EU přijala Istanbulskou úmluvu, ČR se její ratifikaci nevyhne. O celém procesu musel rozhodovat unijní Soudní dvůr

Evropský parlament ratifikoval Istanbulskou úmluvu a nyní pro ni orgány připravují právní rámec. Šest zemí, které smlouvu dosud neratifikovaly v rámci svých národních parlamentů, tak stále musí učinit. Včetně České republiky. Úmluva v sobě nese zásadní prvky ochrany žen proti násilí a určité chování kriminalizuje. 

Úmluva Rady Evropy o prevenci a potírání násilí na ženách a domácího násilí (více známá jako Istanbulská úmluva) vstoupila v platnost v dubnu 2014, Evropská unie ji podepsala 13. června 2017. V tento moment podle tiskové zprávy Rady Evropské unie přijímá Rada společně s Evropských parlamentem právní předpis o boji proti násilí na ženách a domácímu násilí.

Šest členských zemí EU anii přes opakované výzvy Evropského parlamentu Istanbulskou úmluvu ani pět let po podpisu neratifikovalo. Vedle České republiky to jsou Bulharsko, Maďarsko, Lotyšsko, Litva a Slovensko.

Soudní dvůr Evropské unie v posudku potvrdil, že Evropská unie může Istanbulskou úmluvu ratifikovat i v případě chybějící jednomyslnosti napříč členskými státy.

Na základě hlasování z 10. května tohoto roku tak Evropská unie může k úmluvě přistoupit. Evropský parlament ji totiž mohl ratifikovat kvalifikovanou většinou hlasů. Pro hlasovalo ve dvou okruzích hlasování 472 a 464 zákonodárců ze 705. Povinnost ratifikace v národních parlamentech výše zmíněným státům zůstává.

Istanbulská úmluva může zachránit mnoho žen

Záměrem je kriminalizace řady trestných činů v celé EU. Mezi ně patří i nedobrovolné sdílení intimních snímků, mrzačení ženských pohlavních orgánů a kybernetické obtěžování.

„Násilí na ženách je nepřijatelné a musí skončit. Tyto činy nemají v naší společnosti místo. Istanbulská úmluva je přelomová a je katalyzátorem činnosti. Dnešní rozhodnutí o přistoupení EU k úmluvě je důkazem našeho odhodlání zintenzivnit opatření proti genderově podmíněnému násilí a na podporu jeho obětí,“ řekla švédská ministryně pro rovnost žen a mužů Paulina Brandberg. Švédsko přebralo předsednickou štafetu po České republice, takže má tuto agendu z velké části na starost.

Istanbulská úmluva vytváří právní rámec na ochranu žen před násilím. Kromě zvyšování povědomí a shromažďování údajů umožňuje také kriminalizaci různých forem násilí na ženách. Dále jde o ochranu obětí či poskytování podpůrných služeb. Podle Rady EU je násilí na ženách nejen trestným činem, ale také extrémním důsledkem diskriminace zakořeněné v nerovnosti mezi pohlavími. Násilí přispívá k udržování těchto trendů.

Související

Více souvisejících

EU (Evropská unie) Istanbulská úmluva o potírání násilí na ženách

Aktuálně se děje

před 4 minutami

před 34 minutami

Policie ČR, ilustrační fotografie.

Inspekce obvinila policisty, kteří před pražským barem napadli několik lidí

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) ve středu obvinila dvojici příslušníků policie, kteří v únoru v opilosti napadli několik osob před barem na pražském Smíchově. Policie v dubnu zprostila muže zapojeného do incidentu výkonu služby, už dříve označila jeho jednání za neakceptovatelné a neomluvitelné.

před 59 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Helena Langšádlová

Ministryně Langšádlová se rozhodla podat demisi

Ministryně pro vědu, výzkum a inovace Helena Langšádlová (TOP 09) se rozhodla podat demisi, oznámila její strana ve čtvrtek ráno. Podrobnosti má končící členka Fialovy vlády poskytnout odpoledne. 

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Od příští sezóny ponese nejvyšší fotbalová liga jméno sázkovky Chance. Přiteče díky ní čtvrtmiliarda ročně

Až letos v červenci odstartuje nová sezóna tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže, už se v jejím názvu neobjeví jméno sázkové kanceláře Fortuna, ale jejího konkurenta Chance. Právě tato sázková kancelář totiž vyhrála výběrové řízení na titulárního partnera první fotbalové ligy a díky tomu si tak tuzemský profesionální fotbal od příští sezóny dalších pět let přijde na čtvrtmiliardy ročně.

Zdroj: David Holub

Další zprávy