Řecko kvůli sílící epidemii ohlásilo nové restrikce, bude i noční zákaz vycházení

Řecko rozšíří noční zákaz vycházení a na měsíc v nejhustěji obydlených částech země uzavře bary a restaurace. Oznámil to dnes premiér Kyriakos Mitsotakis. Opatření proti šíření koronaviru začnou platit v úterý a potrvají měsíc.

Kyriakos Mitsotakis
doporučujeme

Řecko se tak snaží zpomalit postup koronaviru, který se v zemi potvrdil od začátku epidemie u 37.196 lidí. S covidem-19 tam podle statistiky Univerzity Johnse Hopkinse zemřelo 620 lidí. V pátek zdravotnické úřady ohlásily za den 1690 nových případů, což bylo počtvrté, kdy za 24 hodin Řecko zaznamenalo více než 1000 nových nákaz.

I když to ve srovnání se zbytkem Evropy nejsou vysoká čísla, podle řeckého tisku panují obavy, zda je řecké zdravotnictví schopné řešit rychlý přírůstek nemocných. Lůžka na odděleních intenzivní péče v nemocnicích v Západní Makedonii jsou obsazena na 100 procent, v Aténách a Soluni na 60 procent.

Mitsotakis nové restrikce ohlásil v televizi a řekl, že se nejedná o celkovou uzávěru jako na jaře. Noční pohyb bude zakázán od půlnoci do pěti hodin ráno. Premiér prohlásil, že "je třeba jednat nyní", aby se zabránilo přetížení jednotlivých oddělení intenzivní péče.

Uzávěra se bude týkat kromě barů a restaurací také kaváren, kin, muzeí a tělocvičen. Vyhlášena je pro sever země a oblast Attiky, kam spadají Atény. Noční zákaz vycházení se dosud omezoval jenom na nejzasaženější části Řecka, nyní se rozšiřuje na celé Řecko.

"Tato nová pravidla se zaměřují na dva hlavní zdroje, které vedou k šíření viru, a to jsou zábavní aktivity a pohyb lidí," řekl premiér. Nadále zůstanou v provozu školy, maloobchodní prodejny, průmyslové podniky i služby jako hotely nebo kadeřnictví.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Johnson bude s šéfkou EK mluvit o pobrexitových vztazích

04.12.2020 21:15 Intenzivní jednání o smlouvě, která by měla od počátku příštího roku upravit podobu vzájemných…

Počet případů nákazy covidem-19 v Itálii či Turecku stoupá

04.12.2020 20:20 Aktualizováno Rekordních 32.736 případů nákazy koronavirem za posledních 24 hodin zaznamenalo Turecko, kde za…

Omezení při cestování na Slovensko se nebude týkat ani dopravců

04.12.2020 19:31 Aktualizováno Zpřísnění podmínek při cestách na Slovensko z rizikových zemí včetně Česka v souvislosti s…

Řecký premiér Mitsotakis porušil koronavirová pravidla výletem do hor

04.12.2020 17:12 Řecký premiér Kyriakos Mitsotakis se stal terčem kritiky kvůli výletu na kole do hor, kterým patrně…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama