EK vyzvala státy Unie k posílení společného boje s koronavirem

Země Evropské unie by měly přikročit k vzájemnému uznávání covidových testů a začít využívat antigenové rychlotesty, aby zajistily průchodnost vnitřních hranic v době druhé vlny koronavirové pandemie. Doporučila to dnes Evropská komise v rámci další série návrhů na zlepšení unijní koordinace boje proti šíření viru. Státy mají podle těchto nezávazných doporučení zajistit propojitelnost svých trasovacích aplikací či lépe komunikovat se svými občany o prospěšnosti vakcín, jejichž společný nákup chce komise dále rozšířit.

Ursula von der Leyenová, předsedkyně Evropské komise
doporučujeme

"Rozhodné kroky, které podnikneme nyní, pomohou zachránit životy a ochránit živobytí lidí. Žádný členský stát se s touto pandemií bezpečně nevypořádá, dokud se to nepodaří všem," prohlásila předsedkyně komise Ursula von der Leyenová. Situace v členských zemích je podle ní velmi vážná a na rozdíl od jarní první vlny jsou nákazou výrazně postiženy všechny státy včetně těch středoevropských. Vlády by proto zatím neměly ustupovat od přijatých omezení a měly by občanům lépe vysvětlovat, proč jsou potřebná.

"Chápu, že lidé jsou opatřeními unavení... A jsem ohromena tím, co dokázali zvládnout. Nyní není čas polevovat," prohlásila šéfka unijní exekutivy.

EK také chce, aby vlády začaly lépe vysvětlovat prospěšnost vakcín, kterých se komise chystá v příštím roce rozdělit mezi státy stamiliony dávek. V některých zemích, například ve Francii, v Itálii či v Polsku, ale i v důsledku sílícího vlivu dezinformačních webů značná část veřejnosti očkování odmítá.

Navzdory všeobecnému růstu počtu nakažených je zásadním požadavkem EK zajištění průchodnosti vnitřních hranic evropského bloku. Vedle lepší koordinace testování a užívání rychlejších testů by měly země zabezpečit plynulý průjezd lidí a zboží přes hranice nejen v rámci silniční, ale i letecké, železniční či lodní dopravy.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Rakousko po 7. prosinci nečeká překotné rozvolňování. Masivní omezení…

29.11.2020 21:33 Aktualizováno Až v Rakousku 7. prosince skončí současná přísná opatření proti koronaviru, žádné překotné…

Francií otřásl útok na černošského producenta, podezřelí policisté…

29.11.2020 18:18 Pařížská prokuratura dnes podle tiskových agentur oznámila, že hodlá obžalovat čtyři policisty,…

Zdravotníci ve Španělsku vyšli do ulic, protestují proti škrtům

29.11.2020 16:19 Lékaři a zdravotní sestry vyšli dnes ve Španělsku do ulic a při tanci a za zvuku bubnů protestují…

Maďarský komisař přirovnal Sorose k Hitlerovi. Hnusná provokace, ozvala se…

29.11.2020 15:51 Kritické reakce a výzvy k odvolání vyvolal kulturní komisař maďarské vlády Szilárd Demeter, když…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama