V italských Benátkách už by neměly kotvit velké lodě

Dolní komora italského parlamentu dnes schválila vládní dekret, který zakazuje kotvení velkých lodích v Benátkách. Obří výletní lodě už by tak neměly proplouvat historickým centrem města a kotvit budou zatím v blízkém přístavu Marghera. Informovala o tom agentura ANSA.

Eurozpravy.cz
doporučujeme

Dekret přijala italská vláda na konci března a minulý měsíc ho schválila horní komora parlamentu. Nová norma zakazuje velkým lodím kotvit přímo v Benátkách. Rovněž stanoví, že regionální správa přístavů má do 60 dnů vyhlásit soutěž, z níž vzejde návrh, jak zajistit kotvení velkých lodí mimo chráněné vody Benátské laguny. Do realizace takového návrhu budou velké lodě kotvit v průmyslovém přístavu Marghera, což činí už od loňského prosince, uvedla ANSA.

"Každý, kdo byl v posledních letech v Benátkách, ať už to byl Ital či cizinec, musel být šokován pohledem na tyto lodě, které jsou stovky metrů dlouhé a vysoké jako budovy, které míjejí, když proplouvají kanálem Giudecca," uvedl ministr kultury Dario Franceschini.

Proti vjezdu mohutných plavidel do Benátek už léta protestují místní obyvatelé, ekologové i ochránci památek. Poukazují mimo jiné na to, že vlny, které způsobují tato obří plavidla, ohrožují základy historických domů ve městě, které je na seznamu světového dědictví UNESCO. Podle ekologů také poškozují ekosystém laguny.

Kritika velkých lodí v Benátkách zesílila rovněž poté, co v červnu 2019 loď s téměř 3000 pasažéry kvůli poruše motoru narazila do mola a do menší lodi. Nehoda se stala u kotviště San Basilio v kanálu Giudecca. Proplouvání lodí s výtlakem nad 40.000 tun tímto kanálem omezila italská vláda už v roce 2012, podmínkou bylo připravit alternativní možnosti pro tyto lodě. V roce 2014 vláda zakázala vjezd obřích výletních lodí do historického centra Benátek, nařízení ale zrušil správní soud.

Témata: EZ
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Co brání konci fosilních paliv? Politologové upozorňují na uhlíkovou past

13.06.2021 22:02 Aktualizováno NÁZOR – Klimatická krize je nepochybně horkým tématem summitu G7 v Cornwallu, konstatují Marcus…

Napětí kolem brexitu přerostlo na summitu G7 ve slovní přestřelku

13.06.2021 19:03 Aktualizováno Napětí kvůli dohodě o vystoupení Británie z Evropské unie dnes přerostlo na summitu ekonomicky…

Merkelová si chválí nástup Bidena. Svět teď řeší problémy snadněji

13.06.2021 17:33 Aktualizováno Teď, kdy stojí v čele Spojených států prezident Joe Biden, může svět řešit své problémy s "novým…

Skupina G7 poskytne miliardu očkovacích dávek chudým zemím

13.06.2021 16:00 Ekonomicky silné země skupiny G7 poskytnou v následujícím roce miliardu vakcín proti covidu-19…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama