Pozor na "koronavirové kriminálníky". Pandemii se rychle přizpůsobilo i podsvětí

Obchodování s rouškami či falešnými vakcínami, podvody cílené na seniory, zneužívání dětí na internetu: zločin se v čase pandemie adaptuje stejně rychle, jako se koronavirus šíří Evropou.

Policie Velké Británie
doporučujeme

Zákaz vycházení sice snížil počet vloupání, noční zákaz vycházení mohl sebrat vítr z plachet kapsářům a mezinárodní obchod s drogami se potýká s uzavřenými hranicemi, ale pandemie onemocnění COVID-19 dala na starém kontinentu vzniknout novým odvětvím zločinu. Kriminálníci se novým pravidlům hry svižně přizpůsobili, píše AFP.

"Zločinci se rychle chopili příležitosti využít krize. Buď aplikovali staré postupy na současnou situaci, nebo se začali zabývat novou nelegální činností," uvádí unijní policejní agentura Europol. "Podvodníci rychle upravili známá podvodná schémata a využívají strachu a nervozity evropských občanů," domnívá se agentura.

Podle Catherine de Bolleové, šéfky Europolu, zločince za krize zajímá jen jediná věc - jak vydělat co nejvíc peněz.

Bezpečnostní složky v mnoha evropských zemích zaznamenaly pokles v takzvaném tradičním zločinu: ve Španělsku policie od poloviny března, kdy země omezila volný pohyb obyvatel, zaznamenala 50procentní propad v počtu kriminálních činů v porovnání s minulým rokem. Díky tomu, že lidé pracují z domova, švédská policie hlásí výrazný pokles v počtu vloupání.

Druhou stranou mince je však rozkvět jiných odvětví v kriminálním podsvětí a aktivit přímo souvisejících s pandemií.

V některých lidech zdravotní krize "probudí to nejhorší", nechala se nedávno slyšet britská policie, která takto okomentovala případ krádeže kyslíkových bomb v nemocnici v Manchesteru.

Evropské země se také potýkají s prudkým nárůstem kyberzločinů. "Zločinci cílí na osoby, které si chtějí koupit zdravotní pomůcky na internetu. Zasílají emaily nabízející falešnou zdravotní pomoc a podvádějí tak zranitelné občany nebo lidi v izolaci," uvádí britský Národní kriminální úřad (NCA).

S internetovou kriminalitou se muselo vypořádat i Německo či Dánsko. "Kyberzločinci zneužívají obav ohledně koronaviru k šíření podvodných emailů," uvedla německá policie. Dánská vláda slíbila, že všechny "koronavirové kriminálníky" - mimo jiné zloděje dezinfekčních prostředků nebo lupiče vydávající se za zdravotníky - exemplárně potrestá.

Před vlnou podvodných emailů varovala i Světová zdravotnická organizace (WHO), podle které podvodníci rozesílají jejím jménem nevyžádanou poštu. Pod záštitou organizace se snaží z obětí vylákat peníze nebo osobní údaje.

Švédská policie v jedné z tamních rozhlasových stanic varovala, že na internetu roste aktivita sexuálních predátorů. "Děti a mladiství jsou doma častěji online, mimo obvyklá přístupová místa, kde jsou pod kontrolou dospělých," uvedla Anna Hildingsonová Boqvistová z organizace ECPAT, která ve Švédsku bojuje proti sexuálnímu zneužívání dětí.

Italské úřady se oproti tomu obávají ekonomických dopadů koronavirové krize na malé živnostníky, které hospodářský propad poznamená nejvíce. Takto zasažení podnikatelé se mohou ve snaze o záchranu živobytí obrátit na mafii.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Maďarský parlament podpořil Orbána: Podmínkou pro peníze z EU nemá být…

15.07.2020 13:39 Maďarský parlament vyzval vládu pravicového premiéra Viktora Orbána, aby se postarala, že peníze z…

Student uvízl během pandemie ve Skotsku. Domů do Řecka se dostal na kole

15.07.2020 13:36 Student, který studoval ve Skotsku, jel na kole přes celou Evropu poté, co byly zrušeny lety v…

Polovina španělských regionů zavedla roušky, Andalusie i na pláži

15.07.2020 13:34 Více než polovina z téměř dvou desítek autonomních regionů Španělska zavedla podle televize RTVE v…

Slovenská vláda oznámila sociální balíček, přijde na půl miliardy eur

15.07.2020 13:33 Aktualizováno Balík opatření v hodnotě půl miliardy eur (13,3 miliardy korun) na pomoc rodinám, studentům,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy