Češi na oděvech a obuvi šetří. Za oblečení platíme více než jinde

Lidé v České republice mají výdaje na domácnost podobné jako ostatní Evropané. Konkrétně se jedná o 13 050 korun na osobu za rok. Na nábytek utrácíme 5,5 % ze svých spotřebních údajů a na oblečení a obuv 4,9 % výdajů. Ve srovnání s náklady na bydlení samotné a s ním související platby, jako je voda či energie se u nás jedná o relativně nízké částky.

Přidejte svůj názor 8 komentářů

Ilustrační foto
doporučujeme

Na oblečení a obuvi ve srovnání s ostatními Evropany poněkud šetříme. Za oděv utratíme 8 860 korun na osobu za rok. Nejvíc v této oblasti utratí Estonci, Litevci, Italové a Portugalci. Ze střední Evropy nejvíc investují Poláci, přestože u nich odívání stojí méně peněz, dají za něj větší podíl ze svých útrat.

V rámci středoevropského regionu u nás nepatří ceny oblečení mezi nejlevnější. Index cenové hladiny v České republice je na úrovni 103,3, což je mírně nad průměrem Evropské unie. U Poláků jde o mírně podprůměrných 98,2. Nejvíc za oblečení zaplatíte na Islandu a v Dánsku. Na nákupy se vyplatí jet do Bulharska či Turecka.

Vybavit domácnost elektronikou si může dovolit naprostá většina Evropanů. Barevnou televizi si nemůže dovolit 0,3 % domácností a pračku jen 0,8 % lidí.

V současnosti je připojených k internetu 9 z 10 domácností. „Domácnosti bez přístupu k internetu jsou více vyloučené ze společnosti, než pokud nemají například barevnou TV,” vysvětluje David Navrátil hlavní ekonom České spořitelny. V Česku je aktuálně 86 % domácností s připojením k internetu. Naprostými evropskými přeborníky jsou v tomto ohledu Nizozemci s 98 %, naopak u Bulharů se jedná jen o 72 % domácností, uvedl server Evropa v datech.

Naprosto základní vybavení domácnosti jako je například splachovací toalety nemá 2,1 % evropských domácností. U Čechů se jedná o zanedbatelných 0,5 %. S chybícím sociálním zařízením se setkávají rumunské a bulharské rodiny.

Problém ale přetrvává na Balkáně a v Pobaltí. Vlastní splachovací záchod nemá například 27,7 % rumunských a 15,3 % bulharských rodin a zhruba desetina litevských a lotyšských. Vanu nebo sprchu pak nemá ve svých domácnostech 1,9 % Evropanů a jen 0,3 % Čechů.

Do statistiky Eurostatu nejsou zapojení bezdomovci, kterých je v Česku zhruba 24 tisíc a téměř 18 tisíc lidí bydlících na ubytovnách.

Loading...
Vstupte do diskuze (8)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Itálie na prahu další politické krize? S vládou to vypadá zle, krajní…

22.01.2020 19:19 Aktualizováno Italský ministr zahraničí Luigi di Maio dnes oznámil, že končí ve funkci šéfa vládní strany Hnutí…

Bouře ve Španělsku má již sedm obětí

22.01.2020 19:01 Aktualizováno Bouře Gloria, která od víkendu sužuje Španělsko, má další tři oběti. Jejich celkový počet tak…

Dost bylo uprchlíků. Chceme své ostrovy zpět, bouří se Řekové

22.01.2020 18:20 Aktualizováno Na řeckých ostrovech Samos, Chios a Lesbos dnes jejich obyvatelé, místní podnikatelé i úředníci…

Francii digitální daň prošla, s USA se zatím dohodla

22.01.2020 17:54 Francie a Spojené státy se dohodly na příměří ve sporu kolem takzvané digitální daně. Francouzský…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama