Itálie eviduje již přes 50 tisíc úmrtí s covidem, regiony žádají otevření sjezdovek

Itálie eviduje už přes 50.000 úmrtí spojených s nemocí covid-19 a v Evropě je tak po Británii druhou zemí s takto vysokým počtem těchto úmrtí. Informovala o tom agentura Reuters. V celkovém počtu úmrtí spojených s covidem-19 je Itálie podle americké Univerzity Johnse Hopkinse šestá na světě.

Itálie, ilustrační foto
doporučujeme

Za poslední den oznámilo ministerstvo zdravotnictví 630 nových úmrtí v souvislosti s covidem-19, o den dříve jich hlásilo 562. Naopak nově nakažených se za posledních 24 hodin potvrdilo 22.930, což je méně než o den dříve, kdy to bylo 28.337 nově potvrzených nákaz. Za poslední den ale bylo provedeno 148.945 testů, o den dříve jich bylo 188.747 testů.

Celkem se v Itálii, která má 60 milionů obyvatel, potvrdilo 1,432 milionu nakažených koronavirem, který se poprvé objevil loni koncem roku v Číně. V počtu dosud zaznamenaných případů nákazy je Itálie osmá na světě. Úmrtí spojených s covidem-19 eviduje 50.453.

Pozitivní je ale zpomalení nárůstu hospitalizovaných pacientů, včetně těch na jednotkách intenzivní péče. V italských nemocnicích je nyní téměř 35.000 pacientů s covidem-19, z toho 3810 na jednotkách intenzivní péče.

Nejhůře postiženým italským regionem zůstává Lombardie.

Italské regiony vyzvaly vládu k otevření sjezdovek o Vánocích

Italská vláda zvažuje, že kvůli pandemii covidu-19 nechá o Vánocích ještě zavřené sjezdovky. Tento plán ale dnes kritizovaly severoitalské alpské regiony. Také slavní lyžaři Alberto Tomba a Federica Brignoneová vyzvali vládu, aby sjezdovky v zemi na Vánoce byly otevřené. Informovala dnes agentura ANSA.

"Lyžování je individuální open-air sport par excellence," citovala ANSA olympijského vítěze Tombu. "Nošení roušek navíc není problém, protože při lyžování stejně obvykle používáte ochranu úst a obličeje," dodal. Také lyžařka Brignoneová řekla, že sjezdovky by měly být na Vánoce otevřené. "Byl by to dobrý pozitivní signál pro každého, uzavření způsobí nevratné škody," dodala.

Sjezdovky jsou v Itálii nyní zavřené, stejně jako další sportovní zařízení kvůli pandemii covidu-19, v níž Itálie v posledních týdnech zaznamenala vysoké denní nárůsty nakažených.

Plán na možné uzavření sjezdovek i o Vánocích kritizovali podle agentury APA šéfové několika regionů. Podle nich hrozí, že provozovatelé tamních skiareálů se dostanou ještě do horší ekonomické krize.

"Zavřít sjezdovky přes Vánoce by byl pro podnikání v horských oblastech rozsudek smrti. Zatímco v sousedním Rakousku, Švýcarsku a Francii se bude lyžovat, v Itálii bude vše zavřené?" uvedl Massimo Sertori, poradce regionální vlády v Lombardii. Dodal, že úřady v severoitalských regionech přijaly opatření, aby tam bylo lyžování z epidemického hlediska bezpečné.

Manuál pro bezpečné lyžování v době pandemie covidu-19 přijala dnes konference vedení italských regionů, uvedla ANSA.

Šéf regionální vlády Benátska (Veneto) Luca Zaia vyzval v této otázce ke společnému evropskému řešení. "Bylo by absurdní, kdyby sjezdovky u nás zůstaly zavřené a například ve (švýcarském) Svatém Mořici by se normálně lyžovalo," řekl Zaia.

Předseda vlády regionu Piemonte (Piemont) Alberto Cirio vyzval ke kompromisu - aby se otevřely sjezdovky a bary a restaurace u nich zůstaly zavřené.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Německo oznámilo 12.257 nových infekcí, 349 úmrtí

24.01.2021 06:59 Německo dnes ohlásilo 12.257 nově potvrzených případů koronaviru za 24 hodin, v souvislosti s…

Německo zpřísní kontroly cestujících Čechů

24.01.2021 05:12 Česká republika se dnes pro Německo oficiálně stává vysoce rizikovou oblastí kvůli vysokým počtům…

Strategie pro život po uzávěře je ještě daleko, míní Laschet

23.01.2021 20:02 Dlouhodobá strategie otvírání po plošné uzávěře nebude až do léta možná. Řekl to dnes podle…

Francouzský zdravotní ústav navrhl dávat druhou dávku vakcíny až po 42…

23.01.2021 18:27 Aktualizováno Francouzský zdravotnický ústav (HAS) dnes navrhl, aby zdravotníci druhou dávku vakcíny proti…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama