Očkování v Německu není bez problémů, zřejmě byl přerušen řetězec chlazení vakcíny

V Německu zemřelo za poslední den dalších 348 pacientů s nemocí covid-19, čímž počet mrtvých od začátku epidemie překonal 30.000. Informoval o tom dnes Institut Roberta Kocha. Nakažených přibylo za uplynulých 24 hodin 10.976, což je výrazně méně než před týdnem. Úřady to připisují především nižšímu množství testů během Vánoc.

Očkování, ilustrační fotografie
doporučujeme

Minulé pondělí úřady hlásily 16.643 infikovaných během jednoho dne. Dosavadní rekordní nárůst počtu nakažených pochází z 18. prosince, kdy do statistik přibylo 33.777 případů, mezi nimiž ale bylo i 3500 dodatečně evidovaných pozitivních testů. Nejvyšší denní nárůst zemřelých (952) pochází ze středy 16. prosince.

Celkem už Německo s 83 miliony obyvatel registruje 1,651.834 nakažených a 30.126 úmrtí. Počet nově infikovaných na 100.000 obyvatel za posledních sedm dní je dnes na hodnotě 157,8. Nejvyšší byl tento ukazatel v úterý (197,6).

Stejně jako v řadě dalších zemí EU včetně Česka se v neděli v Německu začalo s očkováním proti covidu-19 vakcínou od firem Pfizer a BioNTech. Nejdříve mají být očkováni lidé starší 80 let, ošetřovatelé a zvlášť ohrožený nemocniční personál.

Očkovací kampaň v Německu však čelí i prvním vážnějším problémům. Některé okresy nebudou používat vakcínu, kterou obdržely o víkendu, kvůli podezření, že během distribuce mohl být přerušen řetězec chlazení očkovací látky. "Vyskytly se pochybnosti, zda byl po celou dobu zachován chladící řetězec," řekl agentuře Reuters šéf bavorského okresu Lichtenfels Christian Meissner.

"BioNTech se k tomu vyjádřil a řekl, že vakcína je pravděpodobně v pořádku, ale pravděpodobně v pořádku není dost," řekl Meissner. Příslušné dávky vakcíny, která musí být uchovávána při zhruba minus 70 stupních Celsia, nebudou podávány, aby nebyla poškozena důvěra veřejnosti v očkovací kampaň, dodal Meissner.

zdroj: YouTube

Pochybnosti ohledně náležitého chlazení se týkají tisícovky dávek určených pro bavorské okresy Lichtenfels, Coburg, Kronach, Kulmbach, Hof, Bayreuth a Wunsiedel. Dávky zůstanou na skladě, řekl agentuře DPA mluvčí okresního úřadu v Lichtenfelsu. V bavorském vládním obvodu Horní Franky se problém vyhnul pouze okresu Bamberg.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Slovensko přitvrdilo. Do práce, na poštu, do banky či na procházku jen s…

27.01.2021 22:04 Aktualizováno Na Slovensku ode dneška platí v souvislosti s koronavirovou krizí přísnější zákaz vycházení.…

Česko nejspíš čeká zpřísnění opatření, na Slovensku už se bez testu nesmí…

27.01.2021 22:02 Aktualizováno Na Slovensku dnes začnou platit přísnější pravidla omezení pohybu pro osoby, které nemají negativní…

Spor EU a AstraZeneca o vakcíny trvá, unie chce ty z Británie

27.01.2021 21:44 Aktualizováno Spor Evropské unie s farmaceutickou firmou AstraZeneca o dodávky vakcín se oběma stranám ani dnes…

EU i Británie souhlasí s obnovením provozu letadel Boeing 737 MAX

27.01.2021 18:58 Aktualizováno Agentura Evropské unie pro bezpečnost letectví (EASA) dnes povolila obnovit komerční provoz letadel…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama