Zákaz přenocování ve vlastní zemi. Opatření přerostlo ve vážný vnitroněmecký spor

Zákazy přenocování pro Němce z rizikových oblastí při cestách po vlastní zemi se stávají terčem sílící kritiky. O kontroverzním opatření, na němž se minulý týden většinově dohodli zemští premiéři, chce s šéfy regionálních vlád ve středu osobně jednat kancléřka Angela Merkelová.

Minulý týden se většina zemských ministerských předsedů shodla na tom, že přenocování v německých ubytovacích zařízeních by mělo být znemožněno lidem bez negativního testu z těch německých regionů, v nichž v posledních sedmi dnech přibývalo alespoň 50 nakažených na 100.000 obyvatel. Tuto hranici překročila například mnohá velká německá města jako Berlín, Frankfurt nad Mohanem, Stuttgart nebo Essen.

Například dovolenou mohou všichni Němci strávit v hotelích či penzionech pouze ve čtyřech ze 16 spolkových zemích - v Berlíně, Hamburku, Severním Porýní-Vestfálsku a Durynsku, které omezení odmítají.

Opatření má bránit dalšímu šíření koronaviru po Německu. Je ale silně kontroverzní a smysluplnost opatření zpochybňují kromě zástupců hoteliérské branže i mnozí experti a politici.

Zdravotnický expert vládní Sociálnědemokratické strany Německa (SPD) a epidemiolog Karl Lauterbach opakovaně zákaz ubytování zpochybnil. "Žádná studie neukazuje, že by cestování uvnitř Německa urychlovalo pandemii. Tímto pravidlem tudíž nevyřešíme žádný problém, protože tu žádný problém není," řekl Lauterbach deníku Süddeutsche Zeitung. Na twitteru naopak Lauterbach vyzval k zákazu velkých oslav a akcí, které podle něj představují velké riziko.

Lauterbacha v jeho názorech podporuje i svaz obcí, podle něhož zákaz ubytování není promyšlený a neexistují důkazy, že by hotely byly ohnisky epidemie. Svaz hotelů a restaurací (Dehoga) očekává kvůli opatření žaloby.

Mluvčí německé vlády Steffen Seibert ujistil, že kancléřka Merkelová si na středečních konzultacích se spolkovými zeměmi vyslechne všechny strany. Zdůraznil ale, že jde o zemská opatření.

Šéf spolkového kancléřství Helge Braun opatření, které pomohl vyjednat, brání. V televizi ARD zdůraznil, že jde o "opravdu nouzové opatření" a má pochopení pro to, že se jednotlivé spolkové země chtějí chránit. "Meklenbursko-Přední Pomořansko má jako celek incidenci zhruba kolem pěti (nově nakažených na 100.000 obyvatel), a Berlín přes 60. Když se vyskytnou takové rozdíly při vývoji infekce, je myslím zcela jasné, že se chce každý chránit, a pak je něco takového nakonec nevyhnutelné," řekl Braun.

Podobně hovoří bavorský premiér Markus Söder. "Vlastně jsme se dostali příliš brzy na příliš vysoká čísla a nyní musíme situaci brát velmi vážně, abychom tu neměli nekontrolované šíření," řekl Söder také ARD. "Proto je dobře, když teď budeme společně přemýšlet o jednotných pravidlech, která budou skutečně pro všechny lidi v Německu srozumitelná a aplikovatelná," dodal konzervativní politik.

Lidem, kteří si už zaplatili pobyty a kvůli novému opatření je nemohou realizovat, hotely peníze vrátí. U objednaných pobytů nebudou vyžadovat stornopoplatky.

Německo dnes hlásí 4122 nově potvrzených případů nákazy koronavirem za posledních 24 hodin. V Česku, které má téměř osmkrát méně obyvatel než Německo, se v pondělí potvrdilo 4310 případů infekce.

Související

Více souvisejících

Německo Angela Merkelová Markus Söder CSU (Křesťansko-sociální unie Bavorska) Hotely cestování Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) Sociálnědemokratická strana Německa (SPD)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

raketový systém Patriot

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

včera

včera

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

včera

včera

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

včera

včera

Na Ještěd se vrátí lanovka. Město schválilo její novou podobu, bude delší

Na Ještěd bude v budoucnu opět jezdit lanovka. Liberecké zastupitelstvo ve čtvrtek schválilo záměr znovuobnovení lanové dráhy, která se před necelými třemi lety zřítila. Nová lanovka bude mít jednu kabinu na dvou lanech a prodlouženou trasu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy