Unijní unikát: Orbán vyhrává jedny volby za druhými, navzdory možnému ze spojenectví s Putinem

Maďarská politická situace je v Evropské unii unikátní. Předseda vlády Viktor Orbán letos se svou stranou Fidesz vyhrál volby počtvrté za sebou. Na této pozici setrvá až do roku 2026, kdy jsou v Maďarsku další parlamentní volby.

Oproti volbám v roce 2018 posílil v parlamentu o dva mandáty na 135 ze 199 křesel. V Maďarsku byla volební účast obdobná jako u nás při loňských volbách. Oproti 65,43 % volební účasti přišlo k urnám 69,47 % oprávněných voličů. Do parlamentu se dostala také krajně pravicová strana Naše vlast se 7 mandáty a jeden zástupce německé menšiny v zemi.

Orbán srovnává krok s Angelou Merkelovou. Ta byla spolkovou kancléřkou Německa 16 let, od listopadu roku 2005 do loňského prosince. „Orbán má nyní velice silnou pozici uvnitř Maďarska. Přestože poprvé čelil sjednocené opozici, v dubnových volbách jednoznačně zvítězil,“ nastínila pro EuroZprávy.cz politoložka zaměřující se na studium střední Evropy a Balkánu Jessie Barton Hronešová z Univerzity v Severní Karolíně.

Maďarský premiér vetoval rozhodování o embargu na ruskou ropu nebo také sankce proti ruskému ortodoxním patriarchovi Kirillovi. Ne řekl také minimální globální dani pro multinárodní korporace. Podle francouzského webu Le Monde v rozhodování v rámci Evropy zná jen slovo „ne“. Mnoho jeho kolegů v Bruselu Orbána podezřívá ze spojenectví s Vladimirem Putinem, nikoliv pouze z ochrany zájmů Maďarska.

Politoložka Hronešová si myslí, že mu konflikt Ruska a Ukrajiny paradoxně umožnil stylizovat se do role mírotvůrce který se nesnaží podporovat ani jednu stranu, ale co stojí „mezi“, čímž zajistí Maďarům mír a stabilitu. „Byl to i jeho volební slogan. Zatím to fungovalo a jeho politika vůči Rusku je celkem populární. Jeho silná pozice však pramení zejména ze schopnosti Fidesz kontrolovat všechny zásadní instituce, ať už jde o média, justici, volební komise nebo univerzity,“ jmenovala.

Doplnila, že Orbán a Fidesz vytvořili de facto politickou hegemonii. „Pro opozici je velice těžké efektivně komunikovat s veřejností. Maďarsko se transformovalo do státu jedné strany s několika výjimkami. Například v Budapešti vládne opozice,“ řekla pro EuroZprávy.cz Hronešová.

Maďarsko několikrát nabídlo, že zprostředkuje mírová jednání mezi Ruskem a Ukrajinou. „Orbán si zakládá na tom, že válka na Ukrajině není maďarská válka, takže není důvod, proč by jí Maďaři měli trpět kvůli vysokým cenám energií a podobně. Zakládá si na tom, že se Maďarsko musí chovat tak, jak je v jeho zájmu. To znamená pojistit si dobré ceny a udržet vztahy s Ruskem,“ popsala pro EuroZprávy.cz politoložka.

Za takovým chováním může stát komplikovaná historie země. „Orbán stále opakuje, že Maďarsko bylo o celou svou historii vklíněno mezi východ a západ, a proto musí být schopné jednat na obě strany. Jeho kroky však čím dál tím více jsou na ruské straně. Jeho argumentem také je, že jedná v zájmu Maďarů na Ukrajině, kteří byli dle něj utlačováni,“ uzavřela  pro EuroZprávy.cz Hronešová s tím, že Orbán je rozhodně nejvíce proruský lídr v Evropské unii. „Ještě většího zastánce má ale Putin v Srbsku,“ dodala.

Související

Více souvisejících

Maďarsko Viktor Orbán

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

včera

včera

Londýnský starosta Sadiq Khan

Londýn beze změny. Starostou metropole bude nadále Sadiq Khan

V čele Londýna bude nadále labourista Sadiq Khan, který byl v sobotu zvolen na rekordní třetí po sobě jdoucí funkční období. Podle agentur je jeho aktuální vítězství nad konzervativci o to důležitější, že Velkou Británii čekají za několik měsíců všeobecné volby. Labouristé v nich budou favority. 

Aktualizováno včera

včera

včera

Kim Čong-un

VIDEO: Diktátor Kim Čong-un se stal hvězdou TikToku s propagandistickou písní „Přátelský otec“

Severokorejská propagandistická píseň "Friendly Father" (Přátelský otec) oslavující Kim Čong-una zaznamenala obrovský úspěch na sociální platformě TikTok, kde získala miliony zhlédnutí. Tato píseň, která chválí komunistického diktátora Severní Koreje, si získala oblibu zejména mezi mladou generací Z, která ji sdílela a komentovala s obrovským nadšením. Jeden uživatel ji označil jako "to, co jsem potřeboval dneska slyšet", zatímco další se dokonce zeptal, zda je k dispozici na hudební platformě Spotify.

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Hasiči, ilustrační fotografie.

Požár v Tlumačově zaměstnal hasiče. Dva se zranili

Hasiči v sobotu zasahovali u požáru na autovrakovišti v Tlumačově na Zlínsku. Dva z nich se při zásahu, během kterého byl vyhlášen třetí stupeň poplachu, zranili. Zasahovalo celkem třináct hasičských jednotek, příčina je předmětem vyšetřování. 

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Ústav pro studium totalitních režimů.

Kudrnův ÚSTR: Nákladné soudy, odborná ostrakizace, matení veřejnosti

Od nástupu Ladislava Kudrny do funkce ředitele Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) uplynuly dva roky. Letmé ohlédnutí za jeho dosavadním působením v čele uvedené instituce neskýtá příliš povzbudivý pohled. Pro politickou reprezentaci, která o směřování ústavu naneštěstí fakticky rozhoduje, by mělo jít o příležitost zamyslet se nad tím, zda je ve veřejném zájmu nadále podporovat management, který se krom banálních proklamací na adresu nedávné historie může pochlubit především sérií prohraných soudních sporů s ředitelovými kritiky a současnými i bývalými zaměstnanci.

včera

včera

Pekarová Adamová ocenila Tulejovu reakci. Fiala čeká na další návrh TOP 09

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) ocenila rozhodnutí Pavla Tuleji, který se v pátek vzdal nominace na ministra pro vědu, výzkum a inovace. Ve vládě měl nahradit končící ministryni Helenu Langšádlovou. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy