Slovensko posílá do ČR nového ambasadora, pověřovací listiny předá ještě před 28. říjnem

Nový slovenský velvyslanec v Praze Rastislav Káčer odevzdá pověřovací listiny prezidentu Miloši Zemanovi v druhé dekádě tohoto měsíce. Slovensko totiž chce mít nového velvyslance v Praze ještě před českým státním svátkem 28. října, uvedl dnes list Pravda v článku o chystané výměně slovenských diplomatů v řadě důležitých míst. Podle ředitele zahraničního odboru Pražského hradu Rudolfa Jindráka by se předání pověřovacích listin mohlo konat příští týden.

Slovenská státní vlajka
doporučujeme

Profesionální diplomat Káčer byl nejprve velvyslancem ve Spojených státech a poté v Maďarsku. V Praze nahradí Petra Weisse, jenž v české metropoli působí již od roku 2013, upozornil deník, který se odvolává na několik důvěryhodných, ale nejmenovaných zdrojů. A již v červenci psal o výběru Káčera za Weissova nástupce Denník N.

Káčer bude podle listu první z nových velvyslanců SR, kteří odcestují do země svého působení. Deník také připomněl, že prezidentka Zuzana Čaputová naposledy odevzdala pověřovací listiny novým velvyslancům na konci letošního ledna. Nyní se na návrh vlády Igora Matoviča chystá jmenovat nové velvyslance na místa, která Slovensko pokládá za zvláště významné.

Róbert Ondrejcsák, který působil za předchozí vlády jako náměstek ministra obrany, má namířeno do Londýna, kde vystřídá Ľubomíra Reháka, který povede velvyslanectví v Moskvě. V Bruselu má vést slovenské zastoupení u NATO Peter Bátor, působící od roku 2015 v prezidentské kanceláři, nejprve jako bezpečnostní expert, později jako poradce. Do Washingtonu má podle listu zamířit zkušený profesionální diplomat Radovan Javorčík, který dosud působil v centrále NATO.

Otázkou ale podle deníku zůstává, kdo obsadí prázdné místo velvyslance při EU: kandidát ministra zahraničí Ivana Korčoka se prý nelíbí premiérovi Matovičovi, protože dotyčný kdysi působil na ministerstvu vnitra u Roberta Kaliňáka ze strany Směr expremiéra Roberta Fica.

Českému prezidentu Zemanovi by podle šéfa hradního zahraničního odboru Jindráka mělo pověřovací listiny aktuálně předat 15 velvyslanců. Přijmout by je mohl příští týden, záležet ale bude na situaci s epidemií koronaviru. Zeman naposledy převzal pověřovací listiny velvyslanců v lednu a v únoru, tedy ještě před začátkem krize kolem koronaviru. Na Pražském hradě mu je tehdy předalo celkem 11 diplomatických zástupců.

Podle diplomatické listiny ministerstva zahraničí ze 4. září čeká předání pověřovacích listin prezidentovi na 22 velvyslanců, kterým už Česko udělilo tzv. agrément, tedy souhlas s působením v zemi. Dvanáct z nich byli velvyslanci sídlící v Praze, zbývajících deset působí v jiné zemi, přestože mají na starosti i styky s Českem. Podle dokumentu na předání pověřovacích listin hlavě státu, po kterém může velvyslanec začít oficiálně vykonávat svůj úřad, čekali na počátku září například zástupci Švýcarska, Švédska, Rakouska či Vietnamu. Celkem v Česku působí diplomatičtí zástupci zhruba 130 zemí.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vymýtit covid-19 potrvá dlouhé roky, varuje profesor imunologie

24.10.2020 22:03 Aktualizováno NÁZOR - Většina vědců soudí, že přísná kontrola, včetně efektivního trasování, testování a izolace,…

Francie a Itálie hlásí rekordní denní přírůstky nakažených covidem

24.10.2020 21:57 Francie a Itálie dnes hlásí nejvyšší denní přírůstky potvrzených případů nákazy koronavirem od…

Španělsko kvůli koronaviru směřuje k vyhlášení nouzového stavu

24.10.2020 20:36 Španělsko směřuje k vyhlášení nouzového stavu kvůli koronaviru, vláda tak nejspíš učiní v neděli na…

Šéf slovenského parlamentu Kollár měl vážnou nehodu

24.10.2020 19:45 Předseda slovenského parlamentu Boris Kollár měl dnes vážnou dopravní nehodu, uvádí slovenská média…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama