Politici přijeli na summit EU s rouškami, premiéři V4 je odložili

Zatímco obvykle přijíždějí nejvyšší představitelé evropských zemí na unijní summity se zdvořilými úsměvy ve tvářích, tentokrát bylo odhadování jejich nálady před jednáním o historicky největším společném balík peněz složitější. Na výzvu předsedy Evropské rady Charlese Michela totiž dorazili v rouškách, které se ihned staly pro sociální sítě větším tématem, než fond obnovy a budoucí sedmiletý rozpočet EU.

Andrej Babiš při jednání V4 před summitem EU
doporučujeme

Michel svolal vrcholnou schůzku hlavně kvůli hospodářským následkům pandemie covidu-19, obavy z šíření nákazy jej však přiměly výrazně omezit její formát. Politici mají v instrukcích dodržování vzdálenosti 1,5 metru, žádné potřásání rukama a také právě nošení roušek.

Zatímco například italský premiér Giuseppe Conte či jeho řecký kolega Kyriakos Mitsotakis přijeli v maskách s vlajkami svých států, portugalský premiér António Costa na ní měl vedle vlaječky i své jméno. Bruselský web Politico roušky obodoval podle elegance a nejvýše zařadil lucemburského premiéra Xaviera Bettela, který přijel ozdoben nápisem Moien! (Dobré ráno).

Ačkoli i český premiér Andrej Babiš a jeho kolegové ze skupiny V4 dorazili na summit v rouškách, zmíněný web zaujal spíše moment, kdy je neměli. 

Redaktorka listu Lili Bayerová napsala, že jejich blízký kontakt bez roušek a potřásání rukou je "v rozporu s bezpečnostními doporučeními Rady EU", která mají omezit riziko nákazy mezi politiky.

Pro případ, že by se někomu roušky nedostávaly, přivezl Costa jako dar všem svým kolegům sadu personalizovaných pokrývek obličeje zabalených v krabicích z portugalského korku.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Německu přibylo 509 případů koronaviru, vzrostl počet obětí pandemie

03.08.2020 08:45 V Německu za posledních 24 hodin přibylo 509 potvrzených případů nákazy koronavirem.

Italové postavili v Janově náhradu za Morandiho most, zvládli to v…

02.08.2020 21:37 Stavitelům v italském Janově se podařilo v rekordním čase dokončit více než kilometr dlouhý…

Evropa i Česko si připomněly památku půl milionu obětí romského holokaustu

02.08.2020 21:15 Aktualizováno Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová dnes vyzvala veřejné autority, aby rázně odmítly projevy…

Pták paralyzoval vlakové nádraží v Essenu

02.08.2020 17:55 Pták způsobil požár transformátoru a tím zastavil provoz na nádraží v západoněmeckém Essenu.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama