Válka na Ukrajině, která trvá už více než tisíc dní, představuje vážnou hrozbu pro budoucnost bezpečnosti Evropy. Přesto se v mnoha částech kontinentu zdá být konflikt vzdálený. V ulicích Bruselu například nic nenasvědčuje tomu, že by Evropa čelila největšímu ozbrojenému střetu od druhé světové války.
Rusko, navzdory těžkým ztrátám na životech a vybavení, pokračuje v agresi. I když Spojené státy před nástupem Donalda Trumpa do prezidentského úřadu urychleně posílají Ukrajině vojenskou pomoc, situace je pro Kyjev stále složitější. Nová administrativa by navíc mohla přinést změnu politiky, která Ukrajině uškodí.
Evropská unie proto musí převzít odpovědnost za svou vlastní bezpečnost. Spojené státy dlouho stály v čele západní podpory Ukrajiny, ale nyní je načase, aby Evropa hrála rozhodující roli, uvedl server Politico.
Po téměř třech letech bojů je zřejmé, že okamžité osvobození všech okupovaných území je pro Ukrajinu nepravděpodobné. Rusko, podporované Íránem, Severní Koreou a Čínou, dokáže generovat nové síly rychleji, než jsou Ukrajina a její západní spojenci schopni odpovídat. Výsledkem je, že cíl Západu se postupně přesouvá od úplného vítězství Ukrajiny k pouhému zachování její nezávislosti.
Minulé zkušenosti však ukazují, že samotná dohoda o příměří s ruským prezidentem Vladimirem Putinem nezaručí mír. Po anexi Krymu v roce 2014 a válce v Donbasu Rusko využilo příměří k posílení svých sil a v roce 2022 zahájilo plnohodnotnou invazi.
Bezpečnostní záruky pro Ukrajinu musí být proto výraznější. Ministr zahraničí Ukrajiny Andrij Sybiha nedávno požádal o plné členství v NATO, které by bylo jedinou skutečnou zárukou bezpečnosti země. Přijetí Ukrajiny do NATO však zůstává nepravděpodobné, zejména s příchodem Trumpovy administrativy, která pravděpodobně nebude ochotna podpořit tento krok.
Vzhledem k tomu, že Spojené státy a další spojenci z NATO váhají, musí Evropa převzít vedení. Jednou z možností by bylo vytvoření koalice ochotných členských států NATO, která by fyzicky zajišťovala budoucí demarkační linii mezi nezávislou Ukrajinou a okupovanými oblastmi. Taková iniciativa by mohla zahrnovat evropské vojenské jednotky, přičemž podpora USA by byla spíše logistická než přímá.
Evropská unie již podnikla kroky ke zvýšení své obranné kapacity, včetně jmenování komisaře pro obranu a vesmír. Tento krok naznačuje snahu o větší vojenskou interoperabilitu a posílení evropského obranného průmyslu. Avšak samotné zlepšení průmyslové základny nestačí – EU potřebuje skutečnou vojenskou sílu, která by zajistila nezávislost Ukrajiny i bezpečnost celého kontinentu.
NATO musí spolupracovat s Trumpovou administrativou na všech jednáních o příměří a zajistit, že Ukrajina bude mít hlas u stolu. Pokud budou evropští spojenci připraveni fyzicky podpořit jakoukoli dohodu o míru, existuje naděje nejen na zachování nezávislé Ukrajiny, ale také na ochranu evropského míru.
Tato chvíle je klíčová. Evropa musí ukázat, že dokáže převzít odpovědnost za svou bezpečnost a hrát rozhodující roli v zajištění míru na svém vlastním kontinentu.
Související
Ruské síly údajně obsadily strategické frontové město Kurachove
Těžké ztráty severokorejských vojáků v Kursku: Ukrajina hlásí stovky mrtvých
Aktuálně se děje
Aktualizováno před 36 minutami
Mimořádná zpráva Los Angeles v plamenech. Kalifornii zasáhly ničivé požáry, probíhají masivní evakuace
před 54 minutami
Ficův boj s Ukrajinou je politický, nejde mu o ekonomické blaho. Většina zemí EU se zvládá od ruského plynu oprostit
před 1 hodinou
Dánsko zesměšňuje Trumpa: Mám s ním své zkušenosti neměl by všechno říkat nahlas, vzkazuje Rasmussen
před 2 hodinami
Poslední rozloučení s Janou Synkovou. Na herečku vzpomínali kolegové z Ypsilonky
před 2 hodinami
Kanadu čeká období turbulencí a Trump. Trudeau ještě musí tvrdě pracovat, upozornil pro EZ kanadský politolog
před 3 hodinami
Inferno v Kalifornii: Scéna jako z Marsu, na evakuaci jsme měli 10 minut, popisují obyvatelé zasažených oblastí
před 4 hodinami
Trol, který nemá dostat prostor. Ruce pryč od EU. Jaké jsou reakce Evropy na Elona Muska?
před 4 hodinami
Ve věznici Příbram zasahuje policie. Trestancům někdo dodává drogy
před 4 hodinami
Rodí se v EU druhé Maďarsko? Oči celé Evropy se otáčejí k Rakousku
před 5 hodinami
Deštivé počasí a zima způsobí potíže. Meteorologové opět varují před ledovkou
před 6 hodinami
Útok na Dánsko? Francii dochází s Trumpem trpělivost
před 7 hodinami
Podněstří je už týden bez topení a teplé vody. EU nabízí pomoc. Moldavsko čeká na Rusko
před 8 hodinami
Očekávalo se důležité oznámení o boji s počasím. Biden ho zrušil
před 10 hodinami
Počasí nebude v dalších dnech o nic lepší. Náledí vystřídá ledovka
včera
Dvě procenta HDP na obranu nestačí? Italové ukázali, že lze být uvědomělý spojenec a zároveň obejít pravidla
včera
Počasí: Česko pokrylo náledí, na Kladensku se srazily autobusy
včera
Evropa stojí před šancí zajistit mír na Ukrajině
včera
Trump nevyloučil anexi Grónska. Putin se chce setkat, válka na Ukrajině může být mnohem horší, prohlásil
včera
Facebook zavádí revoluční změnu. Přestane ověřovat obsah
včera
Trudeau potupně odchází, zatímco Kanada neinvestuje do obrany. Pod jeho vedením se téměř nic nezměnilo
Kanadský premiér Justin Trudeau rezignuje ve chvíli, kdy jeho země nezvládá naplňovat zásadní závazek Severoatlantické aliance investovat dvě procenta HDP do obrany. Rozlohou největší země NATO v obranných výdajích letos sotva konkuruje Lucembursku a Slovinsku. Kanada ale není ale sama, kdo čelí nespokojenosti ostatních spojenců. Nedostatečně investují i takové mocnosti jako Itálie nebo Španělsko.
Zdroj: Jakub Jurek