Pobaltské země uvalily sankce na dalších 118 běloruských činitelů

Litva, Lotyšsko a Estonsko zařadily na svůj sankční seznam dalších 118 činitelů běloruského režimu. Za jejich roli v loňských sporných prezidentských volbách a potlačení protestů, které následovaly, jim zakázaly vstup do Pobaltí. Informovala o tom dnes agentura Reuters s odvoláním na litevské ministerstvo zahraničí. Běloruská opozice se mezitím snaží oživit protivládní protesty. Ochránci lidských práv hlásí zatýkání demonstrantů po celé zemi.

Svjatlana Cichanouská
doporučujeme

"Pokud se situace v Bělorusku bude zhoršovat a nezákonný režim (prezidenta Alexandra) Lukašenka bude pokračovat v násilí a represích proti pokojným protestujícím, opozici, občanské společnosti a nezávislým médiím - budou dále rozšířeny národní i unijní sankční seznamy," uvedla litevská diplomacie v prohlášení.

Pobaltské země, které postupovaly v uvalení sankcí společně, tak mají na svých seznamech dohromady už 274 běloruských činitelů, včetně autoritářského prezidenta Lukašenka. Postihy na Lukašenka a jeho spolupracovníky podezřelé z falšování voleb a porušování lidských práv uvalila už dříve také Evropská unie. Minsk v reakci na předešlé sankce pobaltských zemí podepsal minulý měsíc tříletou dohodu, na jejímž základě přesměruje ropné produkty do ruských přístavů a obejde pobaltské země, píše Reuters.

Lídři běloruské opozice mezitím vyzývají k novým protestům proti Lukašenkově režimu, které v poslední době utichly. Protivládní protesty vypukly v Bělorusku po loňských srpnových prezidentských volbách, v nichž podle oficiálních výsledků zvítězil opět Lukašenko, jenž zemi vládne tvrdou rukou už od roku 1994. Opozice a také některé západní země však považují oznámený výsledek za zmanipulovaný. Policie proti demonstrujícím tvrdě zasahovala a tisíce lidí zatkla.

Opozice se nyní snaží protesty oživit. Pozměnila však taktiku. Protestující vyzývá, aby se shromažďovali raději v menších skupinách v jednotlivých městských čtvrtích, napsala dnes agentura AFP. Demonstrace se konají v Bělorusku už dnes, kdy představitelé opozice slaví takzvaný Den svobody, což je výročí založení samostatné Běloruské lidové republiky v roce 1918, která existovala jen devět měsíců do obsazení běloruského území Rudou armádou.

"Zorganizujte nebo se zúčastněte solidárního shromáždění ve vašem městě. Napište dopisy politickým vězňům. Dávejte příspěvky na sociální sítě," vyzvala Bělorusy na dnešek z litevského exilu opoziční politička Svjatlana Cichanouská.

Nevládní organizace na ochranu lidských práv Vjasna hlásí, že policie po celé zemi zadržela již více než šest desítek lidí, protestujících proti režimu. Ani mohutná policejní přítomnost v centrech měst neodstrašila podle opozičního serveru Belorusskij partizan od "partyzánských" protestů.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Německo ukončí stálé kontroly na hranicích s Českem

13.04.2021 14:33 Aktualizováno Německo ve středu ukončí stálé hraniční kontroly s Českou republikou, které zavedlo 14. února kvůli…

Itálie začne testovat kombinaci AstraZeneky s jinými vakcínami

13.04.2021 13:37 Římská nemocnice Lazzara Spallanzaniho dnes oznámila, že začne testovat kombinace vakcíny proti…

Německá vláda souhlasí se závaznou protikoronavirovou brzdou

13.04.2021 12:23 Německá vláda se dnes dohodla na úpravě zákona o potírání infekčních chorob, která kancléřce Angele…

ONLINE: Počet úmrtí s covidem přesáhl 28.000, v pondělí přibylo 3843…

13.04.2021 12:22 Aktualizováno pokračující pandemií koronaviru, která už si na celém světě vyžádala více než tři milióny obětí,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama