Vražda Kuciaka: Začal ostře sledovaný soud. Bude obžaloba přijata?

Soud na Slovensku dnes začal rozhodovat o tom, zda přijme obžalobu na čtyři obviněné v případu loňské vraždy novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky. Žádný ze zmíněné čtveřice obviněných neprojevil zájem uzavřít s prokurátorem dohodu o trestu výměnou za doznání. Advokát jednoho z obviněných Marek Para u soudu tvrdil, že při vyšetřování případu došlo k porušení práv obhajoby.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Ján Kuciak s přítelkyní Martinou Kušnírovou
doporučujeme

Para řekl, že obhajoba neměla po skončení vyšetřování k dispozici celý spis. Namítal rovněž údajná procesní pochybení při zřízení společného vyšetřovacího týmu s Europolem, dále chybějící dokumenty ve spisu a skutečnost, že podle něj některé analýzy a dokumenty nevypracovali členové vyšetřovacího týmu.

Právní zástupce Kuciakovy rodiny Daniel Lipšic již před zahájením líčení tvrzení obhajoby odmítl. Pokud soud obžalobu přijme, měl by stanovit termín líčení, na kterém už bude rozhodovat o vině obžalovaných.

Právě porušení práv obhajoby může být důvodem k tomu, aby soud kauzu při předběžném projednání vrátil prokuratuře. Para je právním zástupcem podnikatele Mariana Kočnera, který je obviněn z toho, že si objednal vraždu Kuciaka, při které byla zastřelena i jeho snoubenka Martina Kušnírová. Kuciak ve svých článcích psal také o Kočnerových kontroverzních podnikatelských aktivitách.

Obžalobu posuzuje Specializovaný trestní soud se sídlem ve městě Pezinok nedaleko Bratislavy, který se na Slovensku zabývá nejzávažnějšími kriminálními případy.

Na předběžné projednání obžaloby přišli také rodiče zavražděného reportéra a jeho přítelkyně. Samotné líčení za přítomností desítek zástupců médií a za přísných bezpečnostních opatření soud nesvolal do svého sídla, ale do blízké budovy justiční akademie, kde se nachází velká místnost pro soudní líčení.

Objednávku Kuciakovy vraždy podle dostupných informací jedna z obžalovaných a Kočnerova známá Alena Zsuzsová předala Zoltánu Andruskóovi, který najal bývalého vyšetřovatele Tomáše Szabóa a bývalého vojáka Miroslava Marčeka. Obžalobu prokurátor podal kromě Kočnera a Zsuzsové také na Szabóa a Marčeka; kromě zmíněné dvojnásobné vraždy se obžaloba týká i vraždy podnikatele Petera Molnára z roku 2016.

Kočner, Marček, Szabó i Zsuzsová u soudu prohlásili, že nemají zájem uzavřít v případu s prokurátorem dohodu o vině a trestu, která by jim výměnou za doznání umožnila uložit nižší trest než v řádném procesu. Všem hrozí doživotí. Proti uzavření dohody o vině a trestu se zmíněnou čtveřicí se vyslovil i prokurátor.

Naopak, Andruskó, který s policií při vyšetřování vraždy Kuciaka a Kušnírové spolupracoval, v případu už v říjnu dohodu o vině a trestu s prokurátorem uzavřel. Tato dohoda podléhá schválení soudem, který ji projedná na konci prosince.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vražda Kuciaka: Doznání Marčeka mění situaci, proces se zřejmě rozdělí

22.01.2020 16:18 Aktualizováno Slovenský soud v případu vraždy novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky patrně rozdělí proces na dvě…

Zrádce? Polský odborář má průšvih, setkal se s aktivistkou Gretou

22.01.2020 14:01 Předák hornických odborů z jednoho uhelného dolu na jihu Polska čelí obviněním ze zrady poté, co se…

Dost bylo uprchlíků. Chceme své ostrovy zpět, bouří se Řekové

22.01.2020 13:46 Na řeckých ostrovech Samos, Chios a Lesbos dnes jejich obyvatelé, místní podnikatelé i úředníci…

Itálie na prahu další politické krize? S vládou to vypadá zle, krajní…

22.01.2020 12:23 Italský ministr zahraničí Luigi di Maio dnes pravděpodobně oznámí rezignaci na funkci šéfa vládní…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama