EU je znepokojena vypovídáním jaderné dohody ze strany Íránu

Evropská unie dnes vyjádřila vážné znepokojení nad postupným odstupováním Íránu od závazků plynoucích z jaderné dohody mezi světovými mocnostmi a Teheránem z roku 2015. Evropská komise zároveň zdůraznila, že "klíčová role" v kontrole íránských jaderných aktivit náleží Mezinárodní agentuře pro atomovou energii (MAAE).

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Sídlo Evropského parlamentu
doporučujeme

Íránský ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf dnes hájil plán Teheránu vypovědět další body jaderné dohody, pokud Evropa do dneška nepředloží návrh, jak ji oživit. Berlín, který je jednou ze stran dohody, dnes prohlásil, že Írán má stále čas na změnu kurzu.

Íránský prezident Hasan Rúhání už ve středu oznámil, že Írán podnikne další krok ve vypovídání částí jaderné dohody. Konkrétně má jít o vývoj výkonných odstředivek určených k urychlení obohacování uranu. Prezident ale zároveň dal evropským signatářům dohody další dva měsíce na to, aby omezili dopad amerických sankcí na Írán, a úmluvu tak zachránili.

Krizi kolem dohody vyvolaly Spojené státy, které od ní loni odstoupily a obnovily protiíránské sankce, čímž ochromily obchod s íránskou ropou. Zbylí signatáři dohody, mezi nimiž jsou tři evropské země - Británie, Francie a Německo - a také Rusko a Čína, si přejí, aby Írán dohodu dále plnil.

Evropská unie dnes prostřednictvím své mluvčí Maji Kocijančičové zdůraznila klíčovou roli MAAE v kontrole jaderných aktivit Íránu a vyjádřila "vážné znepokojení" nad oznámením Íránu, že země od svých závazků ustupuje. Teherán svůj záměr odstoupit od dalších bodů jaderné dohody oznámil i v dopise adresovaném šéfce unijní diplomacie Federice Mogheriniové.

Berlín dnes naznačil, že Teherán svůj postoj stále může změnit. "Vyzýváme Írán, aby situaci dál nekomplikoval," citovala dnes agentura Reuters mluvčího německého ministerstva zahraničí. "Ještě není příliš pozdě, aby Írán opustil špatnou cestu, po které se vydal," prohlásil mluvčí.

Šéf íránské diplomacie Zaríf dnes během návštěvy Indonésie neuvedl, jaké konkrétní korky hodlá jeho země podniknout. Americké sankce označil za "ilegální restrikce" a ekonomický terorismus", neboť sankce podle něj "cílí na běžné íránské občany, civilisty".

Zaríf rovněž trvá na tom, že íránský jaderný program je nadále mírový. "Bohužel USA nejenže nenormalizují hospodářské vztahy s Íránem, ale trestají ostatní za normalizování hospodářských vztahů s Íránem, což je naprosto nepřijatelné," prohlásil také Zaríf.

Ministr obrany USA Mark Esper mezitím prohlásil, že Teherán se krok za krokem blíží bodu, kdy s ním bude možné navázat rozhovory. "Zdá se, že se Írán v něčem blíží k bodu, ze kterého by bylo možné vést jednání, a doufáme, že to dobře dopadne," uvedl Esper při dnešní návštěvě londýnské organizace pro obranu a bezpečnost RUSI.

Americký prezident Donald Trump ve středu prohlásil, že je otevřen možnosti setkání s Rúháním při nadcházejícím zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku. Teherán nicméně opakovaně možnost jednání s Washingtonem vyloučil. Schůzka podle něj nepřipadá v úvahu, dokud USA proti Íránu uplatňují sankce.

Loading...
Vstupte do diskuze (4)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Migranti finančně drásají Německo. O peníze přitom nestojí

20.09.2019 23:14 Aktualizováno Migranti si navzdory představám nevybírají cílovou zemi na základě jejich znalostí azylových…

Pokusy na stovkách pacientů. Ve Francii odhalili ilegální léčebnu pacientů…

20.09.2019 23:09 Nepovolené léčebné pokusy na stovkách pacientů s Alzheimerovou a Parkinsonovou chorobou odhalily…

Slováci si v ulicích připomněli vraždu Kuciaka

20.09.2019 21:16 Po více než půl roce dnes Slováci opět vyšli do ulic na shromáždění připomínající loňskou vraždu…

Statisíce lidí po celém světě demonstrovali proti klimatickým změnám

20.09.2019 19:23 Stovky tisíc lidí po celém světě dnes politikům svým protestem v ulicích měst ukázaly, že považují…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama