Patří Rusko do Evropy? Odpověď historika překvapí

"Není tajemstvím, že mnoho Západoevropanů nepovažuje Rusko za součást Evropy. A mají pravdu. Občas se přiklánějí k stanovisku atavistické myšlenky, že Rusko je zemí opovržení a strachu. Jakkoliv mohou být tyto myšlenky dnes oprávněné, nebo diskutabilní, z historické perspektivy jsou zcela absurdní," tvrdí ruský historik Pjotr Romanov. V komentáři pro server Moscow Times vysvětlil, v jakém historickém momentě se vývoj Evropy a Ruska zásadně rozešel.

Evropu zachránila náhoda

"Takoví jsou ale lidé: mají sklony vidět pouze to, co se děje nyní. Zapomínají na minulost a nedokážou předvídat budoucnost. A pochopitelně mnoho myšlenek, které získají váhu, posléze putuje do prachu smetiště dějin," filozofuje Romanov.     

"Kdo dokáže říct, proč a kdy přestalo být Rusko součástí Evropy či jakou náhodou se Západoevropané nestali Euroasiaty jako Rusové? Řeknu vám, kdy se tak stalo: ve 13. století. Začalo to mongolskou invazí do staré Rusi, pak do východní Evropy a nakonec do Evropy západní. Rusko a Evropa se nacházely ve stejné situaci. Ačkoliv Rus byla kdysi jednotným státem, časem se rozpadla mezi válčící knížectví a nedokázala se postavit na odpor tomu, co tehdy představovalo nejlepší armádu na světě. Mongolové provedli vojenské reformy. Měli talentované velitele, striktní disciplínu, brilantní jízdu, neskutečné lučištníky a nejpokročilejší obléhací stroje na světě, které si vypůjčili od Číňanů," vysvětluje historik.      

"To samé se dělo ve zbytku Evropy. Centralizované státy se rozpadaly. Papež a císař Svaté říše, hlavní mocenská centra v Evropě, stáli ve vzájemném nepřátelství. A těžkopádná a málo disciplinovaná evropská armáda nebyla lepší než ruská vojska. Ve skutečnosti ruská armáda navzdory svým četným nedostatkům dokázala alespoň pravidelně porážet teutonské rytíře," připomíná odborník.

"Jelikož věděl, že Evropa není schopna výraznějšího odporu, poté co si mongolský vůdce Bátú podrobil Rus, rozdělil svou armádu. Sám pokračoval do Maďarska, zatímco Baidara poslal do Polska. Maďarské království padlo po jediné bitvě. Stejný osud potkal polsko-německou armádu. Poté, co úspěšně zakončili první fázi tažení, Mongolové se usadili, aby si odpočinuli. Jejich plánem bylo přeměnit celou Evropu v prodlouženou Asii během jediného roku," pokračuje Romanov.     

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.   

"Soudě dle skutečnosti, že všechna volání po sjednocení evropských sil nepřinesla žádné hmatatelné výsledky - jak se předtím stalo v případě Rusi - západní Evropa by se nepochybně stala Euroasií, kdyby nedošlo k jediné náhodné události. Daleko na východě zemřel Velký chán Ögedej, což zažehlo boj o trůn. Jen z tohoto důvodu zkrátil Bátú evropské tažení a odvelel svou armádu domů. Západní Evropa jednoduše šťastně unikla," konstatuje expert.

"Mimochodem, Novgorod a Pskov na severu Rusi měly rovněž štěstí, jelikož tamní letní tání, lesy a močály Mongoly zadržely. Mongolové preferovali cestovat skrze taková místa v zimě na zamrzlých řekách. Skutečnost, že se Mongolové nikdy do tohoto regionu nedostali, lze vyčíst i z tamního genového složení a tváří lidí, kteří se odlišují od těch v jiných oblastech země," dodává historik.   

Asijský prvek učinil Rusko silnějším

"Ve skutečnosti Rus, kterou Mongolové rychle dobyli a která byla geograficky blíže jejich domovu, dlouho zůstávala součástí asijské říše a postupně se stávala míšencem v každém směru, od genů po kulturu. A tento trend pokračoval, když Rus expandovala na východ poté, co se opět stala silným státem a setřásla svou závislost na Mongolech. Tímto způsobem se u Ruska vyvinul jeho zvláštní evropský vzhled pokroucený Asií," píše Romanov.      

 "Taková směsice lidí nicméně také přináší četné výhody. Podle liberálního spisovatele Borise Akunina by bylo zavádějící považovat asijský prvek za nezvladatelnou nemoc či porodní trauma Ruska. Z historické perspektivy tato naše genetická charakteristika vytvářela nejen problémy, ale také přinášela bonusy," parafrázuje expert.   

"Zaprvé, bez tohoto asijského prvku by Rusko nemělo mnoho kulturních a duchovních odstínů, které nyní má. Zadruhé, převaha státu a tohoto společného masového vědomí opakovaně pomohla Rusku přežít kritické otřesy, které čistě evropské země přežít nemohly a také je nepřežily. A tak tomu bylo později, kdy se Rusko ukázalo silnější než dvě z nejsilnějších vojenských říší - nejprve Napoleonova a pak i Hitlerova. Ta robustnost, schopnost semknout se v průběhu doby zkoušek, ty ohromné rezervy sil, ochota obětovat se, ta slavná připravenost zaplatit cenu - to vše je asijské, nikoliv evropské," deklaruje historik.      

"Z dnešního nepřetržitého toku informací se čas od času vynoří i nějaká užitečná. Experti predikují, že do roku 2034 se běloši stanou ve Spojených státech menšinou. Jedinou otázkou zůstává, zda místo většiny zaujmou černoši, nebo Hispánci. V jistý moment rovněž Čína přidá závažný příspěvek do nového obrazu světa. Bůh jednoduše využívá čas, historii a život samotný, aby přidával a mixoval nové ingredience do měkkého těsta lidstva," uzavírá své zamyšlení Romanov.      

Související

Více souvisejících

Rusko historie

Aktuálně se děje

před 31 minutami

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

před 2 hodinami

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

před 2 hodinami

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Počasí, ilustrační fotografie.

Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

před 8 hodinami

Teroristé Hamásu

Hamás obvinil USA z genocidy v Pásmu Gazy. Izraeli vzkázal, kdy propustí rukojmí

Představitel Hamásu Chalíl al-Hajjá prohlásil, že dokud bude pokračovat válka v Pásmu Gazy, nedojde k žádné výměně rukojmích mezi Izraelem a Hamásem. Podle al-Hajjá není důvod, aby Hamás vrátil rukojmí, dokud Izrael nezastaví vojenské operace. Tato prohlášení přicházejí uprostřed zablokovaných rozhovorů, za jejichž stagnaci obě strany vzájemně obviňují.

před 9 hodinami

Jak se západní zbraně dostávají do Ruska, sankcím navzdory? Stačí jedna instagramová modelka

Server BBC zjistil, jak moderní válečná technologie vyrobená ve Spojeném království končí v Rusku navzdory mezinárodním sankcím. Celkem šest zásilek optické techniky v hodnotě 2,1 milionu dolarů, kterou vyrábí britská firma Beck Optronic Solutions, bylo přepraveno do Ruska prostřednictvím společností registrovaných v Kyrgyzstánu. Tento případ znovu upozorňuje na slabiny sankčního režimu zavedeného po začátku války na Ukrajině.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy