Češi a Němci již nejsou nepřátelé, řekl Söder. Na sudetoněmeckém sjezdu zazněla česká hymna

Na sudetoněmeckém sjezdu, který se letos koná v bavorském Hofu, poprvé živě zazněla česká hymna. Bavorský premiér Markus Söder, jehož spolková země po druhé světové válce nad vysídlenými sudetskými Němci převzala záštitu, to v dnešním projevu označil za důležitý symbol toho, že Češi a Němci již nejsou nepřátelé.

Řekl rovněž, že v červenci navštíví Prahu a že sudetští Němci si zaslouží Nobelovu cenu za mír. Také nejvyšší představitel sudetských Němců Bernd Posselt zahrání české hymny, kterou návštěvníci sjezdu uctili vstoje, označil za znamení vzájemného přátelství.

"Zahrát českou hymnu byl důležitý signál toho, že už nejsme nepřátelé, že jsme přátelé a partneři," řekl v projevu Söder. "Nezapomínáme, co bylo, ale chceme novou a lepší budoucnost. Cestu k ní hledáme společně," dodal.

Hymna, kterou zahrála dechovka kapelníka Rolanda Hammerschmieda, zazněla před vystoupením českého poslance a někdejšího vicepremiéra Pavla Bělobrádka (KDU-ČSL). Bělobrádek v projevu sudetským Němcům vyřídil pozdravy od některých členů české vlády a ujistil je o pokračování intenzivní spolupráce Česka a Německa.

Söder v projevu zdůraznil potřebu spolupráce evropských národů, Čechů a Němců nevyjímaje. "Jsme ve středu Evropy, v srdci tohoto báječného kontinentu, proto je naším úkolem ho rozvíjet společně," řekl. "Nejen se sudetskými Němci, ale i s našimi přáteli a partnery z Česka. V červenci proto pojedu do Prahy," uvedl bez konkrétního termínu.

Sudetští Němci podle Södera sehráli klíčovou roli v rozvoji Bavorska. "Bavorsko bylo po druhé světové válce chudým německým domem. Odkud tedy přišla naše prosperita?" položil si otázku, na kterou odpověděl, že zásluhu na tom mají právě sudetští Němci. Poznamenal, že sudetští Němci se po vysídlení setkávali v Německu jako běženci s ústrky či nedůvěrou. "Museli jste se prosadit těžkou prací. Neměli jste nic než čest a vzpomínky," uvedl.

"Přispěli jste k rozvoji Bavorska a Evropy. Sudetoněmecké hnutí si proto zaslouží Nobelovu cenu za mír," řekl Söder.

Z Československa byly po druhé světové válce odsunuty asi tři miliony Němců. Podle česko-německé komise historiků při tom přišlo o život 15.000 až 30.000 Němců. Během předešlé více než šestileté nacistické nadvlády zahynulo kolem 320.000 až 350.000 obyvatel někdejšího Československa.

Související

Pavel Bělobrádek

Nejsme jen Češi a Němci, jsme Evropané, řekl Bělobrádek na sudetském srazu

Nejsme jen Češi a Němci, jsme Evropané s rozdílnými kořeny, ale společnými plody. Dnes to na sudetoněmeckém sjezdu v bavorském Hofu prohlásil český poslanec a někdejší vicepremiér Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL). Sudetské Němce v projevu ujistil, že Česko chce nadále intenzivně spolupracovat s Německem a že Praha ve vztahu k Německu a sudetským Němcům přes všechna vzájemná příkoří hledí do budoucnosti.

Více souvisejících

sudetští němci Markus Söder

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

Sunak: Putin se na polských hranicích nezastaví. Britové posílají Ukrajině rakety Storm Shadow

Britský premiér Rishi Sunak oznámí v úterý na návštěvě Polska zvýšení vojenské podpory pro Ukrajinu o 500 milionů liber (579 milionů eur). 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy