Dovolená v roce 2020: Je reálné letos v létě vycestovat do zahraničí?

Svět je kvůli koronaviru ve stavu pohotovosti. Přes hranice je pro běžného člověka prakticky nereálné se dostat, a pokud by se to povedlo, stejně by si moc lidí nepomohlo. Podobná opatření jako Česko zavedla i řada dalších států. Je proto reálná představa, že by letos někdo absolvoval letní dovolenou u moře?

Vzhledem k nejistotám kolem pandemie a schopnosti světa omezit šíření viru neexistuje podle televize CNN na tyto otázky jednoznačná odpověď. Hranice mnoha států jsou uzavřené, letiště výrazně omezila provoz, ne všude fungují hotely nebo stravovací zařízení a síly států se nyní soustředí na zajištění základní funkčnosti v době světové krize.

Ostatně právě turistický průmysl je jedním z těch, který v současné době trpí nejvíce. Letecké společnosti budou pro přežití následků krize potřebovat od vlád pomoc až 200 miliard dolarů. Některým aerolinkám dochází hotovost, jiné ohlásily masivní propouštění, a i Airbus avizoval, že pokud krize v souvislosti s tímto onemocněním potrvá měsíce, bude potřebovat vládní pomoc.

Na druhé straně ale stojí veřejnost, lidé, kteří měli letos v plánu cestu do zahraničí, někteří už za dovolenou dokonce zaplatili. A podmínky pro vrácení peněz nejsou všem zcela jednoznačné. Mnohdy ani cestovním kancelářím, neboť s touto situací se setkaly poprvé.

V případě storna cesty vydalo Ministerstvo pro místní rozvoj prohlášení, kdy uvedlo, že zákazníci, kteří si zakoupili od cestovní kanceláře zájezd do postižené oblasti koronavirem, mohou podle občanského zákoníku odstoupit od smlouvy bez zaplacení storno poplatků. To je ale možné pouze v případě, pokud v místě pobytu nebo v jeho okolí nastaly mimořádné okolnosti, které mají vliv na čerpání služeb nebo dopravu.

V praxi to znamená, že pokud nákaza koronavirem neumožní lidem odjet na dovolenou, měli by mít nárok na vrácení peněz. Taková je ale situace dnes, za pár měsíců může být úplně jiná. Koronavirus může být poražen a naplánované dovolené mohou proběhnout podle plánu. Pokud tedy Česko otevře hranice, které mohou dle dřívějších vyjádření zůstat zavřeny i dva roky.

Ztráty ale budou masivní. Dle cestovních kanceláří se už nyní snížil zájem o letecké i autobusové zájezdy o 20-40 % oproti stejnému období loňského roku v závislosti na cílové destinaci. Firmy v cestovním ruchu, pohostinství, hotelnictví i dalších navazujících oborech by podle vyjádření Svazu obchodu a cestovního ruchu mohly kvůli šíření koronaviru přijít řádově o desítky miliard korun. To potvrdil na nedávné tiskové konferenci prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý.

Největší problém spočívá v již zmíněném - nikdo neví, jak dlouho se koronavirus bude šířit. Od jeho intenzity se odvíjí opatření, která s sebou přináší řadu omezení, dopadající i na turisty. Typickým příkladem může být Disneyland, údajně nejšťastnější místo na světě. Před krizí přivítal denně desítky tisíc lidí, ročně více než 15 milionů návštěvníků. Dnes je zavřený, a jak dlouho zůstane nikdo neví. Doba uzavření se neustále posouvá.

Nikdo neví co bude za týden, za měsíc, či v létě. Odborníci ale nevidí letošní dovolené v zahraničí příliš reálně. "Některé věci budou v následujících 12 měsících velmi obtížné," řekl portálu CNN Travel epidemiolog Maciej Boni. "Dovolené bude možná nutné zrušit," dodal.

Rozhodnutí o tom, zda je bezpečné odejít z domu, přijde, když se nám podaří zastavit přenos nemoci COVID-19, říká Kumi Smithová, odbornice na epidemiologii z University of Minnesota. Dodala, že nyní nikdo neví, kdy taková chvíle nastane.

"Vytvářejí se prediktivní matematické modely, ty mají za cíl poskytnout zákonodárcům, úřadům a odborníkům na veřejné zdraví určitou představu o tom, co se děje. Ale jak se denně objevují nové případy, do modelů se vkládají nová data a každý den dochází k aktualizacím," upozornila Smithová.

Modely se mění v závislosti na tom, jak veřejnost reaguje na omezení. Čím méně se lidé pohybují venku, čím více se řídí radami, jak si mýt ruce, jak kašlat a kýchat do loktů, a čím více budou dodržovat sociální odloučení, tím lépe budou tyto matematické modely vypadat.

Otázku "Kdy to vše skončí a budeme moci znovu cestovat?" ale z dobrého důvodu odpovědět nechce. Alespoň ne konkrétně. "Řekla bych, že je na nás, abychom se drželi těchto předpisů a karantény a sami se sledovali a pokusili se udělat co můžeme, abychom šíření zabránili," odpověděla Smithová. Ona sama letos letní dovolenou neplánuje.

Z řad expertů na cestovní ruch ale přichází opačná slova. "Prozatím si udělejme čas na virtuální putování," uvedla Amanda Hillsová, prezidentka Hills Balfour, PR agentury v Londýně, která zastupuje desítky mezinárodních destinací a hotelů. "Brzy budou hranice opět otevřené a bariéry budou odstraněny," dodala.

Jestli bude letos bezpečné opustit zemi a vypravit se na dovolenou do zahraničí tak v tuto chvíli nikdo přesně neví. Zatímco vědci nejsou tomuto nápadu příliš otevření, cestovní ruch v to doufá víc než v co jiného. Denně přichází o množství peněz a pokud letos dovolené padnou, může to řadi firem stát existenci.

Podstatné bude, s jakým finálním verdiktem přijdou jednotlivé státy. Odjet například k moři do Itálie nyní není možné nejen kvůli uzavření českých hranic, ale i těch italských. Pojišťovny navíc nebudou většinou hradit náklady na hospitalizaci související s nákazou koronovirem klientům, kteří do oblastí vycestují, ačkoliv před cestami do těchto regionů vydá varování Ministerstvo zahraničních věcí České republiky nebo Světová zdravotnická organizace nebo obdobná instituce.

Za pár měsíců ale může být situace úplně jiná.

Související

Dovolená, ilustrační foto

Americký fenomén „pomstychtivého cestování“ skončil. Nejistota a strach brzdí zájem o dovolené

Během uplynulých čtyř let zaznamenal svět prudký nárůst cestování, když lidé po pandemii horečně doháněli ztracené zážitky. Tento fenomén, známý jako „revenge travel“ neboli pomstychtivé cestování, se však nyní náhle zadrhl. Podle cestovních expertů je hlavní příčinou kombinace ekonomické nejistoty, geopolitických obav a rostoucí nervozity z bezpečnosti.
Letadla, ilustrační foto

Trump znepokojuje Evropu. Počet zemí, které varují před cestou do USA, přibývá

Vzhledem ke zrušení některých ochran pro sexuální menšiny v USA nyní Nizozemsko zpřísňuje cestovní doporučení do USA pro osoby identifikující se jako LGBTQ+. Nizozemsko však není jediné. Podobné kroky podnikly i německé, francouzské, dánské a finské úřady. Belgie je také znepokojena kroky administrativy amerického prezidenta Donalda Trumpa a podobné kroky plánuje.

Více souvisejících

cestování Turisté dovolená Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

včera

Důchody.

Důchodci už nedostanou to, na co byli zvyklí. Alespoň ne automaticky

Důchody se v lednu budou opět valorizovat, ale jedna věc bude jinak. Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) již nyní informovala, že nebude automaticky zasílat valorizační oznámení o zvýšení důchodu. Všem bude nadále dostupné v elektronické podobě po přihlášení na ePortálu ČSSZ, případně v datové schránce. Klienti, kteří i nadále mají zájem o oznámení v papírové formě, o něj musí požádat. Čas mají do konce září. 

včera

včera

Ilustrační fotografie.

Fotbalová Chance liga hlásí návrat ztraceného syna. Do Hradce přichází exslávista Van Buren

V rámci právě probíhajícího letního přestupového období přichází do české nejvyšší fotbalové soutěže další velké jméno. Po Michalu Sadílkovi, Daikim Hašiokovi, Pavlu Kadeřábkovi či Milanu Petrželovi se v české lize bude od nadcházející sezóny 2025/26 opět objevovat také jméno Micka van Burena. Tento bývalý útočník Slavie se po roce vrátil do Čech, aby zde mohl oblékat tentokrát dres Hradce Králové, s nímž měl podepsat víceletý kontrakt.

včera

včera

včera

včera

FBI

Trumpovi lidé mění FBI v loajální mašinérii. Věrnost posuzují detektory lži

Za vlády amerického prezidenta Donalda Trumpa dochází v FBI k rozsáhlým personálním změnám a zvýšenému využívání detektorů lži, které podle svědků slouží i k prověřování loajality vůči vedení úřadu. Tímto způsobem je oslabována nezávislost agentury, která má být věrná ústavě, nikoli prezidentovi. Čistky zasáhly desítky elitních agentů, klíčové pozice obsazují nově loajální Trumpově administrativě.

včera

včera

Ilustrační fotografie.

Zájem o hráče z české ligy v zahraničí stoupá. Z elitních lig cílí na Šulce, Zadražila nebo Riga

Během probíhající letní fotbalové pauzy je pochopitelně stále otevřené letní přestupové okno u nás i v zahraničí. Do éteru v těchto dnech a týdnech uniká mnoho spekulací, včetně těch o zájmu o české fotbalisty ze zahraničí. Mluví se především o ještě stále plzeňském záložníkovi Pavlu Šulcovi, jemuž se poslední sezóna v české lize vydařila natolik, že se v ní stal nejlepším hráčem v rámci ankety Fotbalista roku. O jeho služby se začali výrazně zajímat v Anglii, konkrétně v prvoligovém Bournemouthu a druholigovém Middlesborough. O české hráče pak projevují zájem i v Itálii či ve Španělsku. Třeba o gólmana Hradce Králové Adama Zadražila se zajímá italské Como, o ostravského středního záložníka Tomáše Riga pak zase pro změnu italská Hellas Verona nebo španělské Levante.

včera

včera

včera

včera

včera

Volby, ilustrační fotografie.

Volby by vyhrálo ANO. Starostové v novém průzkumu předčili SPD

Sněmovní volby by na přelomu června a července vyhrálo opoziční hnutí ANO, které je ochotna podpořit téměř třetina voličů. Vyplývá to z nejnovějšího průzkumu agentury STEM pro stanici CNN Prima News, v němž Starostové a nezávislí přeskočili SPD a dostali se na třetí místo. Poslanecké mandáty by získalo celkem šest kandidujících subjektů. 

včera

včera

Evropská unie

Dodržujte právní stát, jinak z EU nepřijdou peníze. Slováci a Maďaři mají problém

Evropská komise hodlá v návrhu rozpočtu na období 2028-2034 posílit vazbu mezi čerpáním evropských fondů a dodržováním zásad právního státu. Změna by měla zamezit situacím, kdy členské státy obcházejí podmínky přesouváním prostředků mezi programy. Návrh počítá s rozšířením stávajícího mechanismu podmíněnosti na veškeré financování z unijního rozpočtu.

včera

včera

Americká armáda, ilustrační fotografie.

Dánsko nemělo jinou možnost. Parlament posvětil obrannou dohodu s USA

I přes napětí ohledně Grónska a otázky o jeho suverenitě dánský parlament většinou 94 hlasů schválil obrannou dohodu s USA. Proti bylo pouze 11 poslanců. Dohoda umožňuje americké armádě vstup na dánské území kdykoli a z jakéhokoli důvodu, navzdory tomu, že americký prezident Donald Trump opakovaně vyvolal otřesy v Dánsku, když znovu připustil možnost invaze a obsazení částečně autonomního Grónska ze „zahraničně - bezpečnostních“ důvodů.

včera

včera

Kimova KLDR přislíbila bezpodmínečnou podporu Ruska ve válce na Ukrajině

Rusko se může spolehnout na bezpodmínečnou podporu Severní Koreji ve válce na Ukrajině, řekl diktátor Kim Čong-un ruskému ministrovi zahraničí Sergeji Lavrovovi. Šéf ruské diplomacie se nachází na návštěvě v KLDR. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy