Světlo na konci tunelu? Nové statistiky dávají Francii, Španělsku a Itálii lepší vyhlídky

Po několika týdnech negativních zpráv se zdá, že s nastupujícím jarem nám nesvítí pouze slunce, nýbrž i pomyslné světlo na konci tunelu. Nejnovější čísla ze tří nejvíce zasažených evropských zemí Francie, Španělska a Itálie nám mohou dodat na mírném optimismu. Informoval o tom francouzský magazín Thelocal.com psaný v angličtině.

Následující údaje je potřeba brát s velkou rezervou a zůstat, pokud možno, co nejvíc nohama na zemi. Svým způsobem se pořád jedná o pouhé menší zlo, respektive o to nejlepší nejhorší v neutěšené situaci, v níž se tyto země momentálně nachází. Zní to sice jako oxymorón, ale bohužel je to tak. Co do úmrtnosti a stavu zdravotnictví, jsou na tom Španělé, Italové a Francouzi ještě pořád špatně, ale zároveň i dobře.

Paříž, Řím a Madrid zavedly jedna z nejpřísnějších opatření v boji proti epidemii Covid-90, která se do celého světa rozšířila z čínského Wu-chanu. Jejich uvolnění je navíc stále v nedohlednu, zatímco u nás už se pomalu otevírají jednotlivé obchody s tím, že bude-li vývoj i nadále stejně příznivý můžeme po Velikonocích očekávat další postupný návrat k relativně normálnímu životu. 

Francouzské, španělské i italské zdravotnictví kolabují. Strmě rostou počty nakažených a úmrtí. Lékaři jsou navíc často nuceni k Sophiině volbě, kdy se rozhodují, kterého pacienta je smysluplné ještě udržovat naživu, a kterého nechat napospas osudu. Pro jejich psychiku je to enormní zátěž, která nemá v moderní historii obdoby. Navzdory tomu všemu jim ale aspoň částečně svítá na lepší časy.

Klesající počet obětí?

Zatím ještě není známo, kdy konkrétně dosáhneme vrcholu, byť se to očekává už v řádu několika málo dnů. Italský epidemiolog Pierluigi Lopalco se dokonce nechal slyšet, že předvídat takový vývoj mohou leda ti, kteří umí věštit z křišťálové koule. I tak ale statistiky posledních dnů vykazují klesající počet obětí, přičemž lze očekávat pokračování tohoto pozitivního trendu. Itálie v tomto směru alespoň částečně kontrastuje s Francií a Španělskem, v němž je počet obětí ještě pořád poměrně vysoký.

I tak ale italské úřady varují před přílišným optimismem a i tamní vláda se snaží velmi přísná opatření zvolňovat hodně, ale opravdu hodně pozvolna, pokud vůbec. Zatímco dříve bylo povoleno opouštět obydlí pouze na nákup nebo do zaměstnání, a to pouze s vyplněným formulářem, dnes už mohou rodiče jít s dětmi alespoň na krátkou procházku. O pobytu v parcích nebo přírodě si na rozdíl od Čechů mohou Italové stále mohou nechat zdát.

Stabilizace zdravotnictví?

Pokud jde o samotný koronavirus způsobující onemocnění Covid-90, tak ten se může u některých pacientů projevit bez příznaků. O to víc je nebezpečný, protože roznašeč může nevědomky nakazit až tři osoby ve svém okolí. V přibližně 80 % případů má lehký průběh a u 15 % se mohou objevit dýchací potíže, které vyžadují hospitalizaci. U zbývajících 5 % hrozí život ohrožující stavy. Právě přetíženost zdravotnictví je jedním z hlavních argumentů pro přijímání restrikcí, jejichž účelem není epidemii koronaviru zastavit, nýbrž jí pouze dostat pod kontrolu za, pokud možno, co nejmenších ztrát. 

Právě zde můžeme vidět další pozitivní vývoj, a to postupně se snižující počet infikovaných, kteří vyžadují hospitalizaci na jednotkách intenzivní péče, případně na plicní ventilaci. Tento fenomén byl zaznamenán nejen v Itálii, nýbrž i ve Francii a Španělsku. Sice ještě pořád nelze bouchnout šampaňským, ale i tak lze očekávat, že pokud se tento trend udrží i v následujících týdnech, budou i tyto nejpostiženější země pomalu a jistě utahovat kohoutky. Ve srovnání s Českem a jinými státy, které situaci dostaly pod relativní kontrolu, to ale bude trvat přeci jenom déle.

Související

Více souvisejících

Francie Španělsko Itálie Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 43 minutami

Marco Rubio Prohlédněte si galerii

Starmer a Macron vyzvali k tvrdším sankcím na Rusko, Rubio jednal s Lavrovem

Britský premiér Keir Starmer a francouzský prezident Emmanuel Macron při společném vystoupení v Londýně apelovali na spojence, aby zesílili tlak na Moskvu. Oba státníci volají po nových sankcích, které by mohly přimět Kreml k příměří na Ukrajině. Starmer označil evropské plány na nasazení mírových sil za „dostatečně vyspělé“, Macron je dokonce popsal jako „připravené k okamžitému nasazení“, jakmile se dosáhne dohody o příměří. 

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Německá policie, ilustrační fotografie.

Napětí na hranici Německa a Polska. Volný pohyb je minulostí, přinejmenším dočasně

Obyvatelé Polska a Německa čelí nové realitě, která ostře kontrastuje s dekádami otevřených hranic a volného pohybu. Hraniční kontroly, které byly v minulosti vnímány jako přežitek, se vracejí na scénu. Polská vláda pod vedením premiéra Donalda Tuska obnovila kontroly na celkem 52 hraničních přechodech s Německem a na dalších 13 směrem k Litvě. 

před 2 hodinami

Donald Trump oznámil reciproční cla. (2.4.2025)

Politický darebák a lichvář. Trump z mezinárodního obchodu odstraňuje respekt, obětí budou i jeho voliči

Šéf Bílého domu Donald Trump přetváří mezinárodní obchod k obrazu svému. Dělá z něj nástroj mocenského nátlaku, nikoli spolupráce. Namísto partnerství prosazuje transakční logiku a vydírání, a to i vůči nejbližším spojencům USA. Tento přístup ohrožuje stabilitu globálního řádu, oslabuje důvěru v americké vedení a může mít dlouhodobé dopady na pozici Spojených států i světovou ekonomiku.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Donald Trump

Trump zahájil obchodní válku s Brazílií. Nejspíš hraje o osud Bolsonara

Obchodní vztahy mezi Spojenými státy a Brazílií vstoupily do období vážné krize. Bez předchozího varování a mimo rámec standardních diplomatických konzultací oznámil americký prezident Donald Trump zavedení 50% cel na brazilský export, a to s účinností od začátku srpna. Informaci sdělil osobním dopisem prezidentovi Luizovi Ináciovi Lulovi da Silvovi.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Prezident Trump v Mar-a-Lago.

Trump splnil slib poté, co ho rozzuřil Putin. Na Ukrajinu opět proudí americké dodávky

Spojené státy po rozhodnutí prezidenta Donalda Trumpa znovu začaly plnohodnotně dodávat zbraně na Ukrajinu, ačkoli proti tomu Pentagon začátkem měsíce zasáhl kvůli obavám z nedostatku zásob. Tuto informaci ve čtvrtek potvrdila kancelář ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského. Trump už začátkem tohoto týdne uvedl, že dodávky obnoví – a slib splnil. 

před 5 hodinami

Michal Koudelka

Rusové se pokoušeli o další sabotáže v Česku. BIS je zastavila

Bezpečnostní informační služba (BIS) loni zabránila několika pokusům ruských zpravodajských služeb o sabotážní akce v Česku. Uvedl to její šéf Michal Koudelka v souvislosti s vydáním výroční zprávy k činnosti služby za rok 2024. Rusko se společně s Čínou snaží škodit i v kyberprostoru. 

před 6 hodinami

Marco Rubio

Rubio míří na klíčové jednání s Lavrovem. Trump stupňuje tlak na Putina i spojence v Asii

Americký ministr zahraničí Marco Rubio se má ve čtvrtek v malajsijském Kuala Lumpuru setkat se svým ruským protějškem Sergejem Lavrovem, a to jen několik dní po eskalaci rétoriky ze strany prezidenta Donalda Trumpa vůči Moskvě. K setkání dojde na okraj zasedání Sdružení národů jihovýchodní Asie (ASEAN), v době, kdy Washington hledá nový rámec jak pro jednání o Ukrajině, tak pro přetváření ekonomických vztahů s asijskými státy.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Rubl, ilustrační fotografie.

Budoucnost ekonomických vztahů Moskvy se Západem. Ekonom si jeden scénář neumí představit

Tři roky po začátku ruské invaze zůstávají vztahy mezi Evropou a Moskvou zmrazené. Západ sází na sankce, ale řada firem v Rusku nadále působí a obchodní výměna pokračuje často přes třetí země. Ekonom Libor Žídek pro EuroZprávy.cz upozornil, že návrat k normálu je nepravděpodobný, a že některé firmy už tak obcházejí sankce. Evropa tak stojí před otázkou, jaký model vztahů s Ruskem je do budoucna vůbec možný.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Ursula von der Leyenová, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Von der Leyenová čelí hlasování o nedůvěře. Nejspíš ho ustojí, ale za vysokou cenu

Evropská komise pod vedením Ursuly von der Leyenové bude ve čtvrtek čelit hlasování Evropského parlamentu o vyslovení nedůvěry. Tlak na šéfku výkonného orgánu Evropské unie se stupňuje, přičemž politická opozice proti ní roste napříč celým ideologickým spektrem – jak na úrovni Evropského parlamentu, tak i v rámci národních vlád, které se v posledních měsících posunuly znatelně doprava.

před 8 hodinami

Policie ČR

Další prázdninová tragédie. Hoch zemřel po pádu ze střechy továrny

Z letních prázdnin sice neuběhly ještě ani dva týdny, ale policie již vyšetřuje další tragédii, při které přišlo o život dítě. Třináctiletý chlapec v noci na středu zemřel ve Starém Plzenci v Plzeňském kraji. Spadl ze střechy bývalé továrny na výrobu nábytku. Podle dosavadních zjištění spáchal sebevraždu. 

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Pražské metro, stanice Staroměstská

Uzavírka Staroměstské se protáhne na měsíc, naznačil Hřib

Všechny informace naznačují, že stanice metra Staroměstská na lince A zůstane uzavřená po celý zbytek července. Vyplývá to i z vyjádření náměstka primátora pro dopravu Zdeňka Hřiba (Piráti). Požárem, který vedl k uzavření stanice, se zabývá policie. 

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Příjemné letní počasí přetrvá. Po víkendu se oteplí, ale jen nepatrně

Příjemné a spíše chladnější počasí má pokračovat i v první polovině příštího týdne, ačkoliv se přece jen nepatrně oteplí. Nejvyšší teploty se ale zastaví pod třicítkou, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy