Rakouská ministryně práce rezignovala, dostal ji známý "lovec plagiátorů"

Kvůli plagiátorské kauze dnes odstoupila rakouská ministryně práce Christine Aschbacherová. Čelila nařčením, že opsala části své dizertační práce na Slovenské technické univerzitě v Bratislavě (STU). Nedostatky našli experti i v její magisterské práci, informovala dnes rakouská tisková agentura APA. Aschbacherová dosud nařčení odmítala a tvrdila, že kritika jejích akademických prací je formou politického nátlaku.

Rakouský Parlament je reprezentativní budova stojící nedaleko vídeňské radnice a Hofburgu na okružním výstavním bulváru Ringstrasse ve středu města. Budovu navrhl a její stavbu zrealizoval na konci 19. století architekt Theophil von Hansen s odkazem na starověké řecké stavitelství, což pozná i laik na první pohled. Před vstupem nelze přehlédnout fontánu a sousoší se sochou znázorňující Pallas-Athénu, bohyni moudrosti.
doporučujeme

"Nepřátelství a politické útoky se nedotýkají pouze mě, ale i mých dětí a jsou pro mě nesnesitelné. To si kvůli ochraně rodiny už dál nemohu dovolit, a proto jsem se rozhodla odstoupit ze své funkce," uvedla 37letá lidovecká ministryně. V uplynulých dnech ji k rezignaci vyzývala rakouská opozice.

Expert a známý "lovec plagiátorů" Stefan Weber dříve Aschbacherovou nařkl, že přinejmenším pětina textu její dizertace je zkopírovaná z jiných zdrojů bez uvedené citace. Aschbacherová odevzdala práci na bratislavské univerzitě v květnu loňského roku. Také diplomová práce, obhájená na vyšší odborné škole ve Vídeňském Novém Městě v roce 2006 vykazuje podle Webera "plagiáty, nepravdivé citáty a špatné znalosti němčiny".

Demise podaná v důsledku plagiátorské kauzy představuje v Rakousku do značné míry novinku, uvádí APA. Na rozdíl od Německa, kde již plagiátorství zapříčinilo pád řady lidí z nejvyšších politických pater, má dosud alpská země jediný případ takové rezignace vrcholného politika. V roce 2017 odstoupil kvůli plagiátu z pozice ministra ve vládě spolkové země Štýrsko Christian Buchmann. V politické dráze nicméně lidovecký politik pokračuje a 1. ledna letošního roku se stal předsedou Spolkové rady, horní komory rakouského parlamentu.

V Česku plagiátorství zasáhlo druhou vládu Andreje Babiše, z níž v létě 2018 krátce po sobě z tohoto důvodu odstoupili ministryně spravedlnosti Taťána Malá a šéf resortu práce a sociálních věcí Petr Krčál.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

ONLINE: Reprodukční číslo v Česku klesá. V Rakousku začíná plošné testování

16.01.2021 08:41 Aktualizováno Index protiepidemického systému PES, s jehož využitím se v Česku řídí opatření proti koronaviru, k…

Německá CDU si dnes vybere nového předsedu strany

16.01.2021 08:13 Německá vládní Křesťanskodemokratická unie (CDU) kancléřky Angely Merkelové dnes rozhodne o novém…

Registrační systém k očkování měl po spuštění potíže, Pfizer omezí dodávky…

15.01.2021 21:58 Aktualizováno Čína zaznamenala nejvyšší denní přírůstek nakažených koronavirem za posledních více než deset…

Polsko chce trestat Facebook či Twitter, chystá k tomu zákon

15.01.2021 21:55 Aktualizováno Polské ministerstvo spravedlnosti dnes oznámilo, že připravuje nový zákon, který by měl omezit moc…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama