Ve Španělsku opět stoupá počet obětí COVID-19, nakažených je přes 94 tisíc

Ve Španělsku zemřelo dalších 849 lidí nakažených koronavirem, což je nejvíce za den od vypuknutí epidemie v zemi. Celkem již zemřelo ve Španělsku 8189 nakažených. Také počet nově potvrzených případů, jichž bylo za posledních 24 hodin evidováno na 9200, je dosud nejvyšší denní nárůst za dva měsíce.

Podle dnešního oznámení ministerstva zdravotnictví se ve Španělsku dosud potvrdilo 94.417 případů nákazy koronavirem, téměř 19.300 lidí se už uzdravilo.

Nové údaje podle deníku La Vanguardia dokládají, že se přerušil klesající trend nových případů. V pondělí oznámilo ministerstvo zdravotnictví 812 nových obětí, což bylo o necelé tři desítky méně než o den dříve, a poprvé za více než týden bylo v pondělí nových obětí oproti předchozímu dni méně. V procentuálním srovnání denní nárůsty počtu nakažených i obětí klesaly od středy, tento trend se ale dnes přerušil.

María José Sierraová z ministerstva zdravotnictví, která od pondělka zastupuje šéfa úřadu pro nouzové situace Fernanda Simóna nakaženého koronavirem, dnes novinářům řekla, že z jednoho vyššího nárůstu se nedají dělat závěry. Větší počet případů za 24 hodin vysvětlila nárůstem v nejhůře postižených regionech Madrid a Katalánsko, které ministerstvu až v pondělí večer dodaly počty za víkend.

"Obecný trend poklesu nových případů od 25. března zůstává, dostali jsme se z 20procentního nárůstu na 12procentní," uvedla Sierraová. Více se podle ní bude moci z vývoje této tragické křivky soudit koncem týdne. "Zatím není třeba přijímat nová ochranná opatření," dodal prostřednictvím videokonference Simón. Zopakoval, že hlavním cílem je nyní pomoci nemocnicím s vybavením pro nové jednotky intenzivní péče. Na ně bylo za 24 hodin přijato 334 dalších nakažených a celkem na nich leží přes 5000 pacientů.

Deník El País připomněl, že počty skutečně nakažených jsou ve Španělsku, stejně jako jinde ve světě, vyšší, protože kvůli nedostatku testů se prověřují jen lidé s vážnými symptomy. Podle odhadu expertů je nakažených asi 10krát více, než uvádí ministerstvo zdravotnictví.

Nejvíce postiženým regionem v rámci španělské monarchie je madridský region, kde k dnešnímu dni zaznamenali celkem 27.509 potvrzených případů a 3603 obětí. Druhý nejhůře postižený region v zemi je Katalánsko s dosud 18.773 případy nákazy a 1672 oběťmi.

Vedení regionu hlavního města od pondělí vyhlásilo kvůli pandemii smutek. Podle předsedkyně správy této autonomní oblasti Isabel Díazové Ayusové tak chce region uctít památku všech obětí nemoci COVID-19 ve Španělsku i ostatních zemích. V madridském regionu jsou od pondělí na budovách místních úřadů vlajky na půl žerdi a každé poledne se tam drží minuta ticha. Tu dnes držela také Itálie, která má ve světě nejvíc obětí koronaviru - téměř 11.600.

Související

Více souvisejících

Španělsko Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Markéta Pekarová Adamová

Pekarová Adamová vyrazila do Pobaltí. Lotyšsko dá čtvrt miliardy na munici pro Ukrajinu

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) navštívila v rámci baltské cesty Lotyšsko. V Rize jednala s předsedkyní parlamentu Daigou Mieriņou o dalších způsobech podpory Ukrajiny a s premiérkou Evikou Siliņou o bezpečnostní i ekonomické spolupráci. Na místní vojenské základně navštívila také české vojáky pomáhající chránit východní křídlo NATO.

včera

včera

Pavel Novotný (ODS) na 29. kongresu strany

ODS rozhodne o osudu Pavla Novotného až po eurovolbách

Výkonná rada ODS bude v úterý 11. června rozhodovat o osudu starosty pražských Řeporyjí Pavla Novotného, jemuž kvůli některým vyjádřením hrozí vyloučení z vládní strany. Informovala o tom agentura ČTK. Rozhodnutí tak padne až po volbách do Evropského parlamentu. 

včera

Princ William se svou rodinou

Princ William obstál v těžké zkoušce. Spekulace jeho ženě na zdraví nepřidaly

Britskou monarchií v prvních měsících letošního roku otřásly diagnózy, které si vyslechli král Karel III. a princezna Kate. U obou členů královské rodiny byla odhalena rakovina. Oporou jim samozřejmě jsou nejbližší, důležitá je zejména role prince Williama. Následník trůnu se ale s atmosférou v Británii vyrovnával dost těžce. 

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

Alexander De Croo

Moderátor po útoku na Fica vyzval k odstranění belgického premiéra

Belgický premiér Alexander De Croo podal ve čtvrtek stížnost na rozhlasového moderátora, který posluchače vyzýval k jeho "odstranění". Nejmenovaný moderátor, kterého vyšetřuje policie, se tak vyjádřil v souvislosti se středečním atentátem na slovenského premiéra Roberta Fica. 

včera

Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 v Praze

Rakušané se v Praze postarali o další senzaci, připsali si historické vítězství nad Finskem. Švédové překvapení nepřipustili

Dívat se na zápas hokejového MS v Česku, ve kterém hrají rakouští hokejisté, se hokejovým fanouškům vyplatí. Poté, co dokázali dostáhnout duel s Kanadou do prodloužení poté, co ve třetí třetině nastříleli pět branek, nyní zaskočili dalšího favorita turnaje a o Finy. Ti sice vedli 2:0, jenže vedení postupem času ztratili a co víc, v poslední vteřině dokázali zápas otočit zásluhou své životní trefy Benjamina Baumgartnera, který se postaral o rakouskou historickou výhru nad tímto severským soupeřem. To Švédové nadále jedou na vítězné vlně a po zdolání Kazachstánu 3:1 už se o nich může pomalu mluvit jako o čtvrtfinalistech.

včera

Proč došlo k atentátu na Fica? Policie zjistí, jestli byl útočník zradikalizovaný

Pokud někdo úmyslně radikalizoval pachatele atentátu na předsedu vlády Roberta Fica (Směr-SD), policie to zjistí stejně, jako to udělala v případě dvojité vraždy na Zámecké ulici v Bratislavě. Řekl to publicista Juraj Hrabko v rozhovoru pro TASR TV.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy