Metropole V4 napsaly Merkelové. Chtějí přímé financování měst z fondu obnovy EU

Primátoři Prahy, Bratislavy, Varšavy a Budapešti požádali v otevřeném dopisu německou kancléřku Angelu Merkelovou, aby se zasadila o zajištění přímého financování měst při využití prostředků z připravovaného evropského fondu obnovy. Peníze by měly sloužit k ekologické transformaci měst, uvádí dopis, který má ČTK k dispozici.

Praha
doporučujeme

Německo v současnosti předsedá Evropské unii, Merkelová bude spolu s dalšími evropskými lídry o podobě fondu obnovy jednat na summitu EU, který dnes odpoledne začne v Bruselu.

Primátoři v dopisu uvádějí, že města a jejich obyvatelé jsou vážně zasaženi klimatickými změnami. Podle nich ale města mají možnost přispět k dosažení uhlíkové neutrality celé EU cílenými opatřeními, jako jsou modernizace veřejné dopravy nebo snížení energetické náročnosti budov. Vyzvali proto k vytvoření speciálního mechanismu, na základě kterého by evropská města mohla čerpat peníze z evropského fondu obnovy.

Fond obnovy by měla EU vytvořit k nastartování ekonomiky po pandemii covidu-19, mělo by v něm být 750 miliard eur (zhruba 20 bilionů korun) nad rámec běžného víceletého finančního rámce unie. Peníze by si měla půjčit Evropská komise na finančních trzích. Podle evropských představitelů by peníze z fondu měly současně s hospodářským oživením pomoci i naplnění ekologických cílů EU, mezi které patří dosažení uhlíkové neutrality do roku 2050.

O podobě fondu obnovy bude jednat nynější summit EU v Bruselu, který je prvním fyzickým setkáním evropských lídrů po vypuknutí pandemie. Německo před vrcholnou schůzkou dávalo najevo ambici nalézt už nyní konečnou dohodu, postoje jednotlivých zemí k fondu se ale liší. Česko například kritizuje to, že by jedním z významných kritérií pro rozdělení peněz měla být míra nezaměstnanosti v uplynulých pěti letech, podle vlády by bylo vhodnější zohlednit hospodářský propad v době pandemie.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vůdkyně opozice Cichanouská odjela z Běloruska, je nyní v Litvě

11.08.2020 13:45 Aktualizováno Vůdkyně běloruské opozice Cichanouská oznámila, že se sama rozhodla k odjezdu ze země. Její…

Razie proti extremismu. Na Slovensku byl zadržen i člen kapely Horkýže…

11.08.2020 13:28 Slovenská policie dnes zadržela při zátahu proti extremismu devět lidí. Jsou mezi nimi také členové…

Velvyslancem USA v Německu má být Macgregor. Jeho výroky budí kontroverze

11.08.2020 12:14 Prezident Spojených států Donald Trump chce jako nového velvyslance do Německa poslat…

Vyvracíme dezinformace: Protestů v Berlíně se nezúčastnil milion lidí,…

11.08.2020 11:40 Na sociálních sítích koluje v posledních dnech tvrzení, podle kterého protestovalo na začátku srpna…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama