Pohled EU na druhou světovou válku? Jourová odmítá překrucování historie

Evropská komise odmítá jakákoli falešná tvrzení, jejichž cílem je překrucovat historii druhé světové války. Na plenárním zasedání Evropského parlamentu (EP) ve Štrasburku to dnes řekla místopředsedkyně EK Věra Jourová, která tak zjevně reagovala na nedávné výroky ruského prezidenta Vladimira Putina. Překrucování historických faktů představuje podle Jourové ohrožení demokracie.

"Evropská komise plně odmítá jakákoli falešná tvrzení, která se pokouší překrucovat historii druhé světové války nebo vykreslovat oběti, jakou bylo Polsko, jako pachatele," uvedla ve jménu komise Jourová. Unijní exekutiva vedená Ursulou von der Leyenovou podle české eurokomisařky nebude tolerovat útoky na Polsko a jeho obyvatele. "Jak se praví v nyní slavném citátu: každý má právo na svůj názor, ale ne na svá vlastní fakta," zdůraznila Jourová.

Bod nazvaný "Překrucování evropské historie a připomínka 2. světové války" se na program plenárního zasedání ve Štrasburku dostal po ostrých výrocích ruského prezidenta Vladimira Putina, který reagoval na zářijové usnesení europarlamentu. Podle usnesení druhá světová válka vypukla v důsledku uzavření paktu o neútočení mezi nacistickým Německem a Sovětským svazem z roku 1939.

Putin v prosinci uvedl, že k uzavření paktu Moskvu donutily předchozí kroky západních zemí, například mnichovská dohoda z roku 1938. V té Francie, Británie a Itálie souhlasily s postoupením československého pohraničí obývaného tehdy převážně německy hovořícím obyvatelstvem nacistickému Německu. Putin zároveň připomněl, že Polsko se po mnichovské dohodě podílelo na dělení Československa, když obsadilo Těšínsko a část Oravy a Spiše.

Jourová dnes uvedla, že dohoda známá také jako pakt Ribbentrop-Molotov "vydláždila cestu k druhé světové válce". Spojenectví nacistů a komunistů podle ní umožnilo útok na Polsko ze západu i východu. "Tyto události stály na počátku druhé světové války," zdůraznila česká eurokomisařka a připomněla, že i okupace pobaltských zemí a Besarábie by byla bez "této dohody jen těžko představitelná".

Evropa podle Jourové nesmí zapomenout, jakou roli sehráli sovětští vojáci poté, co se Josif Stalin a Adolf Hitler stali nepřáteli, ani na "obrovské oběti národů Sovětského svazu". Připomněla také, že to byli právě Sověti, kteří před 75 lety osvobodili vyhlazovací tábor v Osvětimi.

Ke kritice ruských výroků se připojila řada poslanců včetně předsedy nejsilnější parlamentní frakce - Evropské lidové strany - Němce Manfreda Webera. Podle něj je jasné, že válku začalo Německo a že obyvatelé Sovětského svazu za války ohromně trpěli. Pakt o neútočení z 23. srpna 1939 podle něj ale byl "dohodou mezi dvěma ďábly" a "zločinem proti míru, svobodě a demokracii". I další europoslanci výroky ruského prezidenta kritizovali, například polská poslankyně Anna Fotygaová řekla, že Putin používá "přesně stejné metody, jaké používaly obě strany paktu Hitlera se Stalinem".

Jiného názoru než poslanci kritizující Putina byla v debatě například česká europoslankyně Kateřina Konečná (KSČM). Podle ní Evropa vpředvečer druhé světové války selhala, když přihlížela porušování dohod, nepomohla v letech 1936-39 antifašistům ve španělské občanské válce a "prodala nacistům Československo". "Trestem za tyto selhání byly například Osvětim, Dachau, Terezín, Lidice," dodala s odkazem na nacistické koncentrační tábory a vyhlazenou českou obec. Podle Konečné je v poslední době "módní zaměňovat příčiny za následky". "Nevezme se na této módní vlně a nepřepisujme podle toho historii. Zločinec musí zůstat zločincem a osvoboditel osvoboditelem," vyzvala komunistická europoslankyně.

Související

Evropská Unie

EU schválila nový desetibodový pakt o migraci a azylu

Ministři členských zemí Evropské unie (Rada EU) v úterý v Bruselu definitivně schválili nový pakt o migraci a azylu, tedy masivní přepracování dosavadních migračních a azylových zákonů eurobloku. Uvedla to agentura Reuters.

Více souvisejících

EU (Evropská unie) Věra Jourová evropská komise II. světová válka

Aktuálně se děje

před 8 minutami

Volodymyr Zelenskyj (Ukrajina)

Západ se bojí, říká Zelenskyj s ohledem na válku na Ukrajině

Západ se bojí nejen porážky Ruska, ale i porážky Ukrajiny. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj to v rozhovoru pro AFP označil za absurdní. Západním spojencům vyčetl například to, že Kyjevu zakázaly používat dodané zbraně k útokům na ruské území. Moskva chce podle Zelenského zaútočit na Charkov, přičemž nemá dost sil k novému útoku na Kyjev. 

před 29 minutami

Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 v Praze

MS v ledním hokeji: Češi nepovolili Rakušanům další překvapení. Porazili je 4:0 a čtvrtfinále mají jisté

Poté, co nejprve Rakušané potrápili Švýcary (4:5) i Kanaďany (6:7 po prodloužení) a posléze dokázali porazit Finsko 3:2, se naši jižní sousedé v pátek večer v pražské O2 Areně představili proti svěřencům kouče Radima Rulíka. Ten své mužstvo na nevyzpytatelného soupeře připravil, a i když především druhá třetině herně nebyla podle českých představ, výsledkově k žádnému překvapení tentokráte naštěstí nedošlo. Utkání dospělo k české výhře 4:0.

před 1 hodinou

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Markéta Pekarová Adamová

Pekarová Adamová vyrazila do Pobaltí. Lotyšsko dá čtvrt miliardy na munici pro Ukrajinu

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) navštívila v rámci baltské cesty Lotyšsko. V Rize jednala s předsedkyní parlamentu Daigou Mieriņou o dalších způsobech podpory Ukrajiny a s premiérkou Evikou Siliņou o bezpečnostní i ekonomické spolupráci. Na místní vojenské základně navštívila také české vojáky pomáhající chránit východní křídlo NATO.

včera

včera

Pavel Novotný (ODS) na 29. kongresu strany

ODS rozhodne o osudu Pavla Novotného až po eurovolbách

Výkonná rada ODS bude v úterý 11. června rozhodovat o osudu starosty pražských Řeporyjí Pavla Novotného, jemuž kvůli některým vyjádřením hrozí vyloučení z vládní strany. Informovala o tom agentura ČTK. Rozhodnutí tak padne až po volbách do Evropského parlamentu. 

včera

Princ William se svou rodinou

Princ William obstál v těžké zkoušce. Spekulace jeho ženě na zdraví nepřidaly

Britskou monarchií v prvních měsících letošního roku otřásly diagnózy, které si vyslechli král Karel III. a princezna Kate. U obou členů královské rodiny byla odhalena rakovina. Oporou jim samozřejmě jsou nejbližší, důležitá je zejména role prince Williama. Následník trůnu se ale s atmosférou v Británii vyrovnával dost těžce. 

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Pellegrini: Fico si útok pamatuje a po atentátu byl při vědomí. Ve hře je převoz do Bratislavy

Lékařské konzilium by mělo v pondělí rozhodnout o další léčbě postřeleného slovenského premiéra Roberta Fica, který po středečním atentátu podstoupil ve fakultní nemocnici v Banské Bystrici pětihodinovou operaci. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy