Polská PiS se distancuje od návrhu vypovězení Istanbulské úmluvy

Polská konzervativní vládní strana Právo a spravedlnost (PiS) se dnes distancovala od návrhu ministra spravedlnosti odstoupit od Úmluvy Rady Evropy o prevenci a boji proti násilí na ženách a domácímu násilí, nazývané také Istanbulská úmluva.

Varšava
doporučujeme

Ne všichni členové koalice s tím souhlasí, napsala agentura Reuters s odvoláním na informace od mluvčí strany a vlády.

PiS a její koaliční partneři, kteří mají blízko ke katolické církvi, dříve dohodu kritizovali jako příliš liberální, ale nepodnikli nic, co by znamenalo odchod od úmluvy. V sobotu ovšem ministr spravedlnosti Zbigniew Ziobro, který zastupuje menší pravicovou stranu ve vládní koalici, uvedl, že v pondělí jeho ministerstvo předloží ministerstvu práce a rodiny žádost o zahájení procesu odstoupení od smlouvy.

Ziobro tvrdí, že Polsko má dostatek právních nástrojů, aby mohlo ochránit oběti domácího násilí, a že dohoda porušuje práva rodičů, když požaduje po školách, aby učily děti o společenské roli jedince ve vztahu k pohlaví (genderu). Dnes však představitelé PiS učinili krok zpět.

"Rozhodnutí ještě nebylo přijato. Není to náš společný postoj. Ministr má nějaký nápad. Pokud svůj návrh předloží, budeme ho analyzovat," uvedla mluvčí PiS Anita Czerwińská. Také mluvčí vlády Piotr Müller řekl, že kabinet o smlouvě ještě nerozhodl.

Odstoupení od smlouvy by se zřejmě stalo dalším předmětem sporu mezi Polskem a Evropskou unií, která je kritická k politice PiS a tvrdí, že svojí politikou podkopává demokracii.

Polsko ratifikovalo istanbulskou dohodu v roce 2015 za vlády předchozí centristické vlády. PiS dlouhodobě úmluvu kritizuje a její vláda tvrdí, že je neuctivá vůči náboženství a požaduje liberálně-sociální výuku na školách.

Zatím není jasné, jaké bude konečné rozhodnutí kabinetu. PiS již v minulosti ustoupila od některých svých návrhů, včetně návrhu na zpřísnění již tak omezujících pravidel pro potraty. Formálně by musel parlament přijmout nový zákon o odstoupení od istanbulské úmluvy, který by pak musel podepsat prezident Andrzej Duda. I on v minulosti smlouvu kritizoval.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Německo zaznamenalo přes 1000 nově nakažených koronavirem

06.08.2020 08:48 Německo za uplynulý den zaznamenalo 1045 případů nákazy koronavirem. Oproti předchozímu dni je to…

Francie hlásí nejvíce nově nakažených koronavirem od května

05.08.2020 21:00 Francie za posledních 24 hodin zaznamenala 1695 nových případů koronavirové nákazy, což je nejvyšší…

Bulharský premiér naznačil rezignaci, vláda má ale zůstat

05.08.2020 19:56 Bulharský premiér Bojko Borisov dnes naznačil, že kvůli týdny trvajícím protivládním protestům by…

V Chorvatsku se za týden nakazilo 24 Čechů

05.08.2020 19:47 Aktualizováno Za poslední týden bylo pozitivně testováno 24 Čechů, kteří se pravděpodobně nakazili covidem-19 v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama