Politici přijeli na summit EU s rouškami, premiéři V4 je odložili

Zatímco obvykle přijíždějí nejvyšší představitelé evropských zemí na unijní summity se zdvořilými úsměvy ve tvářích, tentokrát bylo odhadování jejich nálady před jednáním o historicky největším společném balík peněz složitější. Na výzvu předsedy Evropské rady Charlese Michela totiž dorazili v rouškách, které se ihned staly pro sociální sítě větším tématem, než fond obnovy a budoucí sedmiletý rozpočet EU.

Andrej Babiš při jednání V4 před summitem EU
doporučujeme

Michel svolal vrcholnou schůzku hlavně kvůli hospodářským následkům pandemie covidu-19, obavy z šíření nákazy jej však přiměly výrazně omezit její formát. Politici mají v instrukcích dodržování vzdálenosti 1,5 metru, žádné potřásání rukama a také právě nošení roušek.

Zatímco například italský premiér Giuseppe Conte či jeho řecký kolega Kyriakos Mitsotakis přijeli v maskách s vlajkami svých států, portugalský premiér António Costa na ní měl vedle vlaječky i své jméno. Bruselský web Politico roušky obodoval podle elegance a nejvýše zařadil lucemburského premiéra Xaviera Bettela, který přijel ozdoben nápisem Moien! (Dobré ráno).

Ačkoli i český premiér Andrej Babiš a jeho kolegové ze skupiny V4 dorazili na summit v rouškách, zmíněný web zaujal spíše moment, kdy je neměli. 

Redaktorka listu Lili Bayerová napsala, že jejich blízký kontakt bez roušek a potřásání rukou je "v rozporu s bezpečnostními doporučeními Rady EU", která mají omezit riziko nákazy mezi politiky.

Pro případ, že by se někomu roušky nedostávaly, přivezl Costa jako dar všem svým kolegům sadu personalizovaných pokrývek obličeje zabalených v krabicích z portugalského korku.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

ONLINE: Nárůst úmrtí v Česku nezpomaluje. Roste i reprodukční číslo

27.02.2021 13:58 Aktualizováno Reprodukční číslo ukazující rychlost šíření koronaviru v Česku stouplo na 1,22. Epidemie tak nadále…

Do Polska mohou ode dneška Češi a Slováci jen s testy či očkováním

27.02.2021 08:12 Cestující přijíždějící do Polska z České republiky a Slovenska čeká ode dneška karanténa, nebudou…

Omezení pohybu či uzavření škol. Vláda oznámila nová opatření

26.02.2021 22:03 Aktualizováno Ministr zdravotnictví Jan Blatný dnes ve Sněmovně představil návrhy nových opatření. Mezi ně spadá…

Česko podalo žalobu na Polsko kvůli rozšiřování těžby v dole Turów

26.02.2021 20:29 Aktualizováno Česko podalo k Soudnímu dvoru EU žalobu na Polsko kvůli rozšiřování těžby v hnědouhelném dole Turów…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama