Evropské země uvolňují kvůli variantě omikron karanténní pravidla

Rostoucí počet evropských zemí v posledních dnech kvůli rychlému šíření koronavirové varianty omikron zmírňuje pravidla pro karanténu. Důvodem jsou zejména obavy, aby vysoce nakažlivá varianta nezahltila lékaře a neochromila fungování podniků či veřejných institucí. Jako zatím poslední se k tomuto kroku odhodlala v úterý Belgie, nyní jej zvažuje Irsko.

Epidemiologové varují, že ačkoli omikron nezpůsobuje tak závažné komplikace jako dosud dominantní delta, není radno ustupovat od ostatních omezení.

V Belgii se stejně jako v některých dalších západoevropských či jihoevropských zemích omikron rozšířil dříve než v dalších částech kontinentu a tvoří přes dvě třetiny nových případů, jejichž počet rychle roste. Belgická vláda proto rozhodla, že od příštího pondělí nebudou muset po kontaktu s nakaženým člověkem na test a do karantény plně očkovaní lidé, kteří dostali poslední dávku vakcíny před méně než pěti měsíci. Doba izolace nakažených se v zemi navíc zkrátí z deseti na sedm dní.

"Chceme za každou cenu zabránit kolapsu našeho testovacího systému. Také chceme předejít zahlcení praktických lékařů, kteří musí mít čas na důležitou práci. Naší prioritou je proto testovat lidi s příznaky," objasnil novinářům jednu z příčin kroku belgický ministr zdravotnictví Frank Vandenbroucke.

Belgie tak naváže na Itálii, Španělsko či Řecko, které k podobným krokům v reakci na rychlé šíření omikronu sáhly již na konci loňského roku. V Itálii rovněž nemusí do karantény očkovaní lidé, ve Španělsku se zase zkrátila izolace na týden. Vlády vycházejí z dosavadních zjištění lékařů, podle nichž nová varianta nevyvolává tak vážné zdravotní problémy jako delta.

Zaměstnavatelé v Belgii i dalších státech nová pravidla vítají a tvrdí, že pomohou předejít akutnímu nedostatku pracovníků, kteří by trávili zbytečné dny v karanténě. Epidemiologové však varují, že by lidé navzdory volnějším karanténním pravidlům měli dbát na dodržování dalších opatření, například nosit roušky a vyhýbat se zbytečným kontaktům.

„Mám pocit, že mnoho lidí vnímá omikron jako druh rýmy. Virus, kterému nevěnují pozornost. Ale tenhle virus nám může způsobit ještě mnoho problémů, i když není příčinou tak vážných onemocnění, jako varianta delta,“ varoval v belgických médiích virolog Mark Van Ranst.

Podobně jako v dalších zemích se i belgičtí experti obávají, že k růstu počtu nakažených přispěly rodinné kontakty či cesty během Vánoc a silvestrovských oslav, které se na testování začínají projevovat v těchto dnech.

Související

Ilustrační foto

Českem se šíří respirační nemoci. Experti radí lidem, jak se zachovat

V Česku se nadále šíří akutní respirační infekce. Nemocnost v minulém týdnu činila 1361 infikovaných na sto tisíc obyvatel. Jde o mírný vzestup o necelá tři procenta, informoval Státní zdravotní ústav (SZÚ). U chřipce podobných onemocnění se za stejné období aktuální nemocnost zvýšila o 10 %. 

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 25 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Sociální síť X

"Bezpečný prostor pro svobodu projevu." DSA po roce zveřejnila hodnocení Muskovy sítě X

Sociální síť X, vlastněná Elonem Muskem, se představila Evropské komisi jako „bezpečný prostor pro svobodu projevu“. V rámci povinného hodnocení rizik podle nařízení o digitálních službách (DSA) platforma zdůraznila své úsilí o moderaci obsahu a podporu otevřené diskuze. Toto hodnocení, datované do září 2023, bylo zveřejněno ve zkrácené podobě až nyní, uvedl server Politico.

před 3 hodinami

Válka v Izraeli

Situace v Pásmu Gazy se dramaticky zhoršuje. Při bombardování zemřely stovky lidí

Situace v Pásmu Gazy se dále zhoršila poté, co izraelské letecké útoky na severní část oblasti zabily podle místních zdravotnických úřadů nejméně 200 lidí. Současně Organizace spojených národů oznámila, že pozastaví dodávky humanitární pomoci do Pásma Gazy poté, co byly znovu ukradeny kamiony s potravinami a dalšími zásobami.

před 3 hodinami

Bašár Asad

Asadovi jde o všechno. Povstání rebelů může ukončit jeho vládu nad Sýrií

Režim Bašára Asada, který po desetiletí ovládal Sýrii, čelí nečekaným zkouškám, jež odhalují jeho dlouhodobou křehkost. Od počátku občanské války v roce 2011 byl Asadův režim zachráněn pouze díky zásadní podpoře od Íránu, Hizballáhu a Ruska. Nyní se však situace dramaticky změnila a podle CNN čelí Asad existenční hrozbě.

před 4 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Sýrie, ilustrační foto

Přehledně: Co se právě teď odehrává v Sýrii?

Konflikt v Sýrii se znovu rozhořel kvůli nové ofenzivě, kterou zahájila koalice rebelů známá jako "Vojenské operační velení". Ta uskutečnila překvapivý útok a podařilo se jí získat kontrolu nad částmi Aleppa, uvedl server CNN.

před 9 hodinami

Călin Georgescu

Rumunsko balancuje nad propastí. V dusné proruské atmosféře volí parlament

Rumunsko dnes prochází klíčovými parlamentními volbami, které přicházejí v bouřlivé politické atmosféře. Výsledek minulého týdne, kdy v prvním kole prezidentských voleb šokoval vítězstvím ultrapravicový kandidát Călin Georgescu, vyvolal masové protesty a obvinění z volebních manipulací i zahraničního vměšování. Uvedl to The Guardian.

před 10 hodinami

Kaja Kallasová, premiérka Estonska

První krok nově zvolených lídrů EU: Vyrazili do Kyjeva podpořit Ukrajinu

Prezident Evropské rady António Costa a šéfka zahraniční politiky EU Kaja Kallasová dnes ráno dorazili do Kyjeva. Jejich návštěva symbolizuje pevnou podporu Ukrajině ze strany Evropské unie, a to v době, kdy se blíží nástup amerického prezidenta Donalda Trumpa do úřadu. Uvedl to server The Guardian.

před 11 hodinami

Válka v Sýrii

Krize v Sýrii: Kdo jsou povstalci, kteří ovládli Aleppo?

V posledních dnech došlo k dramatickým událostem v Sýrii, kde povstalecké síly ovládly značnou část města Aleppo, druhého největšího města v zemi. Tato ofenzíva, kterou vedla islamistická militantní skupina Hayat Tahrir al-Sham (HTS), představuje největší útok proti syrskému režimu za poslední roky. Útok překvapil nejen vládu prezidenta Bašára al-Asada, ale také jeho spojence, jako jsou Rusko, Írán a libanonský Hizballáh.

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 14 hodinami

Aktualizováno včera

včera

včera

Donald Trump

Trump nasadí proti Číně tým jestřábů. Jak zareaguje peking?

Druhé prezidentské období Donalda Trumpa začíná s týmem, který se zaměřuje na tvrdý postoj vůči Číně. Trumpovy nominace do klíčových funkcí, například do pozice ministra zahraničí či národní bezpečnosti, jsou plné takzvaných „jestřábů“, kteří považují Čínu za zásadní hrozbu a volají po intenzivním soupeření s ní na ekonomické, diplomatické i vojenské úrovni. Tento přístup slibuje další komplikace v již tak napjatých vztazích mezi Spojenými státy a Čínou.

Aktualizováno včera

včera

Aleppo v plamenech. Syrští povstalci obsadili většinu města, útočí proti nim ruské stíhačky

Syrská válka zažila další zásadní zvrat, když povstalci převzali kontrolu nad většinou druhého největšího města Aleppa. Podle britské monitorovací skupiny Syrian Observatory for Human Rights (SOHR) došlo k intenzivnímu střetu mezi povstalci a vládními silami, přičemž ruské letectvo zareagovalo nálety na vybrané oblasti města. Tyto letecké útoky představují první takovou akci od roku 2016.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy