Polsko vyšetřuje demonstrace proti zákazu potratů, prý došlo k útokům na církev

Prokuratura ve Varšavě zahájila vyšetřování některých okolností demonstrací, které vyvolal říjnový nález ústavního soudu ve věci potratů. Dnes o tom informují polská média. Polsko v posledních týdnech zažívalo nebývalou vlnu protestů poté, co ústavní soud 22. října označil za protiústavní tu část zákona o potratech, která dovoluje přerušení těhotenství v případě vážných vývojových vad plodu.

Policie ve Varšavě použila slzný plyn i gumové projektily
doporučujeme

Vyšetřování se týká podezření z urážky skupiny lidí kvůli jejich náboženskému vyznání. Portál gazeta.pl připomíná, že při protestech konaných v neděli 25. října část protestujících vešla do kostelů během mší, někde je přerušili, jinde po zdech kostelů napsali různé nápisy.

Prokuratura se zabývá také některými výroky spoluorganizátorky protestů Marty Lempartové kvůli možnému veřejnému nabádání k aktivitám, které jsou v rozporu se zákonem a schvalování některých trestných činů vůči katolické církvi.

zdroj: YouTube

Vyšetřovatelé také zjišťují, zda se organizátoři protestů nedopustili ohrožení zdraví a životů mnoha lidí. Souvisí to s tím, že se protesty konaly v době pandemie koronaviru.

V Polsku už několik týdnů kvůli nepříznivé epidemické situaci platí omezení shromažďování, na veřejnosti se může sejít nejvýše pět lidí.

Říjnové rozhodnutí ústavního soudu ve věci potratů ještě nezačalo platit. Pokud se tak stane, budou povoleny interrupce pouze v případě ohrožení zdraví či života matky, anebo pokud je těhotenství důsledkem znásilnění či incestu.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

ONLINE: Svět dál zápolí s koronavirem, Slováci opět spustili hromadné…

18.01.2021 17:50 Aktualizováno Nový typ koronaviru, který způsobuje nemoc covid-19, se poprvé objevil předloni v prosinci v Číně.…

Německo očekává prodloužení a zpřísnění karantény

18.01.2021 16:32 Stávající karanténa v Německu, která platí nejméně do konce ledna, bude pokračovat i v únoru, navíc…

Slovensko začalo hromadně testovat, rezervační portál spadl

18.01.2021 15:43 Aktualizováno Výpadek státního internetového portálu na rezervaci termínu pro absolvování antigenního testu…

Tři unijní státy naléhají na schválení další vakcíny

18.01.2021 14:49 Rakousko, Řecko a Dánsko budou společně tlačit na urychlené schválení vakcíny proti covidu-19 od…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama