Rakouský parlament schválil možnost výhod pro testované

Poslanci rakouské Národní rady dnes schválili právní normu, díky níž vláda může vyhlásit opatření podmiňující návštěvy kulturních akcí nebo hotelů předložením negativního testu na koronavirus. Informoval o tom dnes rakouský deník Der Standard.

Vídeň
doporučujeme

Příslušný návrh dnes podpořily všechny parlamentní frakce kromě opoziční pravicově populistické Svobodné strany Rakouska (FPÖ). Příslušná opatření by mohla podle rakouského listu platit také v gastronomii.

Možnost "vysvobození testem" by mohla být v Rakousku uplatňována až po zrušení nynějšího, už třetího lockdownu.

Vláda původně plánovala, že by příští pondělí 18. ledna většina obchodů společně s pohostinskými, kulturními či sportovními zařízeními mohla opět otevřít pro lidi s negativním testem. Tvrdá opatření však platí pro všechny nejméně do 24. ledna, neboť původní záměr narazil z různých důvodů na odpor opozičních stran.

Podle deníku Der Standard má vláda o víkendu oznámit, jaká opatření dál chystá, a je údajně vyloučeno, že uzávěra bude 24. ledna skutečně ukončena. Kancléř Sebastian Kurz dnes poukázal i na nebezpečí, které představuje nakažlivější mutace koronaviru B1.1.7.

Postupně by však mohly začít otvírat například obchody, v mnoha oblastech by však měly být povinné respirátory třídy FFP2 a zpřísněna by mohla být pravidla sociálního distancování.

Devítimilionové Rakousko dnes zaevidovalo 3510 nových případů koronavirové infekce, ale toto číslo obsahuje i dodatečně hlášené případy. Doposud Rakousko zaznamenalo 389.260 pozitivních testů na covid-19. Zemřelo 6921 nakažených.

V Rakousku se už přes dva týdny očkuje. Ministr zdravotnictví Rudolf Anschober dnes uvedl, že během prvního čtvrtletí roku by mělo být očkováno kolem 600.000 lidí. Dosud do Rakouska dorazilo 180.000 dávek vakcíny od firem BioNTech a Pfizer a 10.000 od společnosti Moderna.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

ONLINE: Svět reaguje na brazilskou variantu koronaviru, v zemi zabije 1000…

17.01.2021 09:52 Aktualizováno Brazílie za uplynulý den zaznamenala dalších 61.567 případů koronavirové nákazy. Za stejnou dobu…

Česko je podle počtu nakažených nejhorší zemí v EU. V Rakousku začíná…

16.01.2021 22:01 Aktualizováno Index protiepidemického systému PES, s jehož využitím se v Česku řídí opatření proti koronaviru, k…

Německá policie objevila v dodávkách 23 migrantů, předala je do Česka

16.01.2021 21:58 Třiadvacet migrantů objevili němečtí policisté ve třech dodávkách, které zastavili u města Selb…

Slovenská vláda se shodla na plošném testování na koronavirus

16.01.2021 21:56 Na uspořádání plošného otestování obyvatel Slovenska na koronavirus s cílem odhalit polovinu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama