Klíčový summit EU se blíží: Dorazí i Ursula von der Leyenová

Unijní summit, který se bude konat ve dnech 18. a 19. října, navštíví i budoucí předsedkyně Evropské komise – Ursula von der Leyenová. Před pár dny dostala pozvání na událost od předsedy Evropské rady Donalda Tuska a s ochotou jej přijala.

Ursula von der Leyenová, předsedkyně Evropské komise
doporučujeme

Říjnový summit bude pro současnou unijní sedmadvacítku klíčový, bude se totiž konat jen necelé dva týdny před předpokládaným odchodem Spojeného království z Evropské unie. Očekává se, že právě brexit bude opět jedním z klíčových témat summitu. I z tohoto důvodu se předpokládá, že se bude jednat o poměrně náročnou a intenzivní schůzku.

Ursula von der Leyenová, jejíž funkční období začíná až na počátku listopadu, zasedne na summitu po boku předsedů ostatních institucí a unijních lídrů. Tusk von der Leyenovou dokonce vybídl k tomu, aby při tomto říjnovém zasedání Evropské rady představila hlavám států a vlád členských zemí unie svůj pětiletý plán. Pro von der Leyenovou to tak bude jedinečná příležitost, jak se lídrům EU ještě před nástupem do nejvyšší unijní funkce představit a prezentovat jim své cíle.

Pondělní oběd a Tuskovo pozvání von der Leyenové na unijní summit má v současné unijní situaci napomoci ke snazší výměně vrchních představitelů evropských institucí, navíc v době, kdy v Evropském parlamentu probíhá slyšení a tzv. „grilování“ kandidátů na evropské komisaře. Summitu se za pár týdnů zúčastní i Charles Michel, současný belgický premiér a budoucí Tuskův nástupce ve funkci předsedy Evropské rady.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nizozemsko zařadilo ČR kvůli koronaviru mezi rizikové země

22.09.2020 22:00 Nizozemsko dnes zařadilo celou Českou republiku kvůli šíření koronaviru mezi rizikové země. Lidé z…

Do Španělska dorazilo za den z Afriky přes moře na 500 migrantů

22.09.2020 21:35 Do Španělska dorazilo za poslední den přes moře z Afriky přes pět set migrantů, z toho dvě stovky…

Macron vyzval, aby do Sin-ťiangu jela mise pod záštitou OSN

22.09.2020 21:08 Francouzský prezident Emmanuel Macron dnes vyzval k vytvoření mezinárodní mise pod záštitou…

Ministři EU se zatím neshodli na sjednocení covidových semaforů

22.09.2020 20:39 Státy Evropské unie se chtějí dohodnout na sjednocení pravidel pro posuzování epidemiologicky…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama