Ve Španělsku se rýsuje vláda. Socialisté a Unidas Podemos se předběžně dohodli

Španělští vládní socialisté se předběžně dohodli na koaliční vládě s druhou nejsilnější levicovou aliancí Unidas Podemos. Lídři těchto formací Pedro Sánchez a Pablo Iglesias dnes dohodu podepsali před novináři v salonku dolní komory parlamentu. K vládnutí ale budou potřebovat ještě podporu dalších menších stran, z nichž některé už jim ji slíbily.

Přidejte svůj názor

Pedro Sánchez
doporučujeme

Nedělní parlamentní volby ve Španělsku vyhráli socialisté úřadujícího premiéra Pedra Sáncheze, kteří v dolní komoře obsadí 120 křesel. Spolu s Unidas Podemos, kterou vede Iglesias, budou mít 155 mandátů. K absolutní většině ve 350členné dolní komoře parlamentu potřebují 176 hlasů.

Sánchez a Iglesias jednali tajně už v pondělí, jen den po volbách, v nichž jejich strany proti dubnovým volbám ztratily několik hlasů a v nichž výrazně posílila krajně pravicová strana Vox. Právě to zřejmě donutilo Sáncheze a radikálně levicového lídra Iglesiase k tak rychlé dohodě. Po minulých volbách se totiž nedohodli, mimo jiné proto, že Iglesias trval na koaliční vládě. To Sánchez odmítal a chtěl sestavit vládu menšinovou s podporou Unidas Podemos a dalších menších stran.

Podporu nové koalici už dnes vyjádřil šéf nové strany Více země (Más País) Íňigo Errejón, který dříve býval stranickým kolegou Iglesiase a jehož strana bude mít tři poslance. Také baskičtí nacionalisté (PNV) už Sánchezovi nabídli, že ho podpoří.

Sánchez dal najevo, že nechce vládnout díky katalánským separatistům. Podle místních médií se bude snažit přesvědčit poslance strany Ciudadanos (Občané), aby jeho vládu umožnili tím, že ve druhém kole hlasování o důvěře premiérovi nebudou hlasovat. Ve druhém kole stačí prostá většina.

Zástupci liberální strany Ciudadanos, která ve volbách ztratila, dnes oznámili, že spojenectví socialistů a Unidas Podemos nepodpoří. Přáli by si raději velkou koalici socialistů s lidovci. "Apelujeme na odpovědnost socialistů a lidové strany, aby uzavřeli s Ciudadanos umírněnou dohodu založenou na opatřeních, která jsou pro zemi dobrá," uvedla strana prohlášení, z něhož citovala agentura Reuters.

Pokud král Felipe VI. po schůzkách s lídry parlamentních stran navrhne na premiéra opět Sáncheze, očekává se, že v jeho nové vládě bude Iglesias místopředsedou, uvedla dnes některá španělská média.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Amazon může kvůli vývoji sbírat data z britského zdravotnictví

08.12.2019 22:36 Americká společnost Amazon získala přístup ke studnici dat shromažďovaných britským systémem státní…

Co s migrací? Zasedli ministři zahraničí V4 a Beneluxu

08.12.2019 21:57 O hlavních výzvách pro budoucnost Evropské unie jednají dnes v Bruselu ministři zahraničí…

Johnson zvažuje kontroly mezi Severním Irskem a Velkou Británií

08.12.2019 20:38 Předvolební boj v Británii směřuje do finiše a premiér Boris Johnson i přes značné vedení v…

Německá policie zatkla kvůli smrti hasiče dva mladíky

08.12.2019 20:30 Německá policie zatkla dva mladíky v souvislosti s pouličním konfliktem ve městě Augsburg, který v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama