Slovensko chce volnější pravidla při čerpání peněz z EU, výhrady k fondu má i Babiš

Slovensko je spokojeno s Evropskou komisí (EK) navrhovanou podobou rozpočtu Evropské unie pro příští sedmileté rozpočtové období i s evropským fondem obnovy po pandemii choroby covid-19 včetně předpokládaného přerozdělení prostředků z něj. Nesouhlasí ale s iniciativou EK na zvýšení podílu zemí při financování projektů podpořených z evropských fondů.

Vyplývá to z pozice slovenského ministerstva zahraničí k zmíněným návrhům.

Bratislavě se nezamlouvá plán komise, aby členské země EU musely při využívání peněz z evropských fondů při projektech na podporu méně rozvinutých regionů zvýšit své spolufinancování, tedy příspěvek z nynějších 15 procent hodnoty projektu na dvojnásobek. Mezi méně rozvinuté regiony patří na Slovensku všechny kraje s výjimkou Bratislavy.

Slovensko chce zachovat pravidlo, že státy musí do tří let vyčerpat dotace, které jim byly v daném roce přiděleny. Požaduje rovněž volnější podmínky pro přesuny peněz mezi jednotlivými programy. Země pod Tatrami se dlouhodobě potýká s tím, že nestíhá peníze z evropských fondů dostatečně rychle čerpat.

Co možno nejflexibilnější podmínky včetně možnosti prodloužení doby čerpání peněz by Bratislava uvítala také u budoucího evropského fondu obnovy. Fond by měl na obnovu po krizi způsobené koronavirem mezi země EU rozdělit 750 miliard eur, na Slovensko by mělo připadnout 7,94 miliardy eur (211 miliard korun). Samotný plán přerozdělení peněz do jednotlivých programů je podle slovenské diplomacie v souladu s prioritami Slovenska.

Český premiér Andrej Babiš dříve vůči návrhu fondu obnovy vyslovil výhrady. Kritizoval například skutečnost, že by jedním z kritérií pro rozdělování peněz měla být míra nezaměstnanosti, která podle něj s dopady epidemie nesouvisí. Česko by mohlo z fondu získat zhruba 20 miliard eur (532 miliard korun).

Očekává se, že o evropském fondu obnovy a o víceletém finančním rámci na období 2021 až 2027 budou hovořit premiéři čtyř středoevropských zemí z uskupení visegrádská čtyřka (Česko, Maďarsko, Polsko, Slovensko) na schůzce, kterou na 11. června svolal Babiš. Česko nyní skupině V4 předsedá. Na dálku pak o tématu budou 19. června jednat šéfové států a vlád všech zemí Evropské unie, jednání čekají diplomaté velmi komplikovaná.

Související

Více souvisejících

Slovensko EU (Evropská unie) evropská komise Andrej Babiš

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

včera

včera

Londýnský starosta Sadiq Khan

Londýn beze změny. Starostou metropole bude nadále Sadiq Khan

V čele Londýna bude nadále labourista Sadiq Khan, který byl v sobotu zvolen na rekordní třetí po sobě jdoucí funkční období. Podle agentur je jeho aktuální vítězství nad konzervativci o to důležitější, že Velkou Británii čekají za několik měsíců všeobecné volby. Labouristé v nich budou favority. 

Aktualizováno včera

včera

včera

Kim Čong-un

VIDEO: Diktátor Kim Čong-un se stal hvězdou TikToku s propagandistickou písní „Přátelský otec“

Severokorejská propagandistická píseň "Friendly Father" (Přátelský otec) oslavující Kim Čong-una zaznamenala obrovský úspěch na sociální platformě TikTok, kde získala miliony zhlédnutí. Tato píseň, která chválí komunistického diktátora Severní Koreje, si získala oblibu zejména mezi mladou generací Z, která ji sdílela a komentovala s obrovským nadšením. Jeden uživatel ji označil jako "to, co jsem potřeboval dneska slyšet", zatímco další se dokonce zeptal, zda je k dispozici na hudební platformě Spotify.

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Hasiči, ilustrační fotografie.

Požár v Tlumačově zaměstnal hasiče. Dva se zranili

Hasiči v sobotu zasahovali u požáru na autovrakovišti v Tlumačově na Zlínsku. Dva z nich se při zásahu, během kterého byl vyhlášen třetí stupeň poplachu, zranili. Zasahovalo celkem třináct hasičských jednotek, příčina je předmětem vyšetřování. 

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Ústav pro studium totalitních režimů.

Kudrnův ÚSTR: Nákladné soudy, odborná ostrakizace, matení veřejnosti

Od nástupu Ladislava Kudrny do funkce ředitele Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) uplynuly dva roky. Letmé ohlédnutí za jeho dosavadním působením v čele uvedené instituce neskýtá příliš povzbudivý pohled. Pro politickou reprezentaci, která o směřování ústavu naneštěstí fakticky rozhoduje, by mělo jít o příležitost zamyslet se nad tím, zda je ve veřejném zájmu nadále podporovat management, který se krom banálních proklamací na adresu nedávné historie může pochlubit především sérií prohraných soudních sporů s ředitelovými kritiky a současnými i bývalými zaměstnanci.

včera

včera

Pekarová Adamová ocenila Tulejovu reakci. Fiala čeká na další návrh TOP 09

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) ocenila rozhodnutí Pavla Tuleji, který se v pátek vzdal nominace na ministra pro vědu, výzkum a inovace. Ve vládě měl nahradit končící ministryni Helenu Langšádlovou. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy