V sedmi italských regionech se konají volby, největší "bitva" se čeká v Toskánsku

V sedmi italských regionech dnes začaly regionální volby, které jsou považovány za důležitý test důvěry ve vládní koalici premiéra Giuseppa Conteho. Vládnoucí středolevé Demokratické straně (PD) hrozí, že v několika regionech přijde o funkci prezidenta regionu, a mohla by zde triumfovat pravicová Liga, uvedla agentura DPA. Spolu s regionálními volbami se koná také celonárodní referendum o snížení počtu členů italského parlamentu.

Giuseppe Conte
doporučujeme

Volby se původně měly uskutečnit v březnu, kvůli pandemii covidu-19 však byly odloženy. Volební místnosti se zavřou v pondělí v 15:00 SELČ.

Voliči musí mít roušku, kterou odloží jen na nezbytně dlouhou dobu, aby se ověřila jejich totožnost, a dodržovat doporučenou vzdálenost. Voliči nad 65 let také mají prioritní přístup.

Někteří analytici očekávají, že by účast mohla být silná, protože pandemie zdůraznila význam místního a regionálního vedení. V Itálii si systém zdravotní péče spravují jednotlivé regiony.

Volby se konají v regionech Toskánsko, Valle d’Aosta, Benátsko, Ligurie, Marche, Kampánie a Apulie. Svůj hlas zde může odevzdat až 18,6 milionu voličů. Největší bitva se očekává v Toskánsku. Tomu téměř 50 let vládnou levicové strany, nyní zde však má naději na úspěch pravicový blok vedený kandidátkou na prezidentku Sussanou Ceccardiovou z opoziční strany Liga Mattea Salviniho.

V referendu se mají obyvatelé vyslovit k tomu, zda souhlasí s návrhem, aby počet poslanců v dolní komoře parlamentu byl snížen na 400 ze současných 630 a v senátu na 200 z 315. Většina stran podporuje reformu ústavy, kterou již schválil parlament, ale ne dvoutřetinovou většinou, která by umožnila, že by se referendum nemuselo konat. V referendu může hlasovat až 51,6 milionu voličů, napsala agentura DPA.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Německo má nejvyšší přírůstek nakažených od začátku epidemie, zavřou se…

30.10.2020 08:14 V Německu ve čtvrtek přibylo 18.681 potvrzených případů nákazy koronavirem. To je nejvíce od…

Útok u kostela v Nice: Terorista ženě uřízl hlavu, mrtvých je více

29.10.2020 22:04 Aktualizováno Útočník s nožem při útoku v kostele v jihofrancouzském přímořském městě Nice uřízl hlavu ženě a…

Itálie má skoro 27 tisíc nových případů nákazy, rekord hlásí také Španělsko

29.10.2020 20:23 Aktualizováno V Itálii přibylo za poslední den na 26.831 lidí nakažených koronavirem, nejvíc od začátku epidemie.…

Francie přitvrdila. Lidé smí od pátku jen do školy a do práce

29.10.2020 20:10 Francie dnes ohlásila 47.637 nových případů nákazy koronavirem za posledních 24 hodin, ve středu to…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama