Obětí koronaviru může být samotná EU, bojí se analytička a bývalý diplomat

NÁZOR - Francouzský prezident Emmanuel Macron, který se pasoval do role hlavního protagonisty ambicióznější a integrovanější Evropy, na konci čtvrteční, neplodné šestihodinové videokonference s lídry zemí EU konstatoval, že v sázce je nyní přežití evropského projektu. V komentáři pro server Washington Post na to upozorňují Heather Conleyová, analytička z washingtonského Centra pro strategická a mezinárodní studia, a bývalý americký diplomat John Kornblum.

Závažnost hrozby

O den později italský prezident Sergio Mattarella v mimořádném večerním projevu k národu předneseném v den, kdy země zaznamenala největší počet úmrtí na koronavirus, varoval, že každý si musí uvědomit závažnost hrozby, které Evropa čelí, než bude příliš pozdě, připomínají Conleyová a Kornblum. Dodávají, že podle italského prezidenta si to evropští politici zatím neuvědomili.

"Tato zlověstná slova jsou signály toho, že samotná EU může být vedlejší obětí pandemie," pokračují analytička a vysloužilý diplomat. Podotýkají ovšem, že mizivé výsledky evropských summitů nejsou ničím novým a Evropa v předchozím desetiletí přežila mimořádnou sérii krizí - finanční krizi, bezpečnostní krizi plynoucí z ruského jednání, migrační krizi vyvolanou občanskými válkami v Sýrii a Libyi, vnitřní demokratickou krizi v čele s Maďarskem, odchod druhé největší ekonomiky i Spojenými státy vyvolanou krizi transatlantického obchodu a bezpečnostních garancí.    

Absence evropské reakce na koronavirus ale obnovuje politickou toxicitu uvedených krizí a trhá na kusy evropské instituce a vznešenou rétoriku, uvádějí Kornblum a Conleyová. Dodávají, že historický "mírový projekt", jak se o EU často mluví, stále více vyklízí pole nacionalistickým instinktům a zuřivému boji o přežití.

Když Itálie požádala o nouzovou pomoc v podobě osobních ochranných pomůcek, evropské země ji nevyslyšely ve strachu z vyčerpání vlastních zásob, uvádějí Conleyová a Kornblum. Konstatují, že Evropská komise a členské státy EU sice později podnikly kroky, aby usnadnily humanitární pomoc Itálii, přesto byly vztahy poškozeny.  

"Proč není EU schopná odpovědět na krizi, která by měla nahrávat jejím přednostem v podobě těsné koordinace, nastavování pravidel a solidarity?" tážou se autoři komentáře. Odpovídají, že zdravotnictví předně zůstává v gesci členských států a byť v EU existuje obdoba amerického Centra pro kontrolu a prevenci nemocí, její hlavní funkcí je sdílení informací, nikoliv kontrola či vynucování.

Rozdíly v kapacitě intenzivní péče zdravotnických systémů jednotlivých zemí odrážejí ekonomické nerovnosti, podotýkají Conleyová a Kornblum. Uvádějí, že Německo má nejvíce akutních lůžek, zatímco Portugalsko nejméně, a tak při více než 60 tisících potvrzených případů nemoci vykazuje Německo nižší smrtnost než jiné země.

Zdravotní i ekonomická krize

Pandemie je zdravotní, ale také ekonomickou krizí a na ekonomické frontě se evropští politici jednoduše vrací ke starým, nevyřešeným hádkám o sdílení dluhů, upozorňují Kornblum a Conleyová. Zdůrazňují, že severní evropské věřitelské země nemají zájem neustále sanovat zadlužené jižní státy, kde je krize nejdramatičtější, a dva hlavní sponzory EU - Francie a Německo - tento spor hluboce rozděluje.

Zatímco Paříž hájí slabší jih, Německo hájí blahobytný sever a oba si stojí za svým, nastiňují analytička a vysloužilý diplomat. To, že EU částečně uvolnila dluhová a rozpočtová pravidla, považují za důležité, ale také soudí, že pokud nepřijde dohoda o masivní finanční podpoře zemím, které ji nejvíce potřebují, politické a ekonomické rozdělení na jih a sever bude pokračovat.   

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Vrací se také nedořešené spory ohledně hraničních kontrol a migrace a jedna z klíčových zásad EU - volný pohyb osob a zboží - byla nenávratně poškozena, obávají se Kornblum a Conleyová. Konstatují, že vnitřní hranice byly obnoveny některými evropskými zeměmi již během migrační krize v letech 2015 a 2016 a pandemie tuto skutečnost jen potvrdí, protože mnoho zemí i nyní zavádí cestovní omezení.   

"Koronavirus nezpůsobí bezprostřední pád EU, ale obnaží ji na kost," míní Conleyová a Kornblum. Odkazují na prohlášení nejmenovaného předního představitele EU, že bez rychlé akce bude EU "zničena a zlomena", protože při obnově hranic, nejistotě budoucnosti dluhů a nedostatku viditelné solidarity se při mobilizaci proti koronaviru dekády smluv, pravidel, direktiv a regulací zdají zbytečné a nefunkční.

Zavedené postupy neuspějí a pokud evropské ideály solidarity a soudržnosti ztratí pro většinu Evropanů obsah, muže to být tragický začátek konce evropského projektu, obávají se bývalý diplomat s analytičkou. Dodávají, že urychlený úpadek EU by otřásl jedním z klíčových pilířů západního demokratického světa v době, kdy Rusko a Čína prezentují konkurenční vizi budoucnosti. "Fragmentovaná a roztrhaná Evropa by byla katastrofou nejen pro evropské země, ale také pro Spojené státy a demokracii ve světě," uzavírají Conleyová a Kornblum.

Související

Evropská Unie

EU schválila nový desetibodový pakt o migraci a azylu

Ministři členských zemí Evropské unie (Rada EU) v úterý v Bruselu definitivně schválili nový pakt o migraci a azylu, tedy masivní přepracování dosavadních migračních a azylových zákonů eurobloku. Uvedla to agentura Reuters.

Více souvisejících

EU (Evropská unie) Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 11 minutami

Volodymyr Zelenskyj (Ukrajina)

Západ se bojí, říká Zelenskyj s ohledem na válku na Ukrajině

Západ se bojí nejen porážky Ruska, ale i porážky Ukrajiny. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj to v rozhovoru pro AFP označil za absurdní. Západním spojencům vyčetl například to, že Kyjevu zakázaly používat dodané zbraně k útokům na ruské území. Moskva chce podle Zelenského zaútočit na Charkov, přičemž nemá dost sil k novému útoku na Kyjev. 

před 32 minutami

Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 v Praze

MS v ledním hokeji: Češi nepovolili Rakušanům další překvapení. Porazili je 4:0 a čtvrtfinále mají jisté

Poté, co nejprve Rakušané potrápili Švýcary (4:5) i Kanaďany (6:7 po prodloužení) a posléze dokázali porazit Finsko 3:2, se naši jižní sousedé v pátek večer v pražské O2 Areně představili proti svěřencům kouče Radima Rulíka. Ten své mužstvo na nevyzpytatelného soupeře připravil, a i když především druhá třetině herně nebyla podle českých představ, výsledkově k žádnému překvapení tentokráte naštěstí nedošlo. Utkání dospělo k české výhře 4:0.

před 1 hodinou

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Markéta Pekarová Adamová

Pekarová Adamová vyrazila do Pobaltí. Lotyšsko dá čtvrt miliardy na munici pro Ukrajinu

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) navštívila v rámci baltské cesty Lotyšsko. V Rize jednala s předsedkyní parlamentu Daigou Mieriņou o dalších způsobech podpory Ukrajiny a s premiérkou Evikou Siliņou o bezpečnostní i ekonomické spolupráci. Na místní vojenské základně navštívila také české vojáky pomáhající chránit východní křídlo NATO.

včera

včera

Pavel Novotný (ODS) na 29. kongresu strany

ODS rozhodne o osudu Pavla Novotného až po eurovolbách

Výkonná rada ODS bude v úterý 11. června rozhodovat o osudu starosty pražských Řeporyjí Pavla Novotného, jemuž kvůli některým vyjádřením hrozí vyloučení z vládní strany. Informovala o tom agentura ČTK. Rozhodnutí tak padne až po volbách do Evropského parlamentu. 

včera

Princ William se svou rodinou

Princ William obstál v těžké zkoušce. Spekulace jeho ženě na zdraví nepřidaly

Britskou monarchií v prvních měsících letošního roku otřásly diagnózy, které si vyslechli král Karel III. a princezna Kate. U obou členů královské rodiny byla odhalena rakovina. Oporou jim samozřejmě jsou nejbližší, důležitá je zejména role prince Williama. Následník trůnu se ale s atmosférou v Británii vyrovnával dost těžce. 

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Pellegrini: Fico si útok pamatuje a po atentátu byl při vědomí. Ve hře je převoz do Bratislavy

Lékařské konzilium by mělo v pondělí rozhodnout o další léčbě postřeleného slovenského premiéra Roberta Fica, který po středečním atentátu podstoupil ve fakultní nemocnici v Banské Bystrici pětihodinovou operaci. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy