Ve Francii mají kvůli terorismu na seznamu přes 8000 radikálů

Na seznamu radikálů, které francouzské úřady sledují kvůli teroristické hrozbě, je více než 8000 lidí. Řekl to dnes ministr vnitra Gérald Darmanin, podle něhož ve Francii zůstává riziko teroristického útoku "extrémně vysoké". Informovala o tom agentura AFP.

Gerald Darmanin
doporučujeme

Podle Darmanina, který dnes navštívil sídlo francouzské tajné služby DGSI, zůstává největší hrozbou pro Francii terorismus "sunnitského původu". Vedle šíitů tvoří sunnité jednu z hlavních odnoží islámu.

Boj proti terorismu je podle ministra vnitra jednou z priorit současné vlády. Hrozba zvenčí sice není zanedbatelná, "nejvýraznější a nejsilnější" je ale hrozba vnitřní, tedy spáchání teroristického činu francouzským občanem či cizincem trvale žijícím v zemi.

Francouzské tajné služby podle Darmanina nyní sledují 8132 radikálů, u nichž panují obavy, že by mohli spáchat atentát. Ministr dnes slíbil, že během následujících pěti let zvýší počet zaměstnanců tajných služeb o více než 1200. Zpravodajcům se podařilo podle ministra od roku 2017 zmařit 32 teroristických útoků.

Ve středu v Paříži začne proces se skupinou 14 lidí obžalovaných z podílu na atentátech na redakci satirického časopisu Charlie Hebdo a obchod s košer potravinami v lednu 2015. Celkem při útocích zemřelo 17 lidí. Hlavní pachatelé bratři Chérif a Said Kouachiovi a Amédy Coulibaly rovněž zemřeli.

Po útoku na redakci Charlie Hebdo následovala ve Francii série atentátů, při kterých zahynulo více než 250 lidí.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Poučená Itálie účinně bojuje s druhou vlnou covidu. Zvládá ji lépe než…

26.09.2020 21:00 Itálie byla první zemí v Evropě kde virus SARS-CoV-2 udeřil na jaře letošního roku. V té době bylo…

Italský pacient 1 se vydal na 180kilometrovou štafetu

26.09.2020 20:41 První evidovaný italský pacient s covidem-19 Mattia Maestri je mezi účastníky 180kilometrového…

Páteční útok v Paříži asi souvisel s karikaturami Mohameda

26.09.2020 17:45 Aktualizováno Páteční útok v Paříži, při němž útočník pobodal dva lidi nedaleko někdejšího sídla redakce…

Polské vládní strany prozatím zažehnaly krizi podpisem koaliční smlouvy

26.09.2020 16:24 Tři strany polské koaliční vlády podepsaly dnes novou koaliční smlouvu, a prozatím tak překonaly…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama