Pobaltské země uvalily sankce na dalších 118 běloruských činitelů

Litva, Lotyšsko a Estonsko zařadily na svůj sankční seznam dalších 118 činitelů běloruského režimu. Za jejich roli v loňských sporných prezidentských volbách a potlačení protestů, které následovaly, jim zakázaly vstup do Pobaltí. Informovala o tom dnes agentura Reuters s odvoláním na litevské ministerstvo zahraničí. Běloruská opozice se mezitím snaží oživit protivládní protesty. Ochránci lidských práv hlásí zatýkání demonstrantů po celé zemi.

"Pokud se situace v Bělorusku bude zhoršovat a nezákonný režim (prezidenta Alexandra) Lukašenka bude pokračovat v násilí a represích proti pokojným protestujícím, opozici, občanské společnosti a nezávislým médiím - budou dále rozšířeny národní i unijní sankční seznamy," uvedla litevská diplomacie v prohlášení.

Pobaltské země, které postupovaly v uvalení sankcí společně, tak mají na svých seznamech dohromady už 274 běloruských činitelů, včetně autoritářského prezidenta Lukašenka. Postihy na Lukašenka a jeho spolupracovníky podezřelé z falšování voleb a porušování lidských práv uvalila už dříve také Evropská unie. Minsk v reakci na předešlé sankce pobaltských zemí podepsal minulý měsíc tříletou dohodu, na jejímž základě přesměruje ropné produkty do ruských přístavů a obejde pobaltské země, píše Reuters.

Lídři běloruské opozice mezitím vyzývají k novým protestům proti Lukašenkově režimu, které v poslední době utichly. Protivládní protesty vypukly v Bělorusku po loňských srpnových prezidentských volbách, v nichž podle oficiálních výsledků zvítězil opět Lukašenko, jenž zemi vládne tvrdou rukou už od roku 1994. Opozice a také některé západní země však považují oznámený výsledek za zmanipulovaný. Policie proti demonstrujícím tvrdě zasahovala a tisíce lidí zatkla.

Opozice se nyní snaží protesty oživit. Pozměnila však taktiku. Protestující vyzývá, aby se shromažďovali raději v menších skupinách v jednotlivých městských čtvrtích, napsala dnes agentura AFP. Demonstrace se konají v Bělorusku už dnes, kdy představitelé opozice slaví takzvaný Den svobody, což je výročí založení samostatné Běloruské lidové republiky v roce 1918, která existovala jen devět měsíců do obsazení běloruského území Rudou armádou.

"Zorganizujte nebo se zúčastněte solidárního shromáždění ve vašem městě. Napište dopisy politickým vězňům. Dávejte příspěvky na sociální sítě," vyzvala Bělorusy na dnešek z litevského exilu opoziční politička Svjatlana Cichanouská.

Nevládní organizace na ochranu lidských práv Vjasna hlásí, že policie po celé zemi zadržela již více než šest desítek lidí, protestujících proti režimu. Ani mohutná policejní přítomnost v centrech měst neodstrašila podle opozičního serveru Belorusskij partizan od "partyzánských" protestů.

Související

Litva Původní zpráva

Malý, ale věrný spojenec v indo-pacifickém regionu. Proč pobaltská země rozvíjí vlastní koncepci pro tuto strategickou oblast?

Litevské ministerstvo národní obrany vypracovalo strategii bezpečnosti a obrany pro indicko-pacifický region, kterou představila ministryně národní obrany Dovilė Šakalienė během svého vystoupení na asijském fóru pro obranu a bezpečnost v Šanghaji. Podle informací poskytnutých serveru EuroZprávy.cz se Litva tímto krokem přihlásila k aktivnímu podílu na řešení bezpečnostních otázek v regionu, který je dnes jedním z klíčových ohnisek globálních strategických zájmů.
Ruská armáda, ilustrační fotografie

Litva se chystá na válku s Ruskem. Zaminuje hranice, aby zpomalila invazi

Litva v příštích deseti letech investuje 1,1 miliardy eur (přibližně 1,2 miliardy dolarů) do posílení obrany své východní hranice s Ruskem a Běloruskem. Oznámilo to litevské ministerstvo obrany v pondělí 5. května, přičemž hlavním cílem je zabránit případné invazi nebo ji alespoň výrazně zpomalit.

Více souvisejících

Litva lotyšsko estonsko sankce Bělorusko Svjatlana Cichanouská

Aktuálně se děje

před 23 minutami

před 1 hodinou

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Kateřina Siniaková

Český tenis se ve Wimbledonu opět neztratil. Siniaková triumfovala v mixu

Ani letošní ročník slavného tenisového grandslamu ve Wimbledonu nebude bez českého vítěze, i když se nejedná o vítězství v singlu. Na Markétu Vondroušovou (2023) a Barboru Krejčíkovou (2024) a jejich singlové triumfy letos navázala Kateřina Siniaková svým premiérovým grandslamovým triumfem v mixu po boku Nizozemce Sema Verbeeka. Premiérovým i přesto, že Siniaková si připsala svůj již 11. triumf v All England Clubu. Všechny předešlé totiž získala v ženské čtyřhře, v ní tentokrát na londýnské trávě neuspěje.

včera

včera

Donald Trump

Trump stanovil výši cla pro zboží z EU. Platit bude od srpna

Spojené státy od srpna uvalí na zboží dovezené z Evropské unie třicetiprocentní clo. Oznámil to americký prezident Donald Trump, který v sobotu zveřejnil příslušný dopis na sociálních sítích. Clu ve stejné výši bude podléhat i zboží z Mexika. 

včera

včera

Válka v Izraeli

Příměří v Gaze se vzdaluje. Izraelci to nemyslí vážně, tvrdí Palestinci

Americký prezident Donald Trump sice na začátku července vítězoslavně oznámil uzavření příměří v Pásmu Gazy, ale slova už nedoprovázejí činy. Jednání mezi Izraelem a hnutím Hamás o klidu zbraní a propuštění rukojmích jsou na hraně kolapsu, informovala BBC s odkazem na palestinský zdroj obeznámený s aktuální situací. 

včera

Prezident Trump v Mar-a-Lago.

Tři dohody místo dvou stovek. Trump slíbil lidem nesplnitelné

Ačkoli americký prezident Donald Trump v dubnu oznámil ambiciózní plán uzavřít obchodní dohody se 200 zeměmi světa, dosavadní bilance jeho iniciativy zůstává skromná. Bílý dům zatím informoval pouze o třech dohodách – s Čínou, Velkou Británií a Vietnamem. Zbývající státy byly varovány, že pokud se ke spolupráci nepřipojí, budou čelit zvýšeným clům. Trump celý krok prezentoval jako „den osvobození“ a „začátek zlaté éry Ameriky“.

včera

včera

Žena v armádě, ilustrační fotografie.

Ženy do armády, zavelelo Dánsko. Brannou povinnost určuje losování

Podle nových pravidel schválených dánským parlamentem se ženy zapojí do losovacího systému spolu s osmnáctiletými muži a mohou tak být povolány k povinné vojenské službě. Ta bude trvat jedenáct měsíců. Do této chvíle se do výcviku mohly ženy přihlásit pouze jako dobrovolnice. 

včera

Elon Musk a Donald Trump

Elon Musk uspěl, kde mohl. V americké politice ale nejspíš narazí, naznačuje Ringlerová

Elon Musk zvažuje vznik nové politické strany, tzv. America Party, která by podle něj cíleně zasáhla do několika klíčových volebních obvodů a mohla ovlivňovat rozhodování v Kongresu. Podle expertky Zuzany Ringlerové z brněnské Masarykovy univerzity je ale pro nový subjekt ve většinovém systému USA extrémně obtížné uspět. Přesto by Musk mohl narušit rovnováhu mezi republikány a demokraty.

včera

včera

Nová droga už zabíjí i v Česku. Mladík se předávkoval syntetickým opioidem

Nová a nebezpečná droga už zabíjí i v Česku. Na Benešovsku ve středních Čechách zemřel v tomto týdnu pětadvacetiletý muž, jehož v kritickém stavu přijali v benešovské nemocnici. Případem se zabývá policie. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy