Čaputová jednala se Zelenským: Měly by se určit podmínky pro vstup Ukrajiny do EU

Evropská unie by měla stanovit konkrétní podmínky pro vstup Ukrajiny do tohoto bloku států. Řekla to dnes slovenská prezidentka Zuzana Čaputová po schůzce se svým ukrajinským kolegou Volodymyrem Zelenským, který uvítal podporu Bratislavy integračním ambicím Kyjeva.

Zuzana Čaputová jednala s Volodymyrem Zelenským. (24.9.2020)
doporučujeme

"Každá země má mít právo svobodně si vybrat kam bude patřit a jaká bude její budoucnost. Otevřeně podporuji to, aby Evropská unie stanovila konkrétní podmínky pro vstup Ukrajiny do unie. Dát dané zemi vizi je velmi důležité, vím, jak to bylo důležité pro nás před naším vstupem do EU," uvedla na tiskové konferenci Čaputová.

Zelenskyj hovořil také o potřebě nastolit mír na Ukrajině a uvítal příměří v konfliktu mezi ukrajinskými jednotkami a proruskými separatisty v Donbasu na východě jeho země.

"Ve srovnání s předchozími roky máme téměř dva měsíce klid zbraní. Je to nejdéle od vypuknutí konfliktu," řekl ukrajinský prezident. Ocenil, že Slovensko podporuje územní celistvost Ukrajiny, když například odsoudilo ruskou anexi ukrajinského poloostrova Krym, kvůli které EU v roce 2014 uvalila na Moskvu sankce.

Za účasti Čaputové a Zelenského podepsal slovenský ministr dopravy se svým ukrajinským kolegou dohodu o spolupráci při kombinované přepravě zboží z Asie do zemí EU přes Ukrajinu a Slovensko. Další dohoda se zase týká využívání a řízení letového provozu v části slovenského vzdušného prostoru, a to v souvislosti s přistáváním letadel na říhraničním letišti v ukrajinském Užhorodu.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Řecko vyzvalo země EU, aby zvážily setrvání celní unie s Tureckem

21.10.2020 21:53 Řecký premiér Kyriakos Mitsotakis vyzval členské země Evropské unie, aby zvážily pokračování celní…

Macron uctil památku zavražděného učitele, odsoudil zbabělce

21.10.2020 21:24 Francouzský prezident Emmanuel Macron dnes při tryzně na univerzitní půdě Sorbonny uctil památku…

V Itálii přibylo 15 tisíc nakažených, výrazně vzrostl i počet mrtvých

21.10.2020 20:42 Aktualizováno Počet nových nakažených koronavirem v Itálii dnes překročil hranici 15.000 osob. To je nejvíce od…

Bavorsko chce zavést povinné covid testy pro pendlery, také z Česka

21.10.2020 20:26 Aktualizováno Bavorsko zavede povinné testování lidí, kteří do země přijíždějí za prací z rizikových oblastí v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama