Kvůli vraždě učitele v Paříži stanuli před soudem další lidé, mezi nimi i 17letá dívka

Před vyšetřujícího soudce dnes kvůli vraždě učitele Samuela Patyho, kterého v polovině října v Paříži zavraždil 18letý Čečenec, předstoupili dva mladí muži a jedna nezletilá. S odvoláním na zdroje blízké vyšetřování a soudu o tom informovala agentura AFP. Z omlouvání teroristických činů a vyhrožování byli v severní Francii obviněni tři středoškoláci, uvedla dnes prokuratura.

Soud, ilustrační foto
doporučujeme

Dva osmnáctileté muže a ženu ve věku 17 let, kteří se ocitli před vyšetřujícím soudcem, policie zadržela v úterý. Soudce je hodlá obvinit z napojení na pachatele teroristického činu. Dva mladíci podle stanice BFM s pachatelem před vraždou komunikovali na sociálních sítích, dívka je přítelkyní jednoho z nich.

Osmnáctiletý Čečenec Abdulak Anzorov zavraždil středoškolského učitele Samuela Patyho 16. října na pařížském předměstí Conflans-Sainte-Honorine. Uřízl mu hlavu. Motivem činu, který je vyšetřován jako teroristický, byla podle policie pomsta za to, že pedagog s žáky hovořil o svobodě slova a ukazoval jim přitom karikatury muslimského proroka Mohameda. Pachatele krátce po činu zastřelila policie.

Žáci francouzských škol v pondělí Patyho památku uctili minutou ticha, ministerstvo školství však zaznamenalo až 400 narušení této piety, oznámil dnes šéf úřadu Jean-Michel Blanquer. Zhruba v deseti případech bylo zahájeno trestní řízení. Tři studenti ve věku 15 až 17 let z města Cambrai poblíž belgických hranic jsou stíháni kvůli tomu, že v následné diskusi pronesli nevhodné komentáře. Ty prokuratura v jednom případě vyhodnotila jako výhrůžku a ve dvou jako omlouvání teroristického činu, informovala agentura AFP.

V souvislosti s útokem prokuratura obvinila sedm lidí, z toho šest z podílu na teroristickém činu. Mezi obviněnými je mimo jiné Brahim Chnina, otec jedné z žaček školy, kde Paty pracoval, muslimský aktivista Abdelhakim Sefrioui či dva studenti ve věku 14 a 15 let, kteří pomohli útočníkovi učitele identifikovat. Oba nezletilí byli po obvinění propuštěni z vazby.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ve Francii obžalovali čtyři policisty kvůli zbití černošského producenta,…

30.11.2020 08:23 Pařížská prokuratura obžalovala čtyři policisty podezřelé z fyzického napadení hudebního producenta…

Řidiči hazardují a ignorují pravidla. Kvůli covidu téměř prázdné silnice…

30.11.2020 08:07 Na rakouských silnicích je v těchto dnech minimální provoz kvůli protikoronavirovým omezením pohybu…

V Německu se covidem nakazilo dalších 11 169 lidí, vzrostl počet obětí…

30.11.2020 07:29 V Německu za 24 hodin přibylo dalších 11.169 případů nákazy koronavirem, tedy o něco více než před…

Rakousko po 7. prosinci nečeká překotné rozvolňování. Masivní omezení…

29.11.2020 21:33 Aktualizováno Až v Rakousku 7. prosince skončí současná přísná opatření proti koronaviru, žádné překotné…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama