Zemědělci ve Španělsku se bouří, Valencii ochromily stovky traktorů

Tisíce zemědělců dnes vyšly do ulic v několika městech Španělska, aby protestovaly proti nízkým výkupním cenám svých produktů a přinutily vládu zlepšit jejich situaci. Stovky traktorů dnes ochromily provoz ve městě Valencie, velké demonstrace zemědělců se konají například i v jihošpanělském regionu Andalusie.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

traktor
doporučujeme

Největší protest španělských zemědělců se dnes uskutečnil v milionovém městě Valencie, metropoli stejnojmenného regionu, v němž se stejně jako v Andalusii konají nejčetnější protesty. Do centra Valencie dnes dopoledne přijelo na 800 traktorů, které tam zcela ochromily dopravu. Na demonstraci přišlo na 6000 lidí, uvedl list 20 Minutos.

Traktory vyjely dnes i do centra katalánského města Lleida. V andaluském městě Baena demonstrovali dnes mimo jiné producenti oliv, kteří mají v poslední době velké problémy. Ceny oliv totiž snížila loňská velká úroda a kvůli zavedení cel na dovoz do USA klesl export oliv do Ameriky.

"Výkupní ceny nám nepokryjí ani naše náklady," postěžoval si deníku El País jeden z demonstrantů ve Valencii Miguel Ángel Rosa. Vinu ale španělští zemědělci nepřikládají jen své vládě. "Evropa nechává přivážet ovoce z Egypta, jižní Afriky a Jižní Ameriky. Tam mají nízké platy a navíc používají pesticidy, které jsou tady zakázané," uvedl další z manifestujících ve Valencii.

Demonstrace zemědělců ve Španělsku začaly v lednu a mají pokračovat i příští týden. Vláda slíbila situaci urgentně řešit. Ministr zemědělství Luis Planas měl v předchozích dnech sérii schůzek se zástupci zemědělských sdružení i distribučního sektoru. Po jednání s manažery řetězců Carrefour a Lidl se dnes setkal s představiteli španělského maloobchodního řetězce Mercadona. Planas slíbil, že vláda navrhne co nejdříve legislativní změny, které by měly řešit mimo jiné praktiky, jimiž velké obchody krátkodobě snižují ceny.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Portugalský parlament schválil eutanazii a asistovanou sebevraždu

20.02.2020 20:54 Portugalský parlament dnes v prvním čtení schválil zákony legalizující eutanazii a asistovanou…

Summit EU přerušen. Michel chce bilaterální jednání

20.02.2020 20:49 Dnešní mimořádný summit Evropské unie o rozpočtu pro období 2021-2027 předseda Evropské rady…

Slovenský parlament opět funguje, skupina poslanců po dvou dnech ukončila…

20.02.2020 19:33 Aktualizováno Obstrukce části slovenských poslanců, kteří v parlamentu na protest proti projednávání návrhů…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama