10 % minimum, 20 % na EU. USA zavedou reciproční cla a 25% cla na automobily, oznámil Trump

Spojené státy zavedou od zítřejšího dne na řadu států reciproční cla zhruba do poloviční výše a minimální cla ve výši 10 %. V dlouho očekávaném projevu to během „Dne osvobození“ oznámil americký prezident Donald Trump. O půlnoci také začnou platit 25% cla na zahraniční automobily.

Den osvobození Trump označil v úvodu projevu za den, kdy bude Amerika opět bohatá. Podle něj o americkém snu nebylo v posledních letech příliš slyšet, a tomu je nyní konec. „Je to naše vyhlášení ekonomické nezávislosti,“ uvedl s tím, že američtí dělníci museli sledovat, jak ostatní na jejich úkor bohatnou. 

„Dnes budeme schopni opět učinit Ameriku skvělou," zdůraznil s tím, že Spojené státy nyní „mají šanci prosperovat.“ Dále prohlásil, že nová obchodní opatření povedou k návratu pracovních míst a oživení místní výroby. Slíbil také, že americká vláda bude aktivně otevírat zahraniční trhy pro americké firmy. Podle prezidenta to povede k silnější konkurenci a nižším cenám pro spotřebitele, což přivítalo publikum nadšeným potleskem.

Trump rovněž uvedl, že po „desítky let“ Spojené státy snižovaly obchodní bariéry pro ostatní země, zatímco tyto státy naopak uvalovaly na americké výrobky vysoká cla. V mnoha případech, podle jeho slov, byly neférové obchodní praktiky horší než samotná cla. Ostatní země podle něj kradou americké duševní vlastnictví a nastavují nespravedlivá pravidla. Drže v ruce zprávu Úřadu obchodního zástupce Spojených států, Trump ji označil za „upřímně znepokojivou při čtení.“

Podle Trumpa tyto časy skončily. Poukázal na to, že USA uvalují clo ve výši 2,4 % na dovážené motocykly, zatímco Thajsko a další země nastavují mnohem vyšší sazby, například 60 %. Indie podle něj vybírá clo 70 %, zatímco Vietnam dokonce 75 %. Kritizoval také Evropskou unii a asijské státy za vysoká cla na americká auta. Dodal, že diskriminační opatření vůči americkému exportu mají nejen finanční, ale i nefinanční charakter.

Prezident uvedl, že v obchodních vztazích může být „přítel horší než nepřítel.“ Konkrétně se zaměřil na automobilový průmysl, kde podle jeho slov více než 80 % aut prodaných v Jižní Koreji pochází z místní výroby, zatímco v Japonsku je toto číslo dokonce nad 90 %. Naproti tomu americká auta tvoří v těchto zemích jen malý zlomek trhu. Podle něj tato nerovnováha „zničila“ americký průmysl.

Následně Trump oznámil, že od dnešní půlnoci Spojené státy uvalí 25% clo na všechny zahraničně vyráběné automobily. Podle Trumpa je tento krok nezbytný k ochraně amerických firem a pracovníků, kteří čelili nespravedlivým obchodním praktikám ze strany jiných států. „Mnoho let nám brali naše bohatství, a to už nedovolíme. Čelíme ekonomické válce,“ prohlásil.

Trump také uvedl, že Spojené státy od zítřejšího dne zavádějí tzv. „reciproční cla“ vůči všem zemím, přičemž jejich výše bude přibližně polovinou cel, které tyto státy uplatňují vůči americkému zboží. Během tiskové konference představil graf, který ilustruje nová opatření a konkrétní sazby uvalené na různé země.

Trump na příkladu Číny ukázal, že tato země účtuje Spojeným státům clo ve výši 67 %, a proto Washington odpoví 34% clem na čínské výrobky. Podobně budou Spojené státy uplatňovat clo ve výši 20 % na zboží z Evropské unie, 46 % na vietnamské produkty, 32 % na dovoz z Tchaj-wanu, 24 % na japonské zboží, 26 % na indické výrobky, 25 % na jihokorejské produkty a 36 % na dovoz z Thajska.

Na zbylé země pak Spojené státy zavedou minimální cla ve výši 10 %. „Pokud chcete mít nulová cla, tak vyrábějte zde v USA. Když budete vyrábět tady, nebudete mít žádná cla,“ podotkl s tím, že světoví lídři, kteří chtějí výjimku z jeho „recipročních cel“, by měli změnit svou obchodní politiku. Podle něj by se měly ostatní státy zbavit svých cel, odstranit obchodní bariéry, přestat manipulovat s měnami a začít nakupovat americké zboží v hodnotě desítek miliard dolarů.

Trump také uvedl, že nejnovější tarify jsou součástí obrany amerických farmářů a rančerů, kteří podle něj čelí nespravedlivému zacházení ze strany zahraničních států. „Dnešním krokem se také zastáváme našich skvělých farmářů a rančerů, které tvrdě zasahují země po celém světě,“ prohlásil prezident.

Zvlášť ostře se vymezil vůči Kanadě a jejím clům na americké mléčné výrobky. Podle něj tato opatření poškozují americké zemědělce a jsou vůči Spojeným státům krajně nespravedlivá. Tvrdí, že USA poskytují značné finanční dotace zemím jako Kanada a Mexiko, aby jejich ekonomiky mohly vůbec fungovat.

Ve svém projevu Trump zopakoval, že tímto krokem naplňuje svůj slib postavit Ameriku na první místo. „Dnes se stavíme za amerického pracovníka a konečně dáváme Ameriku na první místo,“ prohlásil během vystoupení před podpisem svého plánu recipročních cel.

Prezident USA zároveň kritizoval postoj některých zahraničních států, které jsou podle něj na ekonomické podpoře USA dlouhodobě závislé. „Staráme se o země po celém světě a jakmile chceme trochu omezit pomoc, jsou rozhořčené, že se o ně už nestaráme,“ řekl Trump. Podle něj jsou nová cla jasným signálem, že Spojené státy začínají upřednostňovat vlastní obyvatele.

Trump zakončil svůj projev v Růžové zahradě Bílého domu podpisem dvou výkonných příkazů. První z nich ruší takzvanou „de minimis výjimku“ pro Čínu, která této zemi umožňovala vyvážet levné zboží do Spojených států bez placení daní a dovozních cel. Podle Trumpa toto opatření dlouhodobě poškozovalo americké podniky a bylo zneužíváno k obcházení spravedlivého obchodního systému.

Druhý výkonný příkaz zavádí prezidentova „reciproční cla“, která zahrnují 25% clo na všechny dovážené automobily a sazby od 10 % do 49 % na ostatní dovážené zboží. Trump tento krok označil za klíčový pro obnovení americké ekonomiky a ochranu domácí výroby.

Během projevu se prezident na chvíli odklonil od tématu cel a obrátil pozornost na domácí politiku, zejména na otázku imigrace. Vyzval k potlesku pro ministryni vnitřní bezpečnosti Kristi Noemovou a jím jmenovaného „hraničního cara“ Toma Homana.

Trump prohlásil, že Spojené státy nyní mají „nejlépe zabezpečenou hranici v dějinách“ a zdůraznil, že Amerika chce imigranty, kteří přicházejí legálně. Dodal, že země potřebuje více pracovních sil k obsazení nových pracovních míst, která očekává díky svým hospodářským opatřením.

„Potřebujeme lidi, kteří budou řídit naše továrny, pomáhat automobilovým dělníkům, členům odborů i těm, kteří v odborech nejsou,“ řekl prezident. Zároveň zdůraznil, že noví imigranti „musí milovat naši zemi“ a ne být lidmi, „kteří ji nenávidí.“

Evropská unie na nově uvalená cla zatím reagovat nebude. „Předsedkyně von der Leyenová zítra v 5 hodin ráno bruselského času přednese ze Samarkandu v Uzbekistánu prohlášení v návaznosti na oznámení nových globálních cel ze strany Spojených států,“ informovala server EuroZprávy.cz Evropská komise.

Související

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) clo Donald Trump

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

Kladno, ilustrační fotografie.

Litvínov představil nové trenéry. Změny hlásí i realizační tým na Kladně

Hokejisty Litvínova bude od nové sezóny 2025/26 trénovat sparťanská legenda Michal Broš, jemuž budou nejbližšími pomocníky další sparťanská ikona František Ptáček a Jakub Petr. Jediným, kdo zůstává na své pozici, je trenér brankářů Zdeněk Orct. Novinky hlásí i realizační tým na Kladně, kde sice v roli hlavního kouče nadále zůstává David Čermák, ovšem nově mu budou pomáhat Ivan Majeský s Václavem Sýkorou.

včera

včera

včera

včera

Miloš Zeman

Zemanovi nevadí, že se Fico setkal s Putinem. Česku předpovídá návrat Babiše

Exprezident Miloš Zeman očekává návrat Andreje Babiše na premiérský post, naznačují to jeho slova v rozhovoru pro slovenskou televizi TA3. Babišův comeback do čela vlády by podle něj vedl ke zlepšení vztahů Česka se Slovenskem. Cestu slovenského premiéra Roberta Fica za Vladimirem Putinem do Moskvy označil za legitimní.

včera

včera

včera

Ilustrační fotografie.

Co vařit na jaře? Inspirace pro jídelníček ze starých kuchařek

Jaro v kuchyni, to jsou čerstvé bylinky a první plody, k nimž patří třeba ředkvičky nebo listová zelenina. Že je vhodné tyto zdroje vitamínů a zdraví prospěšných látek po dlouhé zimě zařadit do jídelníčku, to věděli již naši předci, ať už ve středověku nebo před 200 či 100 lety. Inspiraci na jarní jídelníček proto můžeme čerpat ze starých kuchařek, třeba těch středověkých nebo slavné Magdaleny Dobromily Rettigové. Tyto recepty jsou zdravé, výživné a navíc snadné i levné.

včera

včera

včera

včera

11. dubna 2025 21:32

11. dubna 2025 21:11

Donald Trump

USA rozjíždí další diplomatický spor. Trump vyhrožuje Mexiku kvůli vodě

Mexiko se rozhodlo okamžitě doručit vodu texaským farmářům, aby kompenzovalo nedodržení staré 81leté smlouvy o sdílení vody s USA, která vyvolala diplomatické napětí a vyhrožování Donaldem Trumpem zavedením cel. Prezidentka Mexika, Claudia Sheinbaum, uvedla v pátek, že země hledá alternativy, jak vyhovět této smlouvě. Návrh již byl odeslán americkým představitelům.

11. dubna 2025 20:29

 J. D. Vance, MSC 2025 | 14. – 16.02.2025

USA vyhodily velitelku základny v Grónsku za "podkopávání" Vanceovy autority

Spojené státy odvolaly vedoucí americké vojenské základny v Grónsku poté, co údajně rozeslala interní e-mail, v němž se distancovala od výroků viceprezidenta JD Vance vůči Dánsku. Podle velení vesmírných operací americké armády byla plukovnice Susannah Meyersová odvolána z velení základny Pituffik kvůli "ztrátě důvěry v její schopnost vést".

11. dubna 2025 19:35

Trump má 90 dní na uzavření 150 obchodních dohod. Finanční trhy tomu nevěří

Americký prezident Donald Trump a jeho poradci tvrdí, že jejich strategie byla od začátku jasná – vyvolat strach prostřednictvím vysokých cel a donutit svět k vyjednávání. S výjimkou Číny pak podle tohoto scénáře USA ustoupí od nejtvrdších tarifních opatření a dohodnou nové obchodní smlouvy se zeměmi po celém světě.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy