Francouzský zdravotní ústav navrhl dávat druhou dávku vakcíny až po 42 dnech

Francouzský zdravotnický ústav (HAS) dnes navrhl, aby zdravotníci druhou dávku vakcíny proti koronaviru podávali až po šesti týdnech, namísto stávajících 21 až 28 dní. Očkování tak podle ústavu během měsíce dostane o 700.000 lidí více a účinnost očkování nebude ohrožena, píše list Le Figaro. Důvodem pro prodloužení rozestupu dávek jsou obavy z nedostatku preparátů a ze zhoršení epidemické situace.

Očkování, ilustrační foto
doporučujeme

HAS je nezávislý poradní orgán, francouzská vláda bere v potaz jeho stanoviska, ale nejsou pro ni závazná. Světová zdravotnická organizace již dříve uvedla, že odstup druhé dávky by měl být 21 až 28 dní. Kvůli opožděným dodávkám vakcíny oddalují druhou dávku i další země. V Británii je to až 12 týdnů, tamní lékaři ale žádají, aby to bylo nejvýše šest týdnů.

HAS ve své zprávě uvedl, že i nadále mají při očkování mít přednost senioři nad 75 let a zejména ti, kdo mají zdravotní komplikace. Doposud byl rozestup dávek u seniorů tři týdny a u zdravotníků čtyři týdny.

Ve Francii se očkuje přípravky Pfizer/BioNTech a Moderna od konce prosince, stejně jako v dalších evropských zemích. Předseda vlády Jean Castex dnes na twitteru oznámil, že nejméně jednu dávku už dostalo přes milion Francouzů. Vláda přitom chtěla této hranice dosáhnout do konce ledna. Od začátku kampaně dostala Francie přibližně dva miliony dávek vakcíny, do léta plánuje naočkovat 15 milionů Francouzů.

Hladký průběh očkovací kampaně v řade evropských zemí však stále ohrožuje ohlášené zpoždění zásilek očkovacích látek od společností Pfizer a zřejmě i AstraZeneca. To dnes ostře kritizoval italský ministr Giuseppe Conte, podle nějž tím firmy vážně porušují smluvní podmínky, za což Řím přijme protiopatření. Zpoždění podle něj způsobuje obrovské škody nejen Itálii. "Je to nepřijatelné," napsal.

Ve Francii se od počátku epidemie prokázala nákaza koronavirem u více než tří milionů lidí, za poslední den mělo pozitivní test 23.292 osob. Zemřelých přibylo za pátek 649, celkem jich je přes 72.000, což Francii řadí na sedmé místo na světě.

Francouzská Národní lékařská akademie dnes také doporučila cestujícím v hromadné dopravě, aby spolu během cest nemluvili a netelefonovali. Tímto přístupem podle ní sníží riziko přenosu nákazy. "Není to povinnost, je to doporučení," řekl člen akademie Patrick Berche. Mlčet podle něj není potřeba, když jsou ve voze pouze tři lidé. Jakmile se však cestující v metru či tramvaji mačkají, dává podle něj smysl nemluvit a netelefonovat. Akademie však podle agentury Reuters není oficiálním poradním orgánem vlády.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

ONLINE: Šíření koronaviru zpomaluje. Zemřelo už 2,6 milionu lidí

09.03.2021 07:40 Reprodukční číslo nemoci covid-19 v Česku k dnešku kleslo pod hodnotu jedna, což znamená…

Neschvalujte Sputnik V, vyzvala EMA státy EU. O ruskou a čínskou vakcínu…

08.03.2021 22:01 Aktualizováno Německo dnes pokračuje v postupném uvolňování protikoronavirových opatření, otevřít se mohou s…

Německo výrazně urychlí očkování, zapojí se 75 tisíc lékařů

08.03.2021 21:48 Německo chce tento a příští měsíc výrazně urychlit očkování obyvatel proti covidu a na začátku…

Papež František zvažuje cestu na Slovensko

08.03.2021 20:46 Papež František dnes oznámil, že se v září vydá do Maďarska. Naznačil také, že při této…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama