Světlo na konci tunelu? Nové statistiky dávají Francii, Španělsku a Itálii lepší vyhlídky

Po několika týdnech negativních zpráv se zdá, že s nastupujícím jarem nám nesvítí pouze slunce, nýbrž i pomyslné světlo na konci tunelu. Nejnovější čísla ze tří nejvíce zasažených evropských zemí Francie, Španělska a Itálie nám mohou dodat na mírném optimismu. Informoval o tom francouzský magazín Thelocal.com psaný v angličtině.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
doporučujeme

Následující údaje je potřeba brát s velkou rezervou a zůstat, pokud možno, co nejvíc nohama na zemi. Svým způsobem se pořád jedná o pouhé menší zlo, respektive o to nejlepší nejhorší v neutěšené situaci, v níž se tyto země momentálně nachází. Zní to sice jako oxymorón, ale bohužel je to tak. Co do úmrtnosti a stavu zdravotnictví, jsou na tom Španělé, Italové a Francouzi ještě pořád špatně, ale zároveň i dobře.

Paříž, Řím a Madrid zavedly jedna z nejpřísnějších opatření v boji proti epidemii Covid-90, která se do celého světa rozšířila z čínského Wu-chanu. Jejich uvolnění je navíc stále v nedohlednu, zatímco u nás už se pomalu otevírají jednotlivé obchody s tím, že bude-li vývoj i nadále stejně příznivý můžeme po Velikonocích očekávat další postupný návrat k relativně normálnímu životu. 

Francouzské, španělské i italské zdravotnictví kolabují. Strmě rostou počty nakažených a úmrtí. Lékaři jsou navíc často nuceni k Sophiině volbě, kdy se rozhodují, kterého pacienta je smysluplné ještě udržovat naživu, a kterého nechat napospas osudu. Pro jejich psychiku je to enormní zátěž, která nemá v moderní historii obdoby. Navzdory tomu všemu jim ale aspoň částečně svítá na lepší časy.

Klesající počet obětí?

Zatím ještě není známo, kdy konkrétně dosáhneme vrcholu, byť se to očekává už v řádu několika málo dnů. Italský epidemiolog Pierluigi Lopalco se dokonce nechal slyšet, že předvídat takový vývoj mohou leda ti, kteří umí věštit z křišťálové koule. I tak ale statistiky posledních dnů vykazují klesající počet obětí, přičemž lze očekávat pokračování tohoto pozitivního trendu. Itálie v tomto směru alespoň částečně kontrastuje s Francií a Španělskem, v němž je počet obětí ještě pořád poměrně vysoký.

I tak ale italské úřady varují před přílišným optimismem a i tamní vláda se snaží velmi přísná opatření zvolňovat hodně, ale opravdu hodně pozvolna, pokud vůbec. Zatímco dříve bylo povoleno opouštět obydlí pouze na nákup nebo do zaměstnání, a to pouze s vyplněným formulářem, dnes už mohou rodiče jít s dětmi alespoň na krátkou procházku. O pobytu v parcích nebo přírodě si na rozdíl od Čechů mohou Italové stále mohou nechat zdát.

Stabilizace zdravotnictví?

Pokud jde o samotný koronavirus způsobující onemocnění Covid-90, tak ten se může u některých pacientů projevit bez příznaků. O to víc je nebezpečný, protože roznašeč může nevědomky nakazit až tři osoby ve svém okolí. V přibližně 80 % případů má lehký průběh a u 15 % se mohou objevit dýchací potíže, které vyžadují hospitalizaci. U zbývajících 5 % hrozí život ohrožující stavy. Právě přetíženost zdravotnictví je jedním z hlavních argumentů pro přijímání restrikcí, jejichž účelem není epidemii koronaviru zastavit, nýbrž jí pouze dostat pod kontrolu za, pokud možno, co nejmenších ztrát. 

Právě zde můžeme vidět další pozitivní vývoj, a to postupně se snižující počet infikovaných, kteří vyžadují hospitalizaci na jednotkách intenzivní péče, případně na plicní ventilaci. Tento fenomén byl zaznamenán nejen v Itálii, nýbrž i ve Francii a Španělsku. Sice ještě pořád nelze bouchnout šampaňským, ale i tak lze očekávat, že pokud se tento trend udrží i v následujících týdnech, budou i tyto nejpostiženější země pomalu a jistě utahovat kohoutky. Ve srovnání s Českem a jinými státy, které situaci dostaly pod relativní kontrolu, to ale bude trvat přeci jenom déle.

Loading...
Vstupte do diskuze (4)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Rakousko rozvolnilo režim, ruší kontroly na hranicích s Českem

03.06.2020 13:39 Rakousko od čtvrtka ruší kontroly na všech svých hranicích s výjimkou těch s Itálií. Lidé z Česka,…

Volby polského prezidenta budou 28. června

03.06.2020 13:30 Volby polského prezidenta se uskuteční 28. června a případné druhé kolo o dva týdny později 12.…

Po uvolnění cestování se v Itálii někde už ráno tvořily kolony

03.06.2020 12:48 Uvolnění cestování pro Italy mezi jednotlivými regiony po tříměsíčním zákazu kvůli pandemii covidu…

Slovensko uvolnilo omezení, část firem ale činnost neobnovila

03.06.2020 12:26 Na Slovensku i po dnešním zrušení dalších karanténních omezení v souvislosti s koronavirem zůstala…

Související:

Právě se děje

Další zprávy