Zákaz přenocování ve vlastní zemi. Opatření přerostlo ve vážný vnitroněmecký spor

Zákazy přenocování pro Němce z rizikových oblastí při cestách po vlastní zemi se stávají terčem sílící kritiky. O kontroverzním opatření, na němž se minulý týden většinově dohodli zemští premiéři, chce s šéfy regionálních vlád ve středu osobně jednat kancléřka Angela Merkelová.

Markus Söder
doporučujeme

Minulý týden se většina zemských ministerských předsedů shodla na tom, že přenocování v německých ubytovacích zařízeních by mělo být znemožněno lidem bez negativního testu z těch německých regionů, v nichž v posledních sedmi dnech přibývalo alespoň 50 nakažených na 100.000 obyvatel. Tuto hranici překročila například mnohá velká německá města jako Berlín, Frankfurt nad Mohanem, Stuttgart nebo Essen.

Například dovolenou mohou všichni Němci strávit v hotelích či penzionech pouze ve čtyřech ze 16 spolkových zemích - v Berlíně, Hamburku, Severním Porýní-Vestfálsku a Durynsku, které omezení odmítají.

Opatření má bránit dalšímu šíření koronaviru po Německu. Je ale silně kontroverzní a smysluplnost opatření zpochybňují kromě zástupců hoteliérské branže i mnozí experti a politici.

Zdravotnický expert vládní Sociálnědemokratické strany Německa (SPD) a epidemiolog Karl Lauterbach opakovaně zákaz ubytování zpochybnil. "Žádná studie neukazuje, že by cestování uvnitř Německa urychlovalo pandemii. Tímto pravidlem tudíž nevyřešíme žádný problém, protože tu žádný problém není," řekl Lauterbach deníku Süddeutsche Zeitung. Na twitteru naopak Lauterbach vyzval k zákazu velkých oslav a akcí, které podle něj představují velké riziko.

Lauterbacha v jeho názorech podporuje i svaz obcí, podle něhož zákaz ubytování není promyšlený a neexistují důkazy, že by hotely byly ohnisky epidemie. Svaz hotelů a restaurací (Dehoga) očekává kvůli opatření žaloby.

Mluvčí německé vlády Steffen Seibert ujistil, že kancléřka Merkelová si na středečních konzultacích se spolkovými zeměmi vyslechne všechny strany. Zdůraznil ale, že jde o zemská opatření.

Šéf spolkového kancléřství Helge Braun opatření, které pomohl vyjednat, brání. V televizi ARD zdůraznil, že jde o "opravdu nouzové opatření" a má pochopení pro to, že se jednotlivé spolkové země chtějí chránit. "Meklenbursko-Přední Pomořansko má jako celek incidenci zhruba kolem pěti (nově nakažených na 100.000 obyvatel), a Berlín přes 60. Když se vyskytnou takové rozdíly při vývoji infekce, je myslím zcela jasné, že se chce každý chránit, a pak je něco takového nakonec nevyhnutelné," řekl Braun.

Podobně hovoří bavorský premiér Markus Söder. "Vlastně jsme se dostali příliš brzy na příliš vysoká čísla a nyní musíme situaci brát velmi vážně, abychom tu neměli nekontrolované šíření," řekl Söder také ARD. "Proto je dobře, když teď budeme společně přemýšlet o jednotných pravidlech, která budou skutečně pro všechny lidi v Německu srozumitelná a aplikovatelná," dodal konzervativní politik.

Lidem, kteří si už zaplatili pobyty a kvůli novému opatření je nemohou realizovat, hotely peníze vrátí. U objednaných pobytů nebudou vyžadovat stornopoplatky.

Německo dnes hlásí 4122 nově potvrzených případů nákazy koronavirem za posledních 24 hodin. V Česku, které má téměř osmkrát méně obyvatel než Německo, se v pondělí potvrdilo 4310 případů infekce.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Berlínská muzea terčem vandalského útoku. Desítky vzácných exponátů jsou…

21.10.2020 14:40 Zhruba sedm desítek exponátů vystavených v budovách na berlínském Muzejním ostrově kdosi poškodil…

Slovinsko a Chorvatsko se potýkají s covidem: Nakažených přibývá, platí…

21.10.2020 14:38 Slovinské a chorvatské úřady dnes oznámily nejvyšší denní přírůstky počtů nakažených koronavirem od…

V Německu přibylo 7595 nakažených covidem, rekordní přírůstek hlásí…

21.10.2020 13:51 Aktualizováno V Německu za posledních 24 hodin přibylo 7595 případů nákazy koravirem. Přírůstek je jen o málo…

Na Slovensku strmě vzrostl počet nově nakažených. Ve hře je lockdown

21.10.2020 13:22 Aktualizováno Slovensko v úterý zaznamenalo rekordní počet nově potvrzených případů koronaviru, přibylo 2202…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama