EU promeškala historickou příležitost, obává se ekonom. Naznačil, co bude dál

NÁZOR - Evropský summit z minulého týdne byl považován za moment pravdy, konstatuje ekonom Shahin Vallée v komentáři pro server The Guardian. Analytik z think tanku German Council on Foreign Relations připomíná slova francouzského prezidenta Emmanuela Macrona, že evropští politici mohli vejít do dějin, pokud by se sjednotili a ukázali, že EU dokáže pod tlakem jednohlasně a společně reagovat na koronavirovou krizi.

Vlastní, ne společnou cestou

Tato historická příležitost byla promeškána, deklaruje ekonom. Politici podle něj ve skutečnosti pouze souhlasili s tím, že budou dál pokračovat v nastoleném kurzu a podpořili plán na otevření ekonomiky, ačkoliv každá země již rozhodla o vlastním, nekoordinovaném postupu.

V některých zemích, například v Německu, nejsou rozvolňovací opatření příkazem spolkové vlády a výzvou je již koordinace postupu mezi spolkovými zeměmi, což koordinaci s dalšími státy komplikuje, přiznává odborník. Podotýká, že existuje také velký rozdíl v míře postižení jednotlivých zemí, jejich schopnosti zajistit si zdravotnický materiál a rozsahu testování na covid-19 - Francie provádí 150 tisíc testů týdně, zatímco Německo 700 tisíc -, a tak každá země kráčí vlastní cestou.

"Tento nedostatek koordinace přináší riziko druhé vlny nákazy, jak bude virus cestovat ze země do země," obává se Vallée. Připomíná, že evropští politici také odsouhlasili plán na ekonomické zotavení, který není ucelený a vyvážený a pouze zasívá zrno zásadních rozporů mezi členskými státy EU.

Plán rozvolňuje většinu omezení státních zásahů do ekonomiky a umožňuje vládám podporovat soukromý sektor dle libosti, nastiňuje ekonom. To je podle něj za současných okolností nezbytné, ale takový přístup si mohou dovolit pouze země s nejlepší rozpočtovou situací.

V těchto státech vládní injekce, půjčky - poskytované za lepších podmínek než na trhu - a garance umožní soukromému sektoru čelit dopadům koronavirové krize, ale zásadně a trvale oslabí rovnost podmínek na jednotném evropském trhu, obává se expert. Dodává, že schopnost jednotlivých států podpořit ekonomické oživení bude silně ovlivněna mírou jejich zadlužení, tudíž se možnosti podpory domácností a zaměstnanosti budou v jednotlivých zemích lišit, což trvale poškodí ty nejslabší, například Itálii a Španělsko, kteří si nebudou moci dovolit stejná podpůrná opatření jako Francie a Německo.

Na summitu byly podpořeny nástroje navržené ministry financí, které spoléhají pouze na myšlenku, že podpora bude mít podobu půjček od EU těm členským zemím, kteří přijdou o přístup na finanční trhy, případně se jejich pozice na těchto trzích zhorší, vysvětluje Vallée. "To sice momentálně snižuje náklady na půjčky, ale nemění dlouhodobě neudržitelné dluhové břemeno, které tato krize vytvoří," podotýká v zápětí.

Klíčové otázky k zodpovězení

Podle analytika tak hrozí, že při absenci skutečně multilaterálního přístupu, kdy evropské státy sdílejí náklady krize a nenechávají ostatní země utrácet a půjčovat si za sebe, stejně jako absenci skutečné monetizace, kdy Evropská centrální banka financuje tyto dluhy vydáváním peněz, stráví některé evropské státy následující generaci v úsporách, ekonomické depresi a pokusech splatit své dluhy, nebo budou usilovat o jejich restrukturalizaci, což je společensky a politicky ničivé.

"To je důvod proč myšlenka využití půjček od EU, jmenovitě z Evropského stabilizačního mechanismu vytvořeného během krize eurozóny k půjčkám a disciplinaci zemí platících eurem, vyvolává zuřivou reakci, především v Itálii," vysvětluje odborník. Dodává, že za mnohdy hysterickou politickou debatou posledních týdnů se nachází soubor zásadních otázek.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Ty podle ekonoma zní, zda jsou evropské země skutečně připravené sdílet náklady koronavirové krize a politicky jej zaštítit, nebo tuto záštitu v tichosti poskytne Evropská centrální banka, která nakoupí dluhopisy jednotlivých zemí bez explicitní politické dohody o takovém opatření.  

Klíčové odpovědi na tyto otázky budou vycházet z toho, zda jsou členské státy EU připraveny zavést společné daně, dluhopisy a rozpočty, domnívá se Vallée. Soudí, že více než na objemu prostředků záleží na principu a bude třeba ukázat vůli ke společné evropské fiskální reakci, což bude výzvou, protože taková dohoda by přepsala principy, na kterých dosud stála jednotná evropská měna.  

Německo dosud umožňuje pouze takovou solidaritu, při které je zachován striktní dohled nad politikou příjemců pomoci, ale taková podoba integračního procesu je pro Evropu politicky i ekonomicky ničivá, jelikož vede k ekonomickému pokulhávání a vyvolává politickou pachuť, konstatuje expert. Míní, že eurozóna se musí posunout ke skutečnému fiskálnímu federalismu pod demokratickou kontrolou evropského parlamentu, který získá pravomoc rozhodovat o daních, půjčkách a výdajích, která jde nad rámec aktuálního schvalování rozpočtu EU.

"Bez toho bude EU pokračovat o berlích, za umělé výživy lékařsky aplikované centrální bankou, která bude nucena poskytovat životní energii politickému projektu, který přišel o svou duši," píše Vallée.

Související

Evropská Unie

EU schválila nový desetibodový pakt o migraci a azylu

Ministři členských zemí Evropské unie (Rada EU) v úterý v Bruselu definitivně schválili nový pakt o migraci a azylu, tedy masivní přepracování dosavadních migračních a azylových zákonů eurobloku. Uvedla to agentura Reuters.

Více souvisejících

EU (Evropská unie) Ekonomika Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 9 minutami

Volodymyr Zelenskyj (Ukrajina)

Západ se bojí, říká Zelenskyj s ohledem na válku na Ukrajině

Západ se bojí nejen porážky Ruska, ale i porážky Ukrajiny. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj to v rozhovoru pro AFP označil za absurdní. Západním spojencům vyčetl například to, že Kyjevu zakázaly používat dodané zbraně k útokům na ruské území. Moskva chce podle Zelenského zaútočit na Charkov, přičemž nemá dost sil k novému útoku na Kyjev. 

před 30 minutami

Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 v Praze

MS v ledním hokeji: Češi nepovolili Rakušanům další překvapení. Porazili je 4:0 a čtvrtfinále mají jisté

Poté, co nejprve Rakušané potrápili Švýcary (4:5) i Kanaďany (6:7 po prodloužení) a posléze dokázali porazit Finsko 3:2, se naši jižní sousedé v pátek večer v pražské O2 Areně představili proti svěřencům kouče Radima Rulíka. Ten své mužstvo na nevyzpytatelného soupeře připravil, a i když především druhá třetině herně nebyla podle českých představ, výsledkově k žádnému překvapení tentokráte naštěstí nedošlo. Utkání dospělo k české výhře 4:0.

před 1 hodinou

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Markéta Pekarová Adamová

Pekarová Adamová vyrazila do Pobaltí. Lotyšsko dá čtvrt miliardy na munici pro Ukrajinu

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) navštívila v rámci baltské cesty Lotyšsko. V Rize jednala s předsedkyní parlamentu Daigou Mieriņou o dalších způsobech podpory Ukrajiny a s premiérkou Evikou Siliņou o bezpečnostní i ekonomické spolupráci. Na místní vojenské základně navštívila také české vojáky pomáhající chránit východní křídlo NATO.

včera

včera

Pavel Novotný (ODS) na 29. kongresu strany

ODS rozhodne o osudu Pavla Novotného až po eurovolbách

Výkonná rada ODS bude v úterý 11. června rozhodovat o osudu starosty pražských Řeporyjí Pavla Novotného, jemuž kvůli některým vyjádřením hrozí vyloučení z vládní strany. Informovala o tom agentura ČTK. Rozhodnutí tak padne až po volbách do Evropského parlamentu. 

včera

Princ William se svou rodinou

Princ William obstál v těžké zkoušce. Spekulace jeho ženě na zdraví nepřidaly

Britskou monarchií v prvních měsících letošního roku otřásly diagnózy, které si vyslechli král Karel III. a princezna Kate. U obou členů královské rodiny byla odhalena rakovina. Oporou jim samozřejmě jsou nejbližší, důležitá je zejména role prince Williama. Následník trůnu se ale s atmosférou v Británii vyrovnával dost těžce. 

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Pellegrini: Fico si útok pamatuje a po atentátu byl při vědomí. Ve hře je převoz do Bratislavy

Lékařské konzilium by mělo v pondělí rozhodnout o další léčbě postřeleného slovenského premiéra Roberta Fica, který po středečním atentátu podstoupil ve fakultní nemocnici v Banské Bystrici pětihodinovou operaci. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy