Maďarsko a Polsko prohrály. Soud EU zamítl žaloby proti směrnici o vysílání pracovníků

Soudní dvůr Evropské unie dnes zamítl žaloby Polska a Maďarska proti unijní směrnici, podle níž mají zaměstnanci vyslaní do jiné členské země dostávat stejnou mzdu jako místní pracovníci. Soud konstatoval, že předloni schválená směrnice neporušuje princip volného pohybu služeb, což tvrdily žalující země.

Soudní dvůr EU
doporučujeme

Novela unijní normy zajišťující práva zaměstnanců dlouhodobě vysílaných do ciziny rozdělila členské země na dva tábory. Zatímco západní státy v čele s Francií prosazovaly přijetí pravidel, která by co nejvíce ochránila jejich firmy před konkurencí ze zemí s nižšími mzdovými náklady, zejména státy východního či jižního křídla EU chtěly dopad směrnice omezit. Budapešť a Varšava se kvůli rozšíření normy na oblast služeb obrátily na nejvyšší orgán unijní justice.

Soudci v Lucemburku však žaloby zamítli. Směrnice podle nich "neodstraňuje případnou konkurenční výhodu, ze které by měli prospěch poskytovatelé služeb z některých členských států". Podle soudu může směrnice chránit sociální práva pracovníků, aniž by porušovala princip volného pohybu služeb.

Oběma zemím původně vadil také fakt, že se nová pravidla týkala například i řidičů kamionů. Ti však byli letos ze směrnice vyňati poté, co evropští zákonodárci schválili takzvaný silniční balíček.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Slovák Kubiš byl jmenován zmocněncem OSN pro Libyi

16.01.2021 09:28 Rada bezpečnosti OSN schválila jmenování slovenského diplomata a bývalého ministra zahraničí Jána…

ONLINE: Reprodukční číslo v Česku klesá. V Rakousku začíná plošné testování

16.01.2021 09:21 Aktualizováno Index protiepidemického systému PES, s jehož využitím se v Česku řídí opatření proti koronaviru, k…

Německá CDU si dnes vybere nového předsedu strany

16.01.2021 08:13 Německá vládní Křesťanskodemokratická unie (CDU) kancléřky Angely Merkelové dnes rozhodne o novém…

Registrační systém k očkování měl po spuštění potíže, Pfizer omezí dodávky…

15.01.2021 21:58 Aktualizováno Čína zaznamenala nejvyšší denní přírůstek nakažených koronavirem za posledních více než deset…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama