EU chce dohodu s Británií. Čas se krátí, varovala Ursula von der Leyenová

Sporná témata ve vyjednávání Evropské unie s Británií by měla být řešitelná a unie je připravena "být kreativní" při hledání kompromisu. Nehodlá však ohrozit fungování svého jednotného trhu a v případě krachu rozhovorů je připravena na neřízený rozchod se svým bývalým členem.

Ursula von der Leyenová, předsedkyně Evropské komise
doporučujeme

Europoslancům to dnes řekla předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová, podle níž o osudu případné dohody rozhodnou následující dny. Poslanci v debatě zdůrazňovali, že nemohou dohodu schválit ze dne na den a že potřebují čas na její prostudování.

Británie po 47 letech opustila evropský blok letos v lednu a od té doby se obě strany dohadují na podobě budoucích vztahů. V posledních týdnech již dopracovaly společné formulace značné části mnohasetstránkového textu společné smlouvy. Trojice hlavních sporných témat - rybolov, pravidla hospodářské soutěže a dohled nad řešením sporů - však stále zůstává otevřená. Přechodné období, po něž se na Británii vztahují unijní předpisy, potrvá přitom jen do konce tohoto roku.

"Zbývá nám velmi málo času a my uděláme pro dosažení dohody vše, co bude v našich silách. Jsme připraveni být kreativní, ale nejsme připraveni zpochybnit integritu našeho jednotného trhu," řekla šéfka unijní exekutivy. EU má podle ní jasně vytyčený požadavek sjednocení pravidel hospodářské soutěže, z něhož nehodlá ustoupit.

Také otázky dohledu nad řešením sporů a rybolovných práv v britských vodách jsou podle von der Leyenové pro unii stále klíčové. Zásadní ústupky však zatím odmítá i britská strana. Vyjednávači se proto podle diplomatů v posledních dnech zabývali možností, zda by ve sporných otázkách nešlo dosáhnout prozatímní dohody, jejíž podmínky by po několika letech bylo možné změnit.

Vrcholící vyjednávání minulý týden přerušil pozitivní covidový test člena unijního týmu, po němž rozhovory pokračují pouze na dálku. Pokud budou mít ostatní zástupci obou stran negativní testy, mohou se po dočasné izolaci vrátit k osobním jednáním tento pátek v Londýně.

Von der Leyenová dnes podotkla, že v řadě témat jsou již hotové "obrysy možného finálního textu" dohody. Brusel a Londýn se podle ní shodly například na bezpečnostní a justiční spolupráce, koordinaci v sociálních otázkách či na principech spolupráce v obchodě, službách a dopravě.

Pokud obě strany nedospějí k úmluvě během nejbližších dnů, aby ji do konce roku mohly na obou stranách schválit parlamenty, zkomplikují od ledna obchodování přes Lamanšský průliv cla a kvóty.

Europoslanci přitom v debatě s šéfkou unijní exekutivy dali najevo, že úmluvu, kterou jim vyjednávači předloží, nehodlají schválit ze dne na den. "Parlament potřebuje čas na prostudování a na debaty, nepodepíšeme se pod dohodu automaticky," řekla předsedkyně parlamentního klubu zelených Ska Kellerová, s níž se shodovali i lídři dalších skupin.

EP standardně potřebuje na schvalování mnohasetstránkových textů řadu týdnů, aby je stihl přeložit a projednat ve výborech před konečným hlasováním. Nyní se poslanci připravují na to, že dostanou výrazně kratší dobu a že v zájmu budoucích vztahů s Británií budou muset svolat mimořádné jednání v posledníc dnech roku.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Německo je první zemí EU, která nasadí protilátkové léky proti koronaviru

24.01.2021 20:03 Německo jako první země v Evropské unii nasadí k léčbě koronavirové infekce léky na bázi…

Francie i Itálie odsuzují zatýkání v Rusku, sílí volání po sankcích

24.01.2021 18:48 Aktualizováno Zatýkání lidí, kteří v Rusku přišli demonstrovat na obhajobu opozičního vůdce Alexeje Navalného, je…

EU hodlá přimět dodavatele vakcín, aby respektovali smlouvy

24.01.2021 18:10 Aktualizováno Evropská unie přiměje farmaceutické firmy respektovat smlouvy o dodávkách vakcíny proti koronaviru.…

V Portugalsku začaly prezidentské volby, favoritem je úřadující hlava státu

24.01.2021 10:26 V Portugalsku dnes volí prezidenta, hned v prvním kole má podle průzkumů velkou šanci na zisk…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama