Varianta tvrdého brexitu bez dohody, o níž se v poslední době mluví, znepokojuje především občany EU, kteří žijí ve Spojeném království. Největší obavy vzbuzují výhrůžky britské vlády, že dosavadní volný pohyb osob možná vezme za své. Informoval o tom server Euronews.com.
Ačkoliv byli občané EU několikrát ubezpečováni, že jejich právo trvalého pobytu zůstane nedotčeno, občanští aktivisté jsou jiného názoru. Ve svém prohlášení pro Euronews totiž shledávají obrovské riziko v případě brexitu bez dohody, který je momentálně na stole. "Vláda si v poslední době počíná velmi podivně a zcela opomíjí dopady na evropské občany žijící ve Velké Británii," varovala Patricia Conellová z The3milion ve svém rozhovoru pro Good Morning Europe.
V reakci na několik zpráv, které v poslední době uváděly, že britská vláda přitvrzuje, bylo potvrzeno, že volný pohybu osob skončí 31. října, kdy Spojené království vystoupí z EU, a tím pádem pro ní přestanou platit i její pravidla. Pokud se takzvaný "no deal brexit" nepodaří zablokovat, lze počítat i s mezinárodní izolací ostrovního království. O sousedním Irsku, které bude odříznuté od EU, nemluvě.
"Falešné zprávy," tvrdí britská vládaBritské ministerstvo vnitra informovalo, že nebude prodloužená lhůta pro registraci v online systému EU Settlement Scheme pro evropské občany, kteří žádají o trvalý pobyt v zemi. Ti, kteří už ve Spojeném království žijí, se budou muset znovu přihlásit nejpozději do 31. prosince 2020. Podle vlády si už více než milion lidí vyjednal právo trvalého pobytu. Většina občanů EU, tedy více než 2,6 milionů, tak ještě bude muset učinit, pokud bude chtít mít postavení občana EU i po 31. říjnu 2019.
Tiskové oddělení britské vlády rovněž varovalo před falešnými zprávami, podle nichž hrozí, že se občané EU s trvalým pobytem ve Spojeném království dostanou do právního vakuu. Všichni mají stále možnost si vyjednat trvalý pobyt, který jim zaručí stejná práva a povinnosti, jaká měli doposud. Aktivisté nicméně varují před nepřehledností pro zaměstnavatele, banky a zdravotníky, kterým bude činit problém rozlišovat mezi evropskými občany, kteří mají nárok na jejich služby, a kteří ne.
"V reálu to znamená, že se počínaje 1. listopadem budeme setkávat s lidmi, kteří do Británie přicestovali před tímto datem, a kteří se tím pádem budou dožadovat stejných práv, jako mají evropští občané s trvalým pobytem. Pro úřady bude velmi komplikované mezi nimi rozlišovat. Všechno se moc hezky říká, ale hůře realizuje. Teoretické deadline je sice prosinec 2020, ale praktické už 1. listopadu 2019," varovala Patricia Conellová.
Obrovský nával! Úřady nestíhajíNěkteří občané EU si na sociálních sítích stěžují na byrokracii a neschopnost britských úřadů vyřizovat obrovský nával žádostí. Vysoká poptávka zpomaluje celý proces podávání online žádosti. Nejvíc poškození jsou Poláci pracující ve Velké Británii. Poukazoval na to Jakub Krupa z Polské tiskové agentury. Jiní Evropané se zase bojí vycestovat z Velké Británie s tím, že jim po případném brexitu bez dohody nebude umožněn návrat. I to britská vláda rozporuje a uvádí, že v případě splnění všech zákonných podmínek jim nic nehrozí.
Podle dohody, kterou s Bruselem vyjednala bývalá britská premiérka Theresa Mayová, a s níž souhlasilo všech 27 členských zemí, by se Spojené království mělo až do prosince 2020 nacházet v takzvaném přechodném období, v němž by pokračovala i dosavadní svoboda pohybu. Nyní je však na Downing Street nový britský premiér Boris Johnson, který požaduje okamžitý brexit, a to klidně i bez dohody. Největší roztržky vyvolává situace na hranicích mezi Irskem a Severním Irskem.
Související
Vrátí se Británie do EU? Jednání se mohou obnovit, má to ale podmínku
Události Petra Nutila: Konec Liberlandu, nejhorší premiér, antibrexit a homofobní konzervatismus
Brexit , Velká Británie , EU (Evropská unie)
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Rakušan vyjednal pro policisty ještě tisícikorunu navíc
před 2 hodinami
Ceny másla řeší ÚOHS. Fiala se pustil do Babiše, ten označil premiéra za klauna
před 4 hodinami
Nové ohnisko ptačí chřipky. Testy ho potvrdily na Klatovsku
před 4 hodinami
Klimatické konference ztrácí smysl? Aktivisté upozornili na zásadní problém
před 5 hodinami
Jde vůbec o počasí? Na COP29 dostalo pozvánku víc ropných lobbistů než zahraničních delegací
před 5 hodinami
Scholz po dvou letech zvedl telefon a zavolal Putinovi
před 6 hodinami
Metro na lince B odpoledne nejezdilo
před 7 hodinami
Platy ve veřejné sféře v lednu vzrostou. Ministerstvo práce poslalo návrh dál
před 8 hodinami
Problémy SOCDEM s Lidovým domem pokračují. Soud rozhodl ve prospěch Altnerových
před 8 hodinami
Severní Korea jde s dobou. Kim nařídil masovou výrobu útočných dronů
před 9 hodinami
Nehoda u Málkova uzavřela silnici. Havaroval kamion s krevní plazmou
před 10 hodinami
Trumpova skepse se šíří. USA už nejsou jediné, kdo mohou vystoupit z Pařížské klimatické dohody
Aktualizováno před 10 hodinami
Cimický je vinen, rozhodl soud. Dostal nejvyšší možný trest
před 11 hodinami
COP narazil na zásadní problém. Státy se bojí Číny, historický statut ji zbavuje odpovědnosti
před 11 hodinami
Zvířata požírají mrtvá těla na ulicích. Situace v Gaze je nadmíru kritická
před 11 hodinami
„Tohle je řešení“. Trump si na post generálního prokurátora vybral Gaetze, který obdivuje salvadorského diktátora
před 12 hodinami
Země je v kritickém stavu. Klimatické konference jsou málo, na boj se změnami počasí nestačí, varují experti
před 12 hodinami
BBC: Trump stihl během pouhého týdne od voleb šokovat Washington i celý svět
před 13 hodinami
COP29 se změnil v prezidentskou one man show. Alijev přítomným vyráží dech
před 13 hodinami
Káže vodu, pije víno. Evropa boj s počasím jen předstírá? Plánuje pravý opak, varují experti
Evropa plánuje rozsáhlé rozšíření kapacit pro výrobu energie z fosilního plynu, a to navzdory svým ambiciózním klimatickým cílům, které prezentuje na summitu COP29. Uvedl to server The Guardian.
Zdroj: Libor Novák