EU přijala Istanbulskou úmluvu, ČR se její ratifikaci nevyhne. O celém procesu musel rozhodovat unijní Soudní dvůr

Evropský parlament ratifikoval Istanbulskou úmluvu a nyní pro ni orgány připravují právní rámec. Šest zemí, které smlouvu dosud neratifikovaly v rámci svých národních parlamentů, tak stále musí učinit. Včetně České republiky. Úmluva v sobě nese zásadní prvky ochrany žen proti násilí a určité chování kriminalizuje. 

Úmluva Rady Evropy o prevenci a potírání násilí na ženách a domácího násilí (více známá jako Istanbulská úmluva) vstoupila v platnost v dubnu 2014, Evropská unie ji podepsala 13. června 2017. V tento moment podle tiskové zprávy Rady Evropské unie přijímá Rada společně s Evropských parlamentem právní předpis o boji proti násilí na ženách a domácímu násilí.

Šest členských zemí EU anii přes opakované výzvy Evropského parlamentu Istanbulskou úmluvu ani pět let po podpisu neratifikovalo. Vedle České republiky to jsou Bulharsko, Maďarsko, Lotyšsko, Litva a Slovensko.

Soudní dvůr Evropské unie v posudku potvrdil, že Evropská unie může Istanbulskou úmluvu ratifikovat i v případě chybějící jednomyslnosti napříč členskými státy.

Na základě hlasování z 10. května tohoto roku tak Evropská unie může k úmluvě přistoupit. Evropský parlament ji totiž mohl ratifikovat kvalifikovanou většinou hlasů. Pro hlasovalo ve dvou okruzích hlasování 472 a 464 zákonodárců ze 705. Povinnost ratifikace v národních parlamentech výše zmíněným státům zůstává.

Istanbulská úmluva může zachránit mnoho žen

Záměrem je kriminalizace řady trestných činů v celé EU. Mezi ně patří i nedobrovolné sdílení intimních snímků, mrzačení ženských pohlavních orgánů a kybernetické obtěžování.

„Násilí na ženách je nepřijatelné a musí skončit. Tyto činy nemají v naší společnosti místo. Istanbulská úmluva je přelomová a je katalyzátorem činnosti. Dnešní rozhodnutí o přistoupení EU k úmluvě je důkazem našeho odhodlání zintenzivnit opatření proti genderově podmíněnému násilí a na podporu jeho obětí,“ řekla švédská ministryně pro rovnost žen a mužů Paulina Brandberg. Švédsko přebralo předsednickou štafetu po České republice, takže má tuto agendu z velké části na starost.

Istanbulská úmluva vytváří právní rámec na ochranu žen před násilím. Kromě zvyšování povědomí a shromažďování údajů umožňuje také kriminalizaci různých forem násilí na ženách. Dále jde o ochranu obětí či poskytování podpůrných služeb. Podle Rady EU je násilí na ženách nejen trestným činem, ale také extrémním důsledkem diskriminace zakořeněné v nerovnosti mezi pohlavími. Násilí přispívá k udržování těchto trendů.

Související

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj už vidí Ukrajinu v EU. Je to jen otázka času

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v pondělí řekl národu,  že členství jeho země v Evropské unii je už jen otázkou času. Uvedl to ve svém pravidelném večerním videoproslovu po návštěvě vysokého představitele EU pro zahraniční a bezpečnostní politiku Josepa Borrella v Kyjevě.

Více souvisejících

EU Istanbulská úmluva o potírání násilí na ženách

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Petr Fiala

Vláda schválila novou obrannou strategii, reaguje na válku na Ukrajině

Česko bude mít novou obrannou strategii, která reaguje na aktuální bezpečnostní situaci v Evropě, která se zásadně zhoršila po ruském útoku na Ukrajinu. Dokument schválila vláda Petra Fialy na jednání ve středu 4. října 2023. Podpořila také poslanecký návrh novely školského zákona, který mimo jiné zavádí elektronický systém přihlášek na střední školy a rozhodla o dočasném znovuzavedení ochrany vnitřních hranic se Slovenskem na dobu deseti dnů.

včera

včera

včera

včera

Wagnerova skupina v Rostově na Donu (24. června 2023).

Co pro Ukrajinu znamená návrat wagnerovců? Za určitých podmínek představuje vážnou hrozbu

Po srpnovém úmrtí velitele Wagnerovy skupiny Jevgenije Prigožina se zdálo, že budoucnost pro jeho žoldáky nevypadá nijak příznivě. Část z nich se odebrala do Běloruska, zatímco jiní podle nejrůznějších zpráv skončili zpátky v Africe, kde se v minulosti zapojovali do konfliktů v několika státech. Nejnovější zprávy ale hovoří o jejich návratu na Ukrajinu, kde mohou v případě sjednocení pod novým velitelem představovat pro Kyjev vážný problém.

včera

včera

Moungi Bawendi, Louis Brus a Alexej Jekimov

Nobelovu cenu za chemii získala trojice vědců z USA a Ruska za kvantové tečky

Trojice vědců z USA a Ruska letos získala Nobelovu cenu za chemii za své revoluční objevy a výzkum polovodičových nanokrystalů známých jako kvantové tečky. Laureáty jsou Moungi Bawendi, Louis Brus a Alexej Jekimov. Informace o čerstvých vítězích unikla na veřejnost několik hodin před oficiálním oznámením Královské švédské akademie věd.

včera

včera

včera

včera

včera

V Benátkách se zřítil autobus z nadjezdu

Proč došlo k tragédii v Benátkách? Itálie má zatím jediné vysvětlení

Za zřícením autobusu z nadjezdu nad železniční tratí u Benátek, při němž zemřelo nejméně 21 lidí, může podle prvních informací stát chyba řidiče. Čtyřicetiletý Alberto Rizzotto z provincie Treviso je jedinou italskou obětí nehody a policie pracuje s verzí, že zkušený řidič mohl trpět zdravotními problémy.

včera

včera

Policisté zastavili dodávku s migranty

Policisté zadrželi už desítky příchozích migrantů. Slovensko zavádí hraniční kontroly s Maďarskem

Slovenská vláda v Bratislavě dnes rozhodla, že od čtvrtka dočasně zavede kontroly na hranicích s Maďarskem kvůli migrační situaci. Tento krok je pokračováním podobných opatření, která v úterý ohlásily také Česká republika, Polsko a Rakousko. Krátce poté, co Česko začalo na hranicích se Slovenskem kontrolovat vytipovaná vozidla, už policie zachytila desítky nelegálních migrantů.

včera

Politico: USA, EU a Rusko před útokem Ázerbájdžánu tajně jednali o Náhorním Karabachu

Zástupci Spojených států, Evropské unie a Ruska se v září setkali v Turecku na neveřejných mimořádných jednáních, s cílem najít řešení pro složitou situaci týkající se Náhorního Karabachu. Tato schůzka se uskutečnila jen krátce před tím, než Ázerbájdžán zahájil vojenskou ofenzivu, snažící se získat kontrolu nad územím spravovaným etnickými Armény. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy