Pompeo bude v Evropě jednat o přesunech vojáků USA, píše Politico

Americký ministr zahraničí Mike Pompeo vyrazí příští týden na cestu po zemích střední a východní Evropy, kde by měl jednat mimo jiné o ohlášených přesunech části amerických jednotek z Německa.

Mike Pompeo
doporučujeme

S odvoláním na diplomatické zdroje to dnes uvedl bruselský web Politico. Pompeo by mimo jiné měl zamířit i do Česka, kde plánuje setkání s premiérem Andrejem Babišem.

Konkrétní program Pompeovy návštěvy zatím není znám, podle zdrojů webu však vedle Prahy, kde by měl pobývat příští úterý a středu, navštíví Polsko, Slovinsko a zřejmě i Rakousko.

Právě Varšava usiluje o to, aby se na polské území přesunula část z téměř 12.000 vojáků, které chce Washington stáhnout z Německa. Prezident USA Donald Trump chce odchodem přibližně třetiny jednotek působících v zemi "potrestat" Berlín za to, že neplní závazek zvýšit výdaje na obranu.

Ministr obrany USA Mark Esper tento týden přislíbil, že pošle do Polska další tisícovku vojáků. Stažení jednotek z Německa vysvětlil jako strategický krok, který umožní přesunout vojáky blíže ruským hranicím.

zdroj: YouTube

Jeho výrok však brzy popřel Donald Trump, který řekl, že je ochoten o stažení vojáků znovu jednat, pokud Berlín zvýší svoje výdaje na zbrojení, které by podle dohody členů NATO měly dosahovat dvou procent HDP.

Tématy Pompeova jednání v Evropě budou podle webu kromě přeskupování jednotek také bezpečnost mobilních sítí páté generace (5G) a s ní spojené vztahy s Čínou.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Francie hlásí za 24 hodin dalších více než 14 000 případů

26.09.2020 21:55 Ve Francii se v minulých 24 hodinách potvrdilo 14.412 nových případů koronaviru. Je to o něco méně…

Poučená Itálie účinně bojuje s druhou vlnou covidu. Zvládá ji lépe než…

26.09.2020 21:00 Itálie byla první zemí v Evropě kde virus SARS-CoV-2 udeřil na jaře letošního roku. V té době bylo…

Italský pacient 1 se vydal na 180kilometrovou štafetu

26.09.2020 20:41 První evidovaný italský pacient s covidem-19 Mattia Maestri je mezi účastníky 180kilometrového…

Páteční útok v Paříži asi souvisel s karikaturami Mohameda

26.09.2020 17:45 Aktualizováno Páteční útok v Paříži, při němž útočník pobodal dva lidi nedaleko někdejšího sídla redakce…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama