V Belgii dál přibývá nakažených, Brusel chystá povinné roušky

V souvislosti s rostoucím počtem nových případů covidu-19 v Belgii se chystá Brusel nařídit povinné nošení roušek na veřejných místech belgické metropole. Oznámil to dnes předseda bruselské regionální vlády, podle něhož v Bruselu zároveň začnou přísnější kontroly dodržování dosavadních pravidel. Belgické úřady dnes uvedly, že v minulém týdnu vzrostl denní průměr nových případů na 530, což je nejvíce od května. Nárůst zaznamenává i Nizozemsko, jehož premiér Mark Rutte dnes doporučil turistům vyhýbat se rušným čtvrtím Amsterodamu.

Belgie, Brusel
doporučujeme

Bruselská bezpečnostní rada dnes rozhodla, že pokud v belgickém hlavním městě překročí počet nových případů 50 na 100.000 obyvatel, začne na veřejných místech platit povinné nošení roušek. V současnosti dosahuje tento ukazatel 38, zatímco v celé Belgii se za poslední dva týdny vyšplhal na 54, což je téměř dvěstěprocentní nárůst proti minulému čtrnáctidennímu období.

Belgičtí epidemiologové zároveň upozorňují, že nákaza na rozdíl od jara zasahuje především mladší lidi a má méně vážný průběh.

"Od nynějška bude přísně vynucováno dodržování současných pravidel. Jsme ve fázi sankcí, respektujte pravidla," řekl dnes podle webu Politico šéf bruselské vlády Rudi Vervoort.

V Bruselu již od června platí povinnost nosit roušky ve veřejné dopravě či obchodech. Pokud se situace dále zhorší, bude zakrývání obličeje povinné na otevřených veřejných prostranstvích.

Nakažených přibývá v Belgii nerovnoměrně, nejhůře jsou na tom podle úřadů obyvatelé hustě obydlených chudších čtvrtí ve věku od 20 do 50 let.

"Sledujeme dosti rozdílný průběh proti první vlně. Tato epidemie zasahuje více lidi mladší 50 let, a to stále méně vážným způsobem," popsal stanici RTBF rozdíly proti jarní vlně koronavirové nákazy epidemiolog Yves Coppieters. Na jaře byla značná část nakažených i více než 9000 obětí covidu-19 mezi seniory.

Brusel není v současnosti zdaleka nejzasaženějším regionem Belgie. Mnohem rychleji přibývá nakažených v Antverpách, které kvůli riziku šíření viru na večírcích, v barech či klubech zavedly zákaz nočního vycházení. Německo své občany varovalo před cestováním do tohoto belgického města a okolního regionu.

Nizozemské úřady dnes ohlásily 601 nových případů, což je o 175 více než ve středu. Premiér Rutte na večerní tiskové konferenci prohlásil, že země se nechystá na opakování přísných opatření z jara, avšak doporučil lidem zvýšenou opatrnost a dodržování hygienických pravidel.

"Virus nebezpečně posiluje a hrozí nám, že ztratíme to, co jsme společně získali minulý měsíc," prohlásil podle agentury Reuters ministerský předseda s odkazem na ústup koronaviru docílený za pomoci zásadních omezení veřejného života. Aby se tato situace nemusela opakovat, lidé by podle něho měli dodržovat bezpečnou vzdálenost a vyhýbat se frekventovaným místům.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Minsku se nelíbí účast Cichanouské na jednání ministerské rady EU

19.09.2020 14:58 Režim autoritářského běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka velmi popudila informace, že by se…

Hranice Běloruska a Litvy je přes Lukašenkovy hrozby dál otevřená

19.09.2020 12:57 Hrozba běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka, že zvažuje zavřít hranic s Litvou a Polskem se…

Navalnyj na instagramu popisuje svůj stav, prošel se po schodech

19.09.2020 12:25 Zdravotní stav ruského opozičního politika Alexeje Navalného se dál zlepšuje, i když pomalu. Přední…

Koronavirus: Počet nakažených v Německu mírně vzrostl, nový rekord hlásí…

19.09.2020 12:06 Aktualizováno V Německu dnes pokračoval mírný růst v počtech nových nákaz koronavirem, když místní Institut…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama