Německo pečlivě sleduje dění v Česku, zajímá jej epidemický úspěch

Úspěšnost v boji s pandemií nemoci covid-19 je to hlavní, co Německo nyní zajímá, proto Berlín uvítá každé řešení, které povede ke snížení míry infekce v Česku. ČTK to dnes řekl český velvyslanec v Německu Tomáš Kafka.

Češi se nechávají testovat na infekci
doporučujeme

Německo a obzvláště Bavorsko se Saskem velmi bedlivě sledují, jak se epidemická situace v Česku vyvíjí a jak proti pandemii úřady a vláda postupují. "Možné neprodloužení nouzového stavu zatím komentovali premiéři Saska a Bavorska s obavami, že v takovém případě by byly snahy a opatření přijímané v Česku a Německu do značné míry nekompatibilní," řekl Kafka.

Saský premiér Michael Kretschmer v sobotu přirovnal možné znovuotevírání dosud uzavřených provozů v Česku po vypršení nouzového stavu k začínajícímu večírku. Parlament v Česku stávající nouzový stav neprodloužil, vláda ale zřejmě vyhlásí nový na žádost hejtmanů. Podle Kretschmera Německo muselo hraniční kontroly s Českem obnovit, aby nedalo všanc své dosavadní epidemické úspěchy. "Nic jiného nám nezbývá," řekl.

Kretschmerův bavorský kolega Markus Söder k faktu, že parlament neprodloužil nouzový stav řekl, že si sami Češi musejí odpovědět, zda to bylo moudré. Zařazení Česka na seznam oblastí s výskytem nebezpečných mutací koronaviru a obnovení hraničních kontrol proto bavorský premiér považuje za správné a pragmatické řešení.

Obavy Němců je podle Kafky nutné brát vážně. "Na druhou stranu německé politiky především ale zajímá, jestli bude česká strana v boji proti covidu úspěšná. Každá cesta ke snížení incidence bude vítána," dodal český velvyslanec v Německu.

Německo za posledních několik týdnů dokázalo snížit počet nových případů na 57 na 100.000 obyvatel za sedmidenní období. Přiblížilo se tak k hranici 50, kterou odborníci považují za klíčovou, aby bylo možné šíření infekce dostat pod kontrolu trasováním. Ještě před Vánocemi byla sedmidenní incidence takřka 200. V Česku je tato hodnota nadále velmi vysoká, podle portálu Corona-in-Zahlen činí téměř 493.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Česko je odstrašujícím příkladem, za hraniční kontroly si může samo, zní z…

26.02.2021 16:51 Za obnovení kontrol na německo-českých hranicích si může sama Česká republika, která je v boji s…

Bývalý španělský král Juan Carlos I. zaplatil další daňové vyrovnání

26.02.2021 16:15 Španělský monarcha Juan Carlos I., který stál v v čele země od roku 1975 do roku 2014 a nyní má…

ONLINE: Omezení pohybu na katastr, povinné respirátory. Sněmovna řeší nová…

26.02.2021 16:03 Aktualizováno Ministr zdravotnictví Jan Blatný dnes ve Sněmovně představil návrhy nových opatření. Mezi ně spadá…

Polsko přijme kolem deseti pacientů ze Slovenska

26.02.2021 13:42 Polsko přijme v nejbližších dnech kolem deseti pacientů s covidem-19 ze Slovenska, kteří jsou ve…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama