EU přijala Istanbulskou úmluvu, ČR se její ratifikaci nevyhne. O celém procesu musel rozhodovat unijní Soudní dvůr

Evropský parlament ratifikoval Istanbulskou úmluvu a nyní pro ni orgány připravují právní rámec. Šest zemí, které smlouvu dosud neratifikovaly v rámci svých národních parlamentů, tak stále musí učinit. Včetně České republiky. Úmluva v sobě nese zásadní prvky ochrany žen proti násilí a určité chování kriminalizuje. 

Úmluva Rady Evropy o prevenci a potírání násilí na ženách a domácího násilí (více známá jako Istanbulská úmluva) vstoupila v platnost v dubnu 2014, Evropská unie ji podepsala 13. června 2017. V tento moment podle tiskové zprávy Rady Evropské unie přijímá Rada společně s Evropských parlamentem právní předpis o boji proti násilí na ženách a domácímu násilí.

Šest členských zemí EU anii přes opakované výzvy Evropského parlamentu Istanbulskou úmluvu ani pět let po podpisu neratifikovalo. Vedle České republiky to jsou Bulharsko, Maďarsko, Lotyšsko, Litva a Slovensko.

Soudní dvůr Evropské unie v posudku potvrdil, že Evropská unie může Istanbulskou úmluvu ratifikovat i v případě chybějící jednomyslnosti napříč členskými státy.

Na základě hlasování z 10. května tohoto roku tak Evropská unie může k úmluvě přistoupit. Evropský parlament ji totiž mohl ratifikovat kvalifikovanou většinou hlasů. Pro hlasovalo ve dvou okruzích hlasování 472 a 464 zákonodárců ze 705. Povinnost ratifikace v národních parlamentech výše zmíněným státům zůstává.

Istanbulská úmluva může zachránit mnoho žen

Záměrem je kriminalizace řady trestných činů v celé EU. Mezi ně patří i nedobrovolné sdílení intimních snímků, mrzačení ženských pohlavních orgánů a kybernetické obtěžování.

„Násilí na ženách je nepřijatelné a musí skončit. Tyto činy nemají v naší společnosti místo. Istanbulská úmluva je přelomová a je katalyzátorem činnosti. Dnešní rozhodnutí o přistoupení EU k úmluvě je důkazem našeho odhodlání zintenzivnit opatření proti genderově podmíněnému násilí a na podporu jeho obětí,“ řekla švédská ministryně pro rovnost žen a mužů Paulina Brandberg. Švédsko přebralo předsednickou štafetu po České republice, takže má tuto agendu z velké části na starost.

Istanbulská úmluva vytváří právní rámec na ochranu žen před násilím. Kromě zvyšování povědomí a shromažďování údajů umožňuje také kriminalizaci různých forem násilí na ženách. Dále jde o ochranu obětí či poskytování podpůrných služeb. Podle Rady EU je násilí na ženách nejen trestným činem, ale také extrémním důsledkem diskriminace zakořeněné v nerovnosti mezi pohlavími. Násilí přispívá k udržování těchto trendů.

Související

Více souvisejících

EU (Evropská unie) Istanbulská úmluva o potírání násilí na ženách

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

včera

včera

včera

včera

Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy