…

05.04.2020 20:45 Evropská unie potřebuje masivní záchranný plán pro dobu, kdy odezní pandemie covid-19 těžce…

Slovenský premiér Matovič navrhne omezení volného pohybu i na Velikonoce

05.04.2020 20:38 Slovenský premiér Igor Matovič dnes oznámil, že kvůli pandemii choroby covid-19 v pondělí navrhne…

Související:

Právě se děje

Další zprávy