Metropole V4 napsaly Merkelové. Chtějí přímé financování měst z fondu obnovy EU

Primátoři Prahy, Bratislavy, Varšavy a Budapešti požádali v otevřeném dopisu německou kancléřku Angelu Merkelovou, aby se zasadila o zajištění přímého financování měst při využití prostředků z připravovaného evropského fondu obnovy. Peníze by měly sloužit k ekologické transformaci měst, uvádí dopis, který má ČTK k dispozici.

Praha
doporučujeme

Německo v současnosti předsedá Evropské unii, Merkelová bude spolu s dalšími evropskými lídry o podobě fondu obnovy jednat na summitu EU, který dnes odpoledne začne v Bruselu.

Primátoři v dopisu uvádějí, že města a jejich obyvatelé jsou vážně zasaženi klimatickými změnami. Podle nich ale města mají možnost přispět k dosažení uhlíkové neutrality celé EU cílenými opatřeními, jako jsou modernizace veřejné dopravy nebo snížení energetické náročnosti budov. Vyzvali proto k vytvoření speciálního mechanismu, na základě kterého by evropská města mohla čerpat peníze z evropského fondu obnovy.

Fond obnovy by měla EU vytvořit k nastartování ekonomiky po pandemii covidu-19, mělo by v něm být 750 miliard eur (zhruba 20 bilionů korun) nad rámec běžného víceletého finančního rámce unie. Peníze by si měla půjčit Evropská komise na finančních trzích. Podle evropských představitelů by peníze z fondu měly současně s hospodářským oživením pomoci i naplnění ekologických cílů EU, mezi které patří dosažení uhlíkové neutrality do roku 2050.

O podobě fondu obnovy bude jednat nynější summit EU v Bruselu, který je prvním fyzickým setkáním evropských lídrů po vypuknutí pandemie. Německo před vrcholnou schůzkou dávalo najevo ambici nalézt už nyní konečnou dohodu, postoje jednotlivých zemí k fondu se ale liší. Česko například kritizuje to, že by jedním z významných kritérií pro rozdělení peněz měla být míra nezaměstnanosti v uplynulých pěti letech, podle vlády by bylo vhodnější zohlednit hospodářský propad v době pandemie.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Strategie pro život po uzávěře je ještě daleko, míní Laschet

23.01.2021 20:02 Dlouhodobá strategie otvírání po plošné uzávěře nebude až do léta možná. Řekl to dnes podle…

Francouzský zdravotní ústav navrhl dávat druhou dávku vakcíny až po 42…

23.01.2021 18:27 Aktualizováno Francouzský zdravotnický ústav (HAS) dnes navrhl, aby zdravotníci druhou dávku vakcíny proti…

Prioritou českého předsednictví v EU by podle Petříčka mělo být její…

23.01.2021 08:07 Prioritami českého předsednictví v Evropské unii (EU) v druhé polovině roku 2022 budou rozšíření…

OLAF uzavřel podvody s dotacemi na Slovensku. Navázali jsme na Kuciakovu…

22.01.2021 22:01 Aktualizováno Evropský úřad pro Odhalování podvodů (OLAF) uzavřel tři případy týkajících se přímých plateb v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama