Polská PiS se distancuje od návrhu vypovězení Istanbulské úmluvy

Polská konzervativní vládní strana Právo a spravedlnost (PiS) se dnes distancovala od návrhu ministra spravedlnosti odstoupit od Úmluvy Rady Evropy o prevenci a boji proti násilí na ženách a domácímu násilí, nazývané také Istanbulská úmluva.

Varšava
doporučujeme

Ne všichni členové koalice s tím souhlasí, napsala agentura Reuters s odvoláním na informace od mluvčí strany a vlády.

PiS a její koaliční partneři, kteří mají blízko ke katolické církvi, dříve dohodu kritizovali jako příliš liberální, ale nepodnikli nic, co by znamenalo odchod od úmluvy. V sobotu ovšem ministr spravedlnosti Zbigniew Ziobro, který zastupuje menší pravicovou stranu ve vládní koalici, uvedl, že v pondělí jeho ministerstvo předloží ministerstvu práce a rodiny žádost o zahájení procesu odstoupení od smlouvy.

Ziobro tvrdí, že Polsko má dostatek právních nástrojů, aby mohlo ochránit oběti domácího násilí, a že dohoda porušuje práva rodičů, když požaduje po školách, aby učily děti o společenské roli jedince ve vztahu k pohlaví (genderu). Dnes však představitelé PiS učinili krok zpět.

"Rozhodnutí ještě nebylo přijato. Není to náš společný postoj. Ministr má nějaký nápad. Pokud svůj návrh předloží, budeme ho analyzovat," uvedla mluvčí PiS Anita Czerwińská. Také mluvčí vlády Piotr Müller řekl, že kabinet o smlouvě ještě nerozhodl.

Odstoupení od smlouvy by se zřejmě stalo dalším předmětem sporu mezi Polskem a Evropskou unií, která je kritická k politice PiS a tvrdí, že svojí politikou podkopává demokracii.

Polsko ratifikovalo istanbulskou dohodu v roce 2015 za vlády předchozí centristické vlády. PiS dlouhodobě úmluvu kritizuje a její vláda tvrdí, že je neuctivá vůči náboženství a požaduje liberálně-sociální výuku na školách.

Zatím není jasné, jaké bude konečné rozhodnutí kabinetu. PiS již v minulosti ustoupila od některých svých návrhů, včetně návrhu na zpřísnění již tak omezujících pravidel pro potraty. Formálně by musel parlament přijmout nový zákon o odstoupení od istanbulské úmluvy, který by pak musel podepsat prezident Andrzej Duda. I on v minulosti smlouvu kritizoval.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nárůst úmrtí v Česku nezpomaluje. Roste i reprodukční číslo

27.02.2021 21:53 Aktualizováno Reprodukční číslo ukazující rychlost šíření koronaviru v Česku stouplo na 1,22. Epidemie tak nadále…

Sarkozyho kauza se blíží do finále. Soud vynese očekávaný rozsudek

27.02.2021 21:41 Pařížský soud v pondělí rozhodne v případu bývalého francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho,…

Itálie zpřísnila protipandemická opatření v čtvrtině regionů

27.02.2021 19:12 Italská vláda dnes zpřísnila protipandemická opatření v pěti z dvaceti regionů. Po varování…

Německo prodlouží zákaz cestování z Česka o několik týdnů

27.02.2021 14:19 Německá vláda chce prodloužit zákaz cestování z oblastí silně zasažených nakažlivějšími mutacemi…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama