Covid-19: Francie se chce vyvarovat diskriminace seniorů při opatřeních

Francie se pokusí vyhnout tomu, aby při uvolňování kroků, které měly v zemi zamezit šíření koronaviru, platila jiná pravidla pro mladší a starší občany. Uvedl to dnes Elysejský palác s tím, že vystříhat se chce i dalších možných forem diskriminace.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Důchodce, ilustrační fotografie
doporučujeme

Francouzská opatření v boji proti koronaviru zahrnují podobně jako v mnoha dalších evropských zemích uzavření řady obchodů a omezení pohybu lidí. Opatření zůstanou v platnosti nejméně do 11. května, oznámil tento týden prezident Emmanuel Macron.

Poté postupně začnou být zprovozňovány školy i obchody. Stále ale není jasné, jakou rychlostí se budou moci otvírat hotely či kavárny a zda se vláda chystá uvolnit doporučení pro všechny Francouze současně uvolnit své doporučení, aby lidé pokud možno zůstávali doma.

V pondělí Macron prohlásil, že starší lidé, kteří jsou vůči koronaviru méně odolní, budou požádáni o setrvání ve svých domovech po delší dobu, čímž vyvolal odmítavé reakce.

Profesor Jean-François Delfraissy, který předsedá vědeckému týmu radícímu vládě v boji s epidemií, debatu rovněž podnítil návrhem, aby omezení pohybu nadále platilo pro osoby starší 65 nebo 70 let.

"Prezident sledoval sílící debatu o situaci starších občanů po 11. květnu," uvedl dnes Elysejský palác. "Nechce, aby vznikla jakákoli diskriminace mezi občany po 11. květnu v kontextu postupného rozvolňování opatření na omezení pohybu a bude apelovat na individuální odpovědnost lidí," dodal.

Vláda však podle Reuters pravděpodobně doporučí, aby někteří lidé zůstávali doma v zájmu vlastní ochrany. "Požádáme nejzranitelnější lidi a ty, kteří trpí chronickými nemocemi, aby se izolovali i po 11. květnu, alespoň zpočátku," řekl Macron 13. dubna v televizním proslovu.

Ve Francii už zemřelo necelých 19.000 lidí s nemocí covid-19, ale většina údajů naznačuje, že šíření nákazy se po měsíci platnosti restriktivních opatření začíná zpomalovat.

Loading...
Vstupte do diskuze (3)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Jak rozvrátit Libyi? Ministerstvo USA varuje před zákeřnou metodou Ruska

30.05.2020 21:54 Aktualizováno Maltské úřady zadržely falešné bankovky libyjské měny v hodnotě přibližně 1,1 miliardy dolarů (cca…

Epidemie ve Francii polevuje. Denní počet úmrtí na covid-19 se drží pod…

30.05.2020 20:09 Ve francouzských nemocnicích zaznamenali v minulých 24 hodinách 57 úmrtí s covidem-19. Denní počet…

V Itálii zemřelo dalších 111 lidí s nemocí covid-19

30.05.2020 19:10 Počet úmrtí pacientů s nemocí covid-19 se v Itálii za poslední den zvýšil o 111 na 33.340. O den…

Španělsko hlásí "jen" čtyři oběti covid-19, ještě nedávno umíraly stovky…

30.05.2020 17:57 Španělsko za posledních 24 hodin zaznamenalo čtyři úmrtí v souvislosti s infekčním onemocněním…

Související:

Právě se děje

Další zprávy