Grantů ve fondu obnovy ubude, méně dostane i Česko, řekl Babiš

Česko dostane z grantů ve fondu pokrizové obnovy ekonomik méně peněz, než mělo mít původně. Důvodem je skutečnost, že po vypjatých třídenních diskusích evropských politiků klesne celková částka v balíku grantů z původně navrhovaných 500 miliard eur (asi 13,5 bilionu korun) zřejmě na 390 miliard.

Před začátkem čtvrtého dne summitu Evropské unie věnovaného fondu a budoucímu sedmiletému rozpočtu to dnes řekl český premiér Andrej Babiš. Novou částku však neupřesnil.

Spor o poměr grantů a úvěrů byl klíčovým tématem prvních tří dnů summitu, který měl původně skončit již v sobotu. Takzvané šetrné země obávající se velkého společného zadlužení bloku si vymohly ústupky, které se nelíbily zvláště jihoevropským státům, jež mají jako pandemií nejzasaženější inkasovat výrazně nejvyšší příspěvky z fondu.

"Nechápu, proč nás nechali čtyři dny jednat o nějaké částce, která je nyní úplně jiná," řekl před dnešním jednáním novinářům Babiš. Dodal ovšem, že chápe Nizozemsko, Rakousko a skandinávské země, které celkové snížení dotací vyjednaly. Snížení celého balíku grantů Babiš vítá, je s ním však spojeno i zmenšení objemu české obálky.

Původně měla ČR na grantech dostat přes osm miliard eur, na základě změny rozdělovacího klíče jí přibyly přes dvě miliardy. O kolik se po navržené úpravě částka sníží, není zatím jasné.

Podle Babiše bude vyřešení sporu o granty pro úspěch summitu klíčové. Další konfliktní téma, kterým je podmíněnost čerpání z fondu respektem k vládě práva, vrcholnou schůzku neblokuje, podotkl český premiér. Lídři Maďarska a Polska však zatím nenaznačili, že by chtěli ve svých požadavcích na vyškrtnutí této podmínky z návrhu ustoupit. Očekává se, že se o tuto otázku svede souboj, protože zvláště západoevropské státy nehodlají ustoupit z formulace, že "odstřižení" země od unijních financí by navrhovala Evropská komise a schvalovaly členské státy kvalifikovanou většinou.

Boj se podle Babiše může vést ještě o výši slev z plateb do rozpočtu na období 2021 až 2027, z nichž má těžit pět bohatých zemí - Německo, Nizozemsko, Rakousko, Švédsko a Dánsko. Česko stejně jako další země proti těmto rabatům vystupuje a podle premiéra má s jejich zvýšením problém, nehodlá však blokovat další jednání.

"Pokud bychom se pouštěli do toho, aby rabaty nebyly, tak by to už vůbec neskončilo," řekl s nadějí na rychlé nalezení shody Babiš. Většina státníků dává v otázce možné dohody před dnešním jednáním, jehož začátek se posunul na 17:00, najevo mírný optimismus.

Související

Více souvisejících

Andrej Babiš EU (Evropská unie) Summit EU rozpočet

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

včera

včera

Londýnský starosta Sadiq Khan

Londýn beze změny. Starostou metropole bude nadále Sadiq Khan

V čele Londýna bude nadále labourista Sadiq Khan, který byl v sobotu zvolen na rekordní třetí po sobě jdoucí funkční období. Podle agentur je jeho aktuální vítězství nad konzervativci o to důležitější, že Velkou Británii čekají za několik měsíců všeobecné volby. Labouristé v nich budou favority. 

Aktualizováno včera

včera

včera

Kim Čong-un

VIDEO: Diktátor Kim Čong-un se stal hvězdou TikToku s propagandistickou písní „Přátelský otec“

Severokorejská propagandistická píseň "Friendly Father" (Přátelský otec) oslavující Kim Čong-una zaznamenala obrovský úspěch na sociální platformě TikTok, kde získala miliony zhlédnutí. Tato píseň, která chválí komunistického diktátora Severní Koreje, si získala oblibu zejména mezi mladou generací Z, která ji sdílela a komentovala s obrovským nadšením. Jeden uživatel ji označil jako "to, co jsem potřeboval dneska slyšet", zatímco další se dokonce zeptal, zda je k dispozici na hudební platformě Spotify.

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Hasiči, ilustrační fotografie.

Požár v Tlumačově zaměstnal hasiče. Dva se zranili

Hasiči v sobotu zasahovali u požáru na autovrakovišti v Tlumačově na Zlínsku. Dva z nich se při zásahu, během kterého byl vyhlášen třetí stupeň poplachu, zranili. Zasahovalo celkem třináct hasičských jednotek, příčina je předmětem vyšetřování. 

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Ústav pro studium totalitních režimů.

Kudrnův ÚSTR: Nákladné soudy, odborná ostrakizace, matení veřejnosti

Od nástupu Ladislava Kudrny do funkce ředitele Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) uplynuly dva roky. Letmé ohlédnutí za jeho dosavadním působením v čele uvedené instituce neskýtá příliš povzbudivý pohled. Pro politickou reprezentaci, která o směřování ústavu naneštěstí fakticky rozhoduje, by mělo jít o příležitost zamyslet se nad tím, zda je ve veřejném zájmu nadále podporovat management, který se krom banálních proklamací na adresu nedávné historie může pochlubit především sérií prohraných soudních sporů s ředitelovými kritiky a současnými i bývalými zaměstnanci.

včera

včera

Pekarová Adamová ocenila Tulejovu reakci. Fiala čeká na další návrh TOP 09

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) ocenila rozhodnutí Pavla Tuleji, který se v pátek vzdal nominace na ministra pro vědu, výzkum a inovace. Ve vládě měl nahradit končící ministryni Helenu Langšádlovou. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy