Zákaz přenocování ve vlastní zemi. Opatření přerostlo ve vážný vnitroněmecký spor

Zákazy přenocování pro Němce z rizikových oblastí při cestách po vlastní zemi se stávají terčem sílící kritiky. O kontroverzním opatření, na němž se minulý týden většinově dohodli zemští premiéři, chce s šéfy regionálních vlád ve středu osobně jednat kancléřka Angela Merkelová.

Minulý týden se většina zemských ministerských předsedů shodla na tom, že přenocování v německých ubytovacích zařízeních by mělo být znemožněno lidem bez negativního testu z těch německých regionů, v nichž v posledních sedmi dnech přibývalo alespoň 50 nakažených na 100.000 obyvatel. Tuto hranici překročila například mnohá velká německá města jako Berlín, Frankfurt nad Mohanem, Stuttgart nebo Essen.

Například dovolenou mohou všichni Němci strávit v hotelích či penzionech pouze ve čtyřech ze 16 spolkových zemích - v Berlíně, Hamburku, Severním Porýní-Vestfálsku a Durynsku, které omezení odmítají.

Opatření má bránit dalšímu šíření koronaviru po Německu. Je ale silně kontroverzní a smysluplnost opatření zpochybňují kromě zástupců hoteliérské branže i mnozí experti a politici.

Zdravotnický expert vládní Sociálnědemokratické strany Německa (SPD) a epidemiolog Karl Lauterbach opakovaně zákaz ubytování zpochybnil. "Žádná studie neukazuje, že by cestování uvnitř Německa urychlovalo pandemii. Tímto pravidlem tudíž nevyřešíme žádný problém, protože tu žádný problém není," řekl Lauterbach deníku Süddeutsche Zeitung. Na twitteru naopak Lauterbach vyzval k zákazu velkých oslav a akcí, které podle něj představují velké riziko.

Lauterbacha v jeho názorech podporuje i svaz obcí, podle něhož zákaz ubytování není promyšlený a neexistují důkazy, že by hotely byly ohnisky epidemie. Svaz hotelů a restaurací (Dehoga) očekává kvůli opatření žaloby.

Mluvčí německé vlády Steffen Seibert ujistil, že kancléřka Merkelová si na středečních konzultacích se spolkovými zeměmi vyslechne všechny strany. Zdůraznil ale, že jde o zemská opatření.

Šéf spolkového kancléřství Helge Braun opatření, které pomohl vyjednat, brání. V televizi ARD zdůraznil, že jde o "opravdu nouzové opatření" a má pochopení pro to, že se jednotlivé spolkové země chtějí chránit. "Meklenbursko-Přední Pomořansko má jako celek incidenci zhruba kolem pěti (nově nakažených na 100.000 obyvatel), a Berlín přes 60. Když se vyskytnou takové rozdíly při vývoji infekce, je myslím zcela jasné, že se chce každý chránit, a pak je něco takového nakonec nevyhnutelné," řekl Braun.

Podobně hovoří bavorský premiér Markus Söder. "Vlastně jsme se dostali příliš brzy na příliš vysoká čísla a nyní musíme situaci brát velmi vážně, abychom tu neměli nekontrolované šíření," řekl Söder také ARD. "Proto je dobře, když teď budeme společně přemýšlet o jednotných pravidlech, která budou skutečně pro všechny lidi v Německu srozumitelná a aplikovatelná," dodal konzervativní politik.

Lidem, kteří si už zaplatili pobyty a kvůli novému opatření je nemohou realizovat, hotely peníze vrátí. U objednaných pobytů nebudou vyžadovat stornopoplatky.

Německo dnes hlásí 4122 nově potvrzených případů nákazy koronavirem za posledních 24 hodin. V Česku, které má téměř osmkrát méně obyvatel než Německo, se v pondělí potvrdilo 4310 případů infekce.

Související

Friedrich Merz (CDU)

Partnerství odsouzené k zániku: Francouzsko-německý motor se zadrhává

Když v květnu nový německý kancléř Friedrich Merz navštívil jako první zahraniční destinaci Paříž, hovořil o „novém francouzsko-německém startu pro Evropu“. S francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem si okamžitě vytvořili osobní vazbu, která měla podle obou lídrů pomoci překonat roky napětí mezi Berlínem a Paříží. Jenže navzdory teplému tónu a společné afinitě k byznysu a deregulaci se ukazuje, že obnovené partnerství rychle naráží na realitu – hluboké neshody v oblasti obrany, obchodu i energetiky zůstávají.

Více souvisejících

Německo Angela Merkelová Markus Söder CSU (Křesťansko-sociální unie Bavorska) Hotely cestování Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) Sociálnědemokratická strana Německa (SPD)

Aktuálně se děje

včera

Metro

Metro ovlivní výluka. Přestup mezi linkami bude složitější

Metro čeká o nadcházejícím víkendu další prázdninová výluka. Vlaky nebudou jezdit v úseku mezi stanicemi Vltavská a Hlavní nádraží, čímž se cestujícím zkomplikuje přestup z linky C na linku B. Na Florenci budou pokračovat práce na rekonstrukci stropní desky. 

včera

včera

Alfons Mucha

Průkopník secesního umění u nás. Alfons Mucha se narodil před 165 lety

Přesně před 165 lety, 24. července 1860, se narodil Alfons Mucha: významný umělec českého původu a jakýsi symbol secese, který se proslavil zejména v zahraničí. V rodné zemi strávil jenom zlomek svého života, zanechal zde ovšem nesmazatelnou stopu. Jeho dílo se objevilo na prvních československých poštovních známkách nebo bankovkách, cyklus monumentálních obrazů s názvem Slovanská epopej nemá obdoby.

včera

Policie ČR

Policie vyšetřuje vraždu na sídlišti v Praze

Případem vraždy na sídlišti v Krči se od čtvrtečního odpoledne zabývají pražští kriminalisté. Zesnulý muž podle strážců zákona zemřel násilnou smrtí. Vyšetřování tragické události nadále pokračuje. 

včera

včera

Humanitární pomoc na přechodu Rafáh

Lidé jsou jako chodící mrtvoly. Do Pásma Gazy může vjet 6000 kamionů s pomocí, pokud je Izrael pustí

Situace v Pásmu Gazy dosáhla nového stupně zoufalství. Podle šéfa Agentury OSN pro pomoc palestinským uprchlíkům (UNRWA) Philippa Lazzariniho se obyvatelé této válkou zničené enklávy ocitli na samotné hranici života a smrti. „Lidé v Gaze nejsou ani mrtví, ani živí, jsou to chodící mrtvoly,“ napsal Lazzarini na sociální síti X, odkazuje přitom na slova jednoho ze svých kolegů přímo z místa.

včera

včera

včera

F-16 thajské armády

Eskalace na thajsko-kambodžské hranici: Mezinárodní společenství mělo zakročit, říká expert

Napětí na thajsko-kambodžské hranici přerostlo v přímý vojenský střet. Thajská armáda podnikla letecké údery na kambodžské cíle poté, co při výbuchu miny utrpěl vážné zranění její voják. Obě země si stáhly velvyslance a vztahy se ocitly na bodu mrazu. Za eskalací stojí nejen spory o území a chrámy, ale i kyberkriminalita, čínský tlak a slabá domácí legitimita obou vlád. Mezinárodní společenství zůstává pasivní a situace se dál vyhrocuje. „Ani jedna ze stran si nemůže dovolit vypadat slabá,“ zdůraznil pro EuroZprávy.cz analytik David Hutt.

včera

Pásmo Gazy

Peklo v Gaze se prohlubuje: 1000 mrtvých ve snaze získat pomoc, důkazy o masovém hladovění jsou nepopiratelné

Od začátku nového systému distribuce humanitární pomoci v pásmu Gazy, který od konce května společně provozují Spojené státy, Izrael a nadace Gaza Humanitarian Foundation (GHF), přišlo podle OSN o život již přes 1 000 Palestinců. Ti byli zabiti při pokusu získat potravinovou pomoc. Celkem má jít o nejméně 1 054 obětí. Dalších 766 lidí zemřelo v okolí stanovišť GHF a 288 při čekání u konvojů OSN a dalších organizací, uvádí zpráva OSN k 21. červenci.

včera

včera

Bouřky

Počasí: Moravu dnes zasáhnou silné bouřky

Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) vydal ve čtvrtek výstrahu před silnými bouřkami, které by měly během odpoledne a večera zasáhnout jihovýchodní část Moravy. Očekávají se přívalové deště a silné nárazy větru. Výstraha platí od čtvrtečních 16 hodin až do páteční jedné hodiny ranní.

včera

Daniela Ostrá

Ostrá: Cítím frustraci, hněv a zklamání. Politoložka tvrdě kritizuje rozhodnutí SOCDEM kandidovat s komunisty

Politoložka Daniela Ostrá exkluzivně pro EuroZprávy.cz razantně kritizovala spojení Sociální demokracie s koalicí STAČILO! pro podzimní sněmovní volby. Označila ho za zradu tradic a varovala před proruskými tendencemi. Podle ní tím strana ztrácí nejen důvěryhodnost, ale i šanci na návrat mezi relevantní levicové síly. „Bohužel, čas dal mému rozhodnutí opustit stranu za pravdu. Necítím však zadostiučinění. Cítím frustraci, hněv a zklamání,“ řekla.

včera

Volodymyr Zelenskyj v Praze

Skrytý nepřítel Kyjeva? Vlastní vedení, píše Politico. Podle ukrajinského tisku Zelenskyj zradil demokracii

Zatímco Ukrajina už více než tři roky vzdoruje ruské agresi, v posledních dnech vyvolalo mezinárodní pobouření dění na domácí scéně. Prezident Volodymyr Zelenskyj schválil kontroverzní zákon, který podle kritiků fakticky likviduje nezávislost dvou klíčových protikorupčních institucí — Národního protikorupčního úřadu (NABU) a Specializované protikorupční prokuratury (SAP). Tento krok vyvolal první celostátní protesty od začátku ruské invaze v roce 2022.

Aktualizováno včera

An-24

V Rusku se zřítilo letadlo s 50 lidmi na palubě, všichni zemřeli

Na ruském Dálném východě se ztratilo osobní letadlo An-24 se zhruba 50 lidmi na palubě. Podle informací agentury Reuters ztratili dispečeři s letounem kontakt ve čtvrtek během přiblížení k městu Tynda v Amurské oblasti, která sousedí s Čínou. Ruská média později oznámila, že trosky letadla byly nalezeny zhruba 15 kilometrů od města Tynda. Nehodu podle prvních informací nikdo nepřežil.

včera

Thajské stíhací letouny F-16

Thajsko zaútočilo na Kambodžu

Napětí mezi Thajskem a Kambodžou výrazně eskalovalo poté, co thajská armáda nasadila stíhací letouny F-16 proti kambodžským vojenským cílům podél dlouho sporné hranice. Vzdušné útoky následovaly jen několik hodin poté, co v oblasti došlo k pozemním střetům mezi jednotkami obou zemí. Kambodža podle CNN varovala, že na útoky „rozhodně odpoví“.

včera

23. července 2025 21:47

23. července 2025 21:02

Prezident Trump v Mar-a-Lago.

Roosevelt dokázal, že demokracie potřebuje pojistky. Ustojí ale americká demokracie Trumpa?

Před 85 lety přepsal Franklin Delano Roosevelt dějiny amerického prezidentství. Potřetí za sebou byl nominován do nejvyššího úřadu a narušil dosavadní nepsanou tradici, podle níž prezidenti po dvou funkčních obdobích odcházeli. Roosevelt se však nezastavil ani po třetím mandátu, v roce 1944 totiž kandidoval znovu a vyhrál i počtvrté. Právě tato výjimečná skutečnost vedla americký Kongres k přijetí 22. dodatku ústavy, který od roku 1951 oficiálně zakazuje výkon prezidentské funkce více než dvakrát.

23. července 2025 20:41

Zelenskyj po tvrdé kritice otáčí. Slíbil nový zákon na ochranu nezávislosti protikorupčních institucí

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj oznámil, že předloží návrh zákona, který posílí právní řád v zemi a zároveň zaručí zachování nezávislosti protikorupčních institucí. Jeho krok přichází v reakci na vlnu veřejného rozhořčení kvůli nedávnému zákonu, který by mohl oslabit autonomii Národního protikorupčního úřadu (NABU) a Specializované protikorupční prokuratury (SAP).

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy